Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Téměř šest stovek čapích hnízd v Česku je letos s mláďaty. Zapojte se do sledování, vyzývají ornitologové veřejnost

28.6.2023
PRAHA [Česká společnost ornitologická]

Hnízdní sezóna čápů bílých je v plném proudu a stejně tak aktivita dobrovolníků, kteří každoročně sledují dění na hnízdech po celém Česku. Letos se do pozorování zapojilo již 933 lidí, kteří zadávají informace na web birdlife.cz/capi. Díky jejich soustavnému pozorování získá Česká společnost ornitologická (ČSO) přehled o tom, jak probíhá hnízdní sezóna a kolik je na jednotlivých hnízdech mláďat. Informace o vzrostlých mláďatech jsou důležité k vyhodnocení úspěšnosti čapí sezóny. A vypadá to, že ta letošní bude úspěšná!

Aktuálně na téměř 600 hnízdech čápů bílých v Česku registrují ornitologové mláďata, z toho na třetině už jsou vzrostlá. „To víme pouze díky zapojení devíti stovek dobrovolníků, kterým za jejich aktivitu velmi děkujeme. I nadále vyzýváme veřejnost ke kontrole čapích hnízd. Právě v tomto období mladí čápi na hnízdě postávají, trénují let a komunikují s rodiči i mezi sebou. Je proto snadné je spočítat a zadat pozorování do databáze birdlife.cz/capi,” sděluje Gabriela Dobruská, která v ČSO koordinuje program Čapí hnízda a vede projekt Okřídlení sousedé.

Program občanské vědy Čapí hnízda letos slaví již desátou sezónu. „Ve spolupráci s veřejností sledujeme průběh hnízdění čápů od roku 2014. Loni jsme zažili velmi úspěšnou sezónu – zapojilo se 924 dobrovolníků, kteří spočítali 1 687 vzletných mláďat, což bylo nejvíc v historii programu. Zatím doufáme, že letošní sezóna bude podobně úspěšná,“ uvádí Dobruská.


Sledování čápů je aktivita vhodná pro každého!

Ornitologové proto vyzývají všechny, kteří se budou pohybovat krajinou, aby si všímali čapích hnízd. „Zapojit se může každý. Od rodin s dětmi během dovolené až po důchodce, kteří sledují třeba jediné hnízdo před svým oknem každým dnem. Každý záznam má velkou cenu. Důležitá jsou i negativní pozorování, tedy informace o tom, že na hnízdě žádný čáp pozorován nebyl nebo že hnízdní podložka zůstala další sezónu prázdná,” vysvětluje Dobruská. Pozorování lze zapsat přes web birdlife.cz/capi či ho vložit přímo z terénu pomocí aplikace Avif Mobile.

Sledování hnízd čápů bílých probíhá v rámci projektu Okřídlení sousedé, který byl podpořen grantem z Norských fondů. „Proč Okřídlení sousedé? Okřídlení sousedé s námi žijí již po staletí, nástrahám moderní doby se však nedovedou přizpůsobit během několika málo let. V projektu prostřednictvím filmů, publikací, seminářů pro učitele, přednášek pro odborníky a vycházek pro veřejnost představujeme možnosti, jak se každý z nás může zapojit do ochrany našich okřídlených sousedů,” říká Dobruská. V případě čápů pomůže zdánlivá maličkost – posbírat v okolí hnízda a míst, kam chodí pro potravu, provázky a jiné odpadky, které by mohly mláďatům na hnízdě ublížit.


Další informace


Okřídlení sousedé

Osvětový a vzdělávací projekt, který je realizován díky grantu z Norských fondů, skončí na konci tohoto června. Během roku a půl Česká společnost ornitologická, společně s partnery Českou společností pro ochranu netopýrů a Slovenskou ornitologickou společností, upozorňovala na možné problémy, kterým musí čelit ptáci a netopýři žijící v blízkosti lidí, z nichž mnohé patří mezi ohrožené. Zároveň prostřednictvím vzdělávacích a osvětových aktivit ukazovala cesty, jak konfliktní situace řešit.

Dokončujeme 4 nové krátké dokumenty, které se zaměřují na vlaštovky a jiřičky, čápi, problematiku nárazů ptáků do skel a okřídlené obyvatele půd ptáky a netopýry, které budou k dispozici na YouTube ČSO. Připravili jsme speciální číslo Ptačího světa Okřídlení sousedé, které jsme distribuovali na více než 140 akcích pro veřejnost, stejně jako publikaci Okřídlení sousedé – obyvatelé půd, děr a škvír, která přibližuje naše okřídlené sousedy a existuje i v online anglické verzi. Uskutečnili jsme 17 seminářů po celém Česku jak pro učitele, tak pro odborníky státní správy, jichž se zúčastnilo téměř 370 lidí. Proškolili jsme více než 270 žáků a studentů v rámci 11 přednášek, workshopů a seminářů. Součástí projektu byly i dva speciální díly Ornitologa na drátě (Obyvatelé půd a Můj soused čáp), které jsou veřejně dostupné na kanálu YouTube.


Čapí hnízda
U příležitosti celostátního i mezinárodního sčítání v roce 2014 byl čáp bílý spolu s čápem černým vyhlášen Ptákem roku. Vznikl tehdy nový web birdlife.cz/capi, který v rámci občanské vědy zapojuje do sčítání a mapování čapích hnízd širokou veřejnost. Postupem času vznikla na stránkách unikátní dynamická celorepubliková mapa s více než 1500 hnízdy čápa bílého (včetně fotografií, jednotlivých pozorování, výsledků hnízdění z předchozích let a přímých přenosů z on-line kamer). Na první pohled je u jednotlivých hnízd patrné, v jaké fázi je hnízdění jednotlivých párů, či zda je potřeba kontrola hnízda.

Česká společnost ornitologická (ČSO) je dobrovolné zájmové sdružení profesionálních pracovníků i amatérů zabývajících se výzkumem a ochranou ptáků, zájemců o pozorování ptáků a milovníků přírody. V České republice zastupuje organizaci BirdLife International, největší mezinárodní sdružení na ochranu ptáků. ČSO zkoumá a chrání ptáky, jejich prostředí a přírodu jako celek a svou činností k tomu motivuje i širokou veřejnost. Prosazuje ochranu přírody založenou na vědeckých poznatcích a pomáhá rozvoji ornitologie i ochrany ptáků bez ohledu na politické hranice. ČSO usiluje o svět, kde žijí lidé a ptáci v harmonii, kde lidé s pokorou obdivují přírodu, snaží se jí porozumět a využívají ji udržitelně pro sebe, pro ptáky i pro ostatní organismy. V současné době má ČSO 7 tisíc členů.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz