Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Arnika představí novou výstavu o stromech poprvé na festivalu Rock for People

3.7.2009
HRADEC KRÁLOVÉ / PRAHA [Arnika]

Stromy jako dokonalá klimatizační zařízení, sídliště pro stovky druhů hmyzu nebo výkonné čističky vzduchu představí nová výstava Arniky. Poprvé se s ní návštěvníci budou moci seznámit již tento víkend na hudebním festivalu Rock for People v Hradci Králové. "Rádi bychom lidem právě v neformální atmosféře letního festivalu ukázali, čím jsou stromy zajímavé a důležité pro náš život. Mohou se například dozvědět, jaký měly stromy význam pro naše předky nebo zkusit uhodnout některou z kvízových otázek," upřesnila mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Na výstavě se lidé například dozvědí, že jedním z nejstarších stromů u nás a v celé střední Evropě je tis červený v obci Vilémovice u Ledče nad Sázavou, jehož stáří se odhaduje na 1500 - 2000 let. Dále třeba zjistí, že jediný velký strom dobře zásobený vodou chladí v létě výkonem 20 až 30 kW (pro srovnání: klimatizace v luxusních hotelích mají výkon 2 kW, ledničky o více než řád nižší; lednička i klimatizační zařízení navíc ohřívají své okolí nejméně stejným výkonem, jímž uvnitř místnosti nebo zařízení chladí). Výstava je seznámí i s tím, že vysazování stromů v urbanizovaných oblastech může snížit znečištění ovzduší měst polétavým prachem až o čtvrtinu, což by znamenalo, že v ovzduší by bylo každý rok o 200 tun jemných prachových částic méně. Strom si lze také představit jako přírodní „sídliště“ - je domovem tisíců dalších druhů rostlin a živočichů. Nejvíce hmyzích druhů u nás je vázáno na duby - na jednom dubu najdeme 500 až 1000 druhů hmyzu, z nichž třetina bývá vzácných.

Celkem 12 informačních panelů s tituly jako Život na stromě, Co umí strom či Stromy v krajině a zvycích jednoduchou formou přibližuje důvody, proč se vyplatí dřeviny a zeleň obecně chránit. "Chceme ukázat význam stromů z různých pohledů a také poradit, co mohou lidé sami udělat, pokud chtějí třeba zachránit před kácením strom ve svém okolí," řekl Martin Skalský, vedoucí kampaně Zachraňme stromy, v rámci které Arnika výstavu pořádá.

Výstava bude uvedena během léta i na dalších místech a poté bude možné její zapůjčení například pro školy nebo informační centra.


Kampaň Zachraňme stromy
Dlouhodobá, v současnosti prioritní kampaň je zaměřena na ochranu stromů v celé České republice. Její součástí je například stejnojmenná petice s 5 požadavky na lepší legislativní ochranu zeleně (dosud ji podpořilo více než 23 tisíc lidí včetně mnoha významných osobností). Dalším cílem je podpora veřejnosti v rozhodování o životním prostředí, osvětová činnost zaměřená na činnost úřadů a řešení konkrétních případů, z nichž některé jsou uvedeny i na zmíněné výstavě.
www.stromy.arnika.org

Centrum pro podporu občanů
Posláním jednoho ze tří programů sdružení Arnika je pomáhat lidem, kteří se chtějí podílet na rozhodování o životním prostředí v místě, kde žijí. Centrum poskytuje bezplatnou pomoc obcím, občanským sdružením i jednotlivcům. Zaměřuje se zejména na problematiku ochrany vod a vodních toků, toxické látky a odpady, životní prostředí měst, kácení stromů, právo na informace a účast veřejnosti v rozhodování. www.obcan.arnika.org

Občanské sdružení Arnika
Od svého vzniku v roce 2001 působí ve třech programech - Centrum pro podporu občanů, Toxické látky a odpady a Ochrana přírody. Svoji činnost opírá o tři pilíře – zapojení veřejnosti, odborné argumenty a komunikaci s médii. Působí celostátně, s pobočkami v Českých Budějovicích, Děčíně, Chotěboři, Jihlavě, Ostravě a Praze. www.arnika.org




DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz