Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Akademická vesnice pořádá demonstraci proti zastavování zeleně na Praze 4

4.11.2009
PRAHA [Občanské sdružení Akademická vesnice]

Občanské sdružení Akademická vesnice pořádá demonstraci proti zastavování zeleně na Praze 4. Demonstrace se bude konat ve Čtvrtek 5.11. ve 12.15 před budovou radnice Prahy 4, Táborská 32, Praha 4 - Nusle. Od 13.00 zasedá Zastupitelstvo MČ Praha 4 a jako jeden bodů zasedání je zařazena petice obyvatel Akademické vesnice proti prodeji a zastavění veřejných ploch mezi rodinnými domky bytovými domy.

Obyvatelé Akademické vesnice se brání záměru MČ Praha 4 prodat a zastavět upravenou rekreační plochu (1) s veřejně přístupnou zelení. V osobním dopisu, který podepsali mimo jiné matematik Prof. Jaroslav Kurzweil (nositel ocenění Česká hlava 2006), kardiolog Prof. Jiří Widimský nebo neurofyziolog MUDr. Jan Bureš, vyzvali významní představitelé české vědecké obce starostu Prahy 4 ing. Pavla Horálka aby se z titulu své funkce zasadil o zachování rekreační funkce pozemku a zamezil tak nekoncepčním zásahům do urbanistického řešení Akademické vesnice.

Akademici se odvolávají na stanovisko autora původního projektu areálu ing. arch. Ivo Vacíka, který rovněž protestuje proti změně původního zastavovacího plánu, který je chráněn autorským zákonem. Stanovisko architekta Vacíka, podpořil rovněž uznávaný urbanista a historik architektury ing. arch. Zdeněk Lukeš. Podle architekta Lukeše představuje Akademická vesnice architektonicky i urbanisticky cennou lokalitu ze 60. – 70. let, jejíž charakter by rozhodně měl být zachován. „Stávající území je vyřešeno dobře, další zahušťování výstavby v lokalitě, kde se nacházejí typizované rodinné domky v zeleni, nepovažuji za vhodné“ uvádí dále Lukeš.

Další informace:
RNDr. Martin Gregor, PhD. /mobil: 732924947/e-mail: m.j.gregor@gmail.com
Blanka Turturro /mobil: 602121628/e-mail: Blanka.Turturro@seznam.cz
www.akademickavesnice.cz
Poznámky:

(1) Nezastavěné plochy v Akademické vesnici vznikly v důsledku omezení komunistické vlády, kdy pozemek s domem nesměl překročit plochu 800 m2. Takto vzniklé vnitrobloky, přístupné pouze chodníky pro pěší, byly navrženy jako veřejně přístupná místa s veřejnou zelení, pískovišti a hřišti. Kvůli nezájmu města Prahy naplnit původní záměr, bylo rumiště po betonárce obyvateli Akademické vesnice svépomocí a na vlastní náklady upraveno a osázeno stromy a keři. Během celých 30 let se obyvatelé sousedních domků starají zdarma o čistotu plochy, kosí zatravněné plochy a pečují o vzrostlé stromy.

Rada zastupitelstva MČ Praha 4 rozhodla o prodeji veřejně přístupné zelené plochy v Akademické vesnici s podmínkou výstavby třípodlažního bytového domu. O záměru Rady se obyvatelé Akademické vesnice dozvěděli neoficiální cestou v předvečer zasedání zastupitelstva. Jejich protesty vedly po vzrušené diskuzi na zasedání zastupitelstva k odložení prodeje pozemku. Následně byli majitelé okolních parcel radnicí vyzváni k odkoupení pozemku o 1525 m2 v ceně 6 000 000,- Kč.





DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz