Tiskové zprávy NNO
Farní charita Česká Lípa srdečně zve na slavnostní otevření Domu Jonáš.
Dům je určen pro mladé lidi, kteří opouštějí dětské domovy, výchovné ústavy, SOS vesničky, pro matky s dětmi v tísni a pro krizovou pomoc. Litoměřický římskokatolický biskup ThDr. Josef Koukl požehná Domu Jonáš v úterý 15. října 2002 v 10.00 hodin. Dům Jonáš sídlí v objektu bývalé Zvláštní školy v Dubické ulici 2189 v České Lípě.
::sociální oblast::
Společnost Člověk v tísni při ČT zprostředkovala v září a říjnu pobytové zájezdy pro 840 lidí, převážně dětí, postižených srpnovými povodněmi. Do Chorvatska, Švýcarska a na Kanárské ostrovy odjížděly školní třídy i celé rodiny.
::sociální oblast, občanský sektor::
V zasněženém Jablonci nad Nisou otevřela včera večer Naděje noclehárnu pro bezdomovce rozšířenou o další místnost. Díky provedeným drobným stavebním úpravám se zvýšila kapacita noclehárny z původních 8 až na 12 lůžek. Tato změna zároveň přináší zvýšení kvality poskytovaných služeb vzhledem k nižšímu počtu lůžek na pokojích a lepšímu vybavení.
::sociální oblast, občanský sektor::
V oblastech postižených povodněmi se společnost Člověk v tísni při ČT zaměřila i na obnovu institucí nezbytných pro normální chod života v obci. Jde zejména o rekonstrukce a opravy škol, domů s pečovatelskou službou, školek, školních družin a jídelen, ale i mostů, či bytů obecního bydlení…. tedy o projekty, spadající do oblasti veřejného zájmu.
„Díky práci v terénu a kontaktu se starosty postižených obcí se v databázi společnosti Člověk v tísni při ČT sešlo přes 230 žádostí o finanční příspěvek na tyto projekty“, říká Pavel Mandula, oblastní koordinátor společnosti Člověk v tísni při ČT. Část z těchto projektů pokryjí vázané dary velkých donátorů, některé bude financovat společnost Člověk v tísni při ČT z volných prostředků sbírky SOS Povodně.
::sociální oblast, občanský sektor::
ARNIKA Děčín společně s Farní charitou v Děčíně dosud nedostaly finanční pomoc, kterou místostarosta Pavel Sinko přislíbil na společném jednání 26. srpna 2002. Obě organizace přitom již druhý měsíc zaměstnávají dohromady 52 lidí na likvidaci následků povodní v děčínských domácnostech.
::sociální oblast, životní prostředí, regionální rozvoj::
Městské centrum sociálních služeb a prevence (Chelčického 39, Praha3) ve spolupráci s organizací Člověk v tísni zajišťuje psychosociální pomoc pro lidi postižené povodní v pražském Karlíně. Jedná se o psychosociální služby, sociální a právní poradenství, krizovou intervenci apod. Kromě těchto služeb je v projektu zajištěna i terénní sociální práce v lokalitě Karlín.
::sociální oblast::
Dne 18. 10. 2002 zorganizují mladí lidé v 28 nízkoprahových klubech pro děti a mládež ČR v rámci kampaně "Koncert pro Gabriel" koncerty svých hudebních skupin, které při těchto klubech působí. Cílem kampaně je představit veřejnosti tento typ klubů, jejichž činnost je založena na aktivní spolupráci s dětmi a mladými lidmi, a informovat o iniciátorovi kampaně - programu Gabriel Nadace rozvoje občanské společnosti.
::sociální oblast, kultura::
Diecézní charita Brno (DCHB) již začátkem srpna v souvislosti s letošními ničivými povodněmi vyhlásila charitativní sbírku na konto: 1034009999/5500, Raiffeisenbank. Částka na kontě překročila hranici tří miliónů korun. Sbírka potrvá do 31.3.2003. Veškerý výtěžek bude použit na hrazení nákladů spojených s krizovou intervencí DCHB v terénu, ale především jako přímá finanční pomoc obcím i rodinám postižených povodněmi na Blanensku, Znojemsku a také Litoměřicku.
::sociální oblast, občanský sektor::
Člověk v tísni při ČT provádí intenzívní průzkum škod v domácnostech postižených povodněmi. Hlavním cílem průzkumu je vytipovat nejhůře postižené rodiny a zařadit je tak do systému pomoci humanitárních organizací. „Stojíme před problémem, jak vytipovat ty skutečně nejpotřebnější. Jako podklad nám poslouží dotazník, který připravil Člověk v tísni ve spolupráci se Střediskem empirických výzkumů (STEM) ,“ říká Tomáš Vyhnálek ze společnosti Člověk v tísni. STEM se ujal i metodického vedení rozsáhlého projektu.
::životní prostředí, sociální oblast::
DROM, romské středisko, pořádá ve dnech 3. a 4. října 2002 v Brně seminář s názvem „Co můžeme udělat pro to, aby se romské enklávy nestaly ghetty“. Přednáškový a diskusní cyklus začíná ve čtvrtek 3. října v budově Magistrátu města Brna. „V rámci semináře prodiskutujeme dosavadní zkušenosti z praxe státních i nestátních neziskových organizací zabývajících se bydlením v romských lokalitách ohrožených sociálním vyloučením,“ uvedl Miroslav Zima, ředitel DROMu.
::sociální oblast, lidská práva::
Pražský dobročinný koncert polské free rockové skupiny Na Górze mentálně handicapovaných, jehož celkový výtěžek půjde výlučně na konto pro uprchlíky při evangelickém kostele U Salvátora, se koná 15.11. 2002 v 19.00 h v kostele
::sociální oblast, kultura::
Na 800 dětí z pražských a jihočeských škol se může těšit na pomoc v podobě nákladního auta plného hraček a vzdělávacích materiálů dovezených romskou organizací MathMagic – Travellers centre z britského Yorku.
::sociální oblast::
Již sto deset milionů korun na pomoc obětem letošních povodní se podařilo do dnešního dne shromáždit Sdružení Česká katolická charita. Peněžní dary přicházejí od drobných dárců domácích i zahraničních, tuzemských firem a z celonárodní kostelní sbírky. Přibližně dvě třetiny zmíněné částky tvoří dary ze zahraničí.
::sociální oblast::
Ve dnech 16. - 20. 9. 2002 se Sdružení Česká katolická charita v zastoupení Diecézní charity Brno účastní mimořádné expozice 44. Mezinárodního strojírenského veletrhu na brněnském výstavišti. Expozice „Den po…“ - Pavilon nového začátku v povodněmi postižených oblastech nabízí vystavovatelům i návštěvníkům možnosti, jak pomoci obětem povodní. Na expozici se prezentuje také další desítka významných neziskových organizací, které poskytují pomoc postiženým oblastem letošními záplavami.
::životní prostředí, sociální oblast::
Společná jízda (podzim 2002) je dalším pokračováním protirasistického vzdělávacího projektu zaměřeného na středoškolskou mládež v České republice. Jeho základem je práce multietnických lektorských týmů, které navštěvují střední školy, kde se studenty diskutují o toleranci, předsudcích, rasismu a dalších tématech s tím souvisejících.
::sociální oblast::
V dopoledních hodinách došlo v Praze k prvnímu předání části peněz ze „Žluté linky“ Českého Telecomu. Od generálního ředitele Českého Telecomu Přemysla Klímy převzal prvních 10 milionů za společnost Člověk v tísni při ČT její ředitel Tomáš Pojar. Předávání se zúčastnil i generální ředitel České televize Jiří Balvín.
::regionální rozvoj, sociální oblast::
Studie uskutečněná v zemích EU na jaře roku 1997 ukázala, že problém rasismu a xenofobie v členských státech nabývá znepokojivých rozměrů: asi 33 procent dotázaných otevřeně přiznalo, že jsou poměrně nebo velmi rasističtí. Rasismus začíná tím, že podporuje rozdíly – opravdové nebo smyšlené. Na základě předsudků můžeme odmítat lidi ještě předtím, než jsme se o nich vůbec něco dozvěděli. A právě proto vznikl projekt „Rozmanitost do knihoven“. Jeho cílem je vytvořit cestu a prostor pro poznávání rozmanitých kultur a etnických menšin žijících v České republice a přispět k hledání společného řešení otázek mezietnického soužití.
::sociální oblast, kultura, občanský sektor::
Dne 5.9.2002 podal prezident ČR Václav Havel návrh Ústavnímu soudu, aby zrušil část zákona o výkonu ústavní výchovy týkající se smluvních rodin. Nevládní organizace zabývající se ochranou znevýhodněných dětí vyjadřují tomuto kroku pana prezidenta podporu. 1)
::sociální oblast, lidská práva::
Organizace Greenpeace se dnes obrátila na ministra životního prostředí, aby prošetřil, zda vedení Spolany při nedávných záplavách neporušilo zákon. Spolana již přiznala, že do Labe bylo spláchnuto téměř 3 500 tun chemikálií. Česká inspekce životního prostředí však naměřila další jedovaté látky, o kterých Spolana zatím mlčela.
::životní prostředí, sociální oblast::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu v sociální oblasti
ke kterým se můžete připojit
vytisknout
|