Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Spolchemie nechce v rozporu s povolením skončit s používáním toxické rtuti

28.8.2009
PRAHA/ÚSTÍ NAD LABEM [Arnika - Budoucnost bez jedů]
Autor: Jindřich Petrlík

V minulosti dostala Spolchemie prostředky od Fondu národního majetku na odstranění staré ekologické zátěže rtutí. „Investované prostředky částečně ztrácejí význam, pokud současně podnik nepřistoupí k náhradě technologie za bezrtuťovou,“ upozornila mluvčí Arniky Zora Kasiková.

Spolchemie dodnes vyrábí chlór a alkalické hydroxidy tzv. amalgámovou elektrolýzou, při níž do životního prostředí uniká rtuť, a to buď ve formě emisí do vzduchu, který poté dýchají obyvatelé stotisícového města, nebo prostřednictvím odpadních vod, které putují do Labe. V řece se rtuť ukládá v sedimentech, kumuluje se v rybách a kontaminuje celý potravní řetězec, na jehož konci je člověk. To, že kontaminace rtutí je problémem i v České republice, ukázaly i rozbory vzorků ryb z českých toků, které na počátku roku zveřejnila Arnika jako součást celosvětové studie (3).

Na potřebě řešit úniky rtuti do životního prostředí se letos v únoru shodli zástupci vlád na schůzce Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v keňském Nairobi. Na základě jejich dohody by se již letos měla začít připravovat globální úmluva (4).

Poznámky a další informace:

(1)Integrované povolení pro „Soubor zařízení na výrobu alkalických louhů, chloru a kyseliny chlorovodíkové“ v roce 2006 (viz www.toxik.arnika.org/tiskove-zpravy/spolchemie-muze-provozovat-rtutovou-elektrolyzu-pouze-do-konce-roku-dvatisicedvanact).

(2)Více informací o působení rtuti viz http://bezjedu.arnika.org/chemicke-latky/rtut.

(3)Viz tiskovou zprávu z 10.2.2009: www.toxik.arnika.org/tiskove-zpravy/rtut-v-rybach-vzbuzuje-celosvetove-obavy.

(4)Podle rozhodnutí Řídícího výboru UNEPu má být smlouva připravena k podpisu nejpozději do roku 2013. Měla by omezit vstupy rtuti do výrobních procesů, mezinárodní obchod se rtutí, emise rtuti do ovzduší, zajistit její bezpečné uložení a řešit i staré ekologické zátěže a odpad s obsahem rtuti. „Bude to fakticky znamenat konec používání tohoto toxického kovu při výrobě chlóru, ale také v celé řadě zdravotnických přístrojů. Má přispět i k redukci emisí rtuti z uhelných elektráren, spaloven odpadů a dalších zdrojů, a to nejlepšími dostupnými technologiemi a postupy k její redukci. Viz www.toxik.arnika.org/tiskove-zpravy/znecisteni-rtuti-bude-resit-nova-umluva).


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz