Plicní choroby, alergie, ale také poruchy plodnosti nebo kardiovaskulární choroby, to vše budou témata dnešní přednášky sdružení Arnika „Ovzduší a naše zdraví“, která se uskuteční v Městské knihovně Ostrava. Pozvání přijal i MUDr. Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který v současné době se svým týmem provádí výzkum znečištěného ovzduší na zdraví za pomoci dobrovolníků z řad karvinských policistů a ostravských úředníků. „Hlavní nedostatky vidím v neporozumění významu kvality životního prostředí pro zdraví lidí. Ekonomicky a krátkodobě výhodná rozhodnutí se na lidském zdraví negativně projeví někdy až za desítky let,“ řekl k tématu přednášky MUDr. Radim Šrám. ::životní prostředí::
Plicní choroby, alergie, ale také poruchy plodnosti nebo kardiovaskulární choroby, to vše budou témata dnešní přednášky sdružení Arnika „Ovzduší a naše zdraví“, která se uskuteční v Městské knihovně Ostrava. Pozvání přijal i MUDr. Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který v současné době se svým týmem provádí výzkum znečištěného ovzduší na zdraví za pomoci dobrovolníků z řad karvinských policistů a ostravských úředníků. „Hlavní nedostatky vidím v neporozumění významu kvality životního prostředí pro zdraví lidí. Ekonomicky a krátkodobě výhodná rozhodnutí se na lidském zdraví negativně projeví někdy až za desítky let,“ řekl k tématu přednášky MUDr. Radim Šrám. ::životní prostředí::
Za posledních dvacet let největší a nejpropracovanější projekt, jak snížit účty, jež rodiny platí za teplo, i dovoz paliv z Ruska a exhalace skleníkových plynů – tak Hnutí DUHA komentuje program, který dnes představil Martin Bursík. ::životní prostředí::
Zástupci největších obcí v okrese se zúčastnili semináře o tom, jak chránit v obcích přírodu. Jejich zájem o téma svědčí o tom, že chtějí kvalitu státní správy v ochraně přírody zlepšit. ::životní prostředí::
Spalovna komunálních odpadů společnosti Termizo,
a. s. požádala o zrušení povinnosti čistit popílek z dioxinového filtru od
dioxinů (1). Činí tak i přesto, že se k němu v roce 2006 sama
zavázala. Krajský úřad již spalovně tuto změnu schválil a povolil jí i nadále
míchat toxický popílek s popelem a prodávat je pak jako stavební materiál.
„Považujeme za nepřípustné, aby byla zrušena tato zásadní povinnost, kterou
spalovně ukládalo původní velice progresivní integrované povolení krajského
úřadu z roku 2006. Těsně předtím, než toto opatření začalo být plněno, je
krajský úřad navrhuje zase zrušit, což je podle našeho názoru porušením zákona
o integrované prevenci (2) a také správního řádu (3). Proti vydanému povolení
jsme se proto odvolali (4),“ shrnula mluvčí sdružení Arnika Mgr. Zora Kasiková.
Česká republika by měla zřídit speciální fond, kam bude ukládat miliardové výnosy, jež stát má z používání fosilních paliv, a financovat z něj ambiciózní program, který umožní zateplit prakticky každý dům v zemi. Navrhuje to Hnutí DUHA, podle něhož by fond každý rok investoval částku 22 miliard korun [1]. ::životní prostředí::
Ekologický institut Veronica – Centrum Veronica Hostětín a Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat vyhlašují již 3. ročník soutěže s tematikou ochrany klimatu pro školy Zlínského kraje. ::životní prostředí::
Cyklisté, kolaři, cykloturisté, blíží se DEN ZEMĚ a s ním cyklojízda Ostravou. Pojedeme tentokrát v sobotu 25.4. odpoledne. Sraz bude před Novou radnicí a odtud vyrazíme na kolečko centrem města, na závěr dojedeme do Hornického muzea na Landeku (asi 7 km), kde budou probíhat akce k Ostravskému Dni Země. Tento den bude vstup do muzea a některé další aktivity zdarma. ::životní prostředí::
Na padesát lidí z Ostravska přišlo v sobotu odklízet odpadky z přírodní památky Turkov. „Úklid Turkova provádíme každé jaro.“ vysvětluje Zdeněk Frélich, organizátor akce z občanského sdružení Ekolyceum. „A vždy tady odpadem naplníme alespoň dva velkoobjemové kontejnery.“ ::životní prostředí::
Nová brožura „Stromy a hmyz – praktický rádce pro účast ve správních řízeních“ se zaměřuje na dosud opomíjené téma. Při rozhodování o kácení se zatím bere v potaz hlavně zdravotní stav stromu. Zapomíná se však, že právě staré nebo dokonce mrtvé stromy hostí celou řadu vzácných a chráněných druhů hmyzu. Příkladem může být náš největší brouk roháč obecný, ale i méně známé druhy jako tesařík obrovský, zlatohlávek skvostný nebo nosorožík kapucínek. ::životní prostředí::
V sobotu 4. dubna 2009 se uskutečnil v Centru Veronica Hostětín seminář věnovaný řezu ovocných dřevin. Dopolední část byla věnována teorii různých druhů řezu a ochrany ovocných dřevin, odpoledne proběhla praktická ukázka řezu mladých i starých stromů v sadě za hostětínskou moštárnou. ::životní prostředí::
Třetí zastávka prezidenta Baracka Obamy na jeho návštěvě Evropy: Evropské, americké a české ekologické a rozvojové organizace včetně Oxfam International, Friends of the Earth Europe, Greenpeace, WWF, Zeleného kruhu a Fóra pro rozvojovou spolupráci se sejdou v Praze, aby požádaly světové politiky o zahájení nové éry transatlantické spolupráce na ochranu globálního klimatu. ::životní prostředí::
Problém klíněnky jírovcové není aktuální jen na podzim, kdy můžeme vidět důsledky napadení škůdcem. Pokud věnujeme stromům trochu času teď, na jaře, na podzim budou lépe připraveny škůdci odolávat. ::životní prostředí::
Směrnice o ochraně volně žijících ptáků č. 79/409/EHS (zkráceně „Směrnice o ptácích, nebo Ptačí směrnice) oslavila 2. dubna 2009 již 30 let své existence. Česká společnost ornitologická využívá tohoto výročí, aby připomenula význam i sílu tohoto právního dokumentu Evropské unie, jehož dodržování je závazné bez výjimky pro všechny unijní státy. ::životní prostředí::
Český svaz ochránců přírody je v současnosti největší nevládní neziskovou organizací zabývající se ochranou přírody a krajiny v České republice. Letos oslaví 30 let od svého vzniku. Jeho nejvyšším orgánem je Sněm, který se schází jednou za tři roky. Právě tento víkend bude zasedat v Hranicích na Moravě. ::životní prostředí::
Společnost Unilever spolu s partnery v oblasti cyklodopravy a cykloturistiky ze státní správy a neziskového sektoru – Ministerstvem dopravy, Centrem dopravního výzkumu, Státním fondem dopravní infrastruktury, Svazem měst a obcí ČR, Národní sítí Zdravých měst, agenturou CzechTourism, Nadací Partnerství a občanským sdružením NaKole – vyhlašují společně už druhý ročník celostátní soutěže měst a obcí v oblasti podpory cyklodopravy a cykloturistiky s názvem Unilever Sprinter roku. Cílem soutěže je podpořit města a obce, které v posledních dvou letech investovaly nejvíce úsilí a finančních prostředků na rozvoj cyklodopravy či cykloturistiky. Tři nejlepší z přihlášených měst či obcí budou odměněny finanční částkou na podporu dalšího rozvoje cyklodopravy a cykloturistiky. Loňskými vítězi se staly města a mikroregiony Ústecko – Orlicko, Rakovnicko, a Kostelec nad Orlicí. ::životní prostředí::
Do 1. januára 2010 majú obce stanovenú povinnosť zaviesť triedený zber papiera, plastov, kovov, skla a biologicky rozložiteľných odpadov. Novelou zákona o odpadoch, ktorú 25. marca 2009 schválila na svojom rokovaní vláda SR, by sa z tejto povinnosti mali vypustiť biologicky rozložiteľné odpady. Ich zber by tým mal byť posunutý. Termín však zatiaľ nie je určený. ::životní prostředí::
Fotografická výstava Ekologie v objektivu začíná v pondělí 6. dubna v Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim. Tato putovní výstava představuje vítězné fotografie z 5. ročníku fotosoutěže, kterou každoročně pořádá společnost Bayer. ::životní prostředí::
Český svaz ochránců přírody je v současnosti největší nevládní neziskovou organizací zabývající se ochranou přírody a krajiny v České republice. Letos oslaví 30 let od svého vzniku. Jeho nejvyšším orgánem je Sněm, který se schází jednou za tři roky. Právě tento víkend bude zasedat v Hranicích na Moravě. ::životní prostředí::