Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Spotřeba zemního plynu v roce 2009 v ČR (leden-červen)

31.7.2009
PRAHA [Česká plynárenská unie]

Celková spotřeba plynu za 1. pololetí 2009 v porovnání s rokem 2008 klesla o 10,5 procenta, přestože průměrná teplota v tomto období byla v roce 2009 o 1,2 stupně Celsia nižší. Celkové dodávky zemního plynu za stejné období v porovnání s rokem 2008 klesly o 6 procent (290,3 mil. m3). Recese průmyslové výroby se tedy projevila i na spotřebě plynu.

Spotřeba:
5161,5 mil. m3 (1. pol. 2008)
4617,0 mil. m3 (1. pol. 2009)

Dodávky:
4761,4 mil. m3 (1. pol. 2008)
4471,1 mil. m3 (1. pol. 2009)

Průměrná teplota (leden až červen):
7,95 stupně Celsia (1. pol. 2008)
6,75 stupně Celsia (1. pol. 2009)

Podle výsledků Bilančního centra ČR dosáhla spotřeba zemního plynu v ČR v polovině roku 2009 přepočtená na normál 4 617 mil. m3. Zatímco celková spotřeba plynu v posledních letech stagnovala a před 2 - 3 lety začala mírně klesat, za 1. polovinu roku 2009 se spotřeba zemního plynu v ČR snížila o 10,5 procent, přestože průměrná teplota za 1. polovinu roku 2009 byla o 15 procent nižší (7,95 °C, resp. 6,75 °C).

„Spotřeba plynu v Česku za posledních pět let klesla zhruba o desetinu. Průměrná česká domácnost za posledních 17 let snížila asi o třetinu roční spotřebu tepla. Zde se projevují úspory a vliv zateplování. Kromě toho, např. za červen průmyslová produkce v České republice meziročně klesla o více než 12 procent, nezaměstnanost vzrostla v celé Evropské unii v červnu na téměř 9 procent. Recese průmyslové výroby se tedy projevila i na spotřebě plynu. Z uvedených důvodů jsme dokonce očekávali za 1. pololetí ještě větší pokles.

Přesto se však státy EU shodují, že v následujících letech bude spotřeba plynu narůstat. Světová produkce zemního plynu v roce 1973 činila 1 227 mld. m3, v roce 2008 už dosahovala 3 066 mld. m3, tedy dvou a půl násobku," říká Oldřich Petržilka, senior manager ČPU. "Vysoké ceny elektřiny a rostoucí poptávka po ní navíc zvyšují počet nových projektů na stavbu plynových elektráren. V současné době je v ČR na stole sedm projektů plynových elektráren v různém stupni rozpracovanosti o celkovém výkonu 1 820 megawattů, což je téměř stejný výkon, jakým disponuje celá jaderná elektrárna Temelín. Už během roku 2013 u nás zahájí skupina RWE velké dodávky zemního plynu do paroplynové elektrárny, kterou staví skupina ČEZ v severočeských Počeradech," dodává.

Růstový trend spotřeby plynu pro výrobu elektřiny je nepochybný. V zemích evropské sedmadvacítky činí podíl plynu na výrobě elektřiny plných 21 procent, zatímco v ČR pouze
4,7 procent.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz