Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kapr – nesmyslná „tradice“

19.12.2008
BRNO [Nesehnutí], tel: 777/674679

V pátek 19.12. 2008 se na Malinovského náměstí sejdou aktivisté a aktivistky kampaně Za práva zvířat neziskové organizace NESEHNUTÍ, aby upozornili/y na přetrvávající tradici štědrovečerního kapra. Mezi 12 a 16 hodinou zde kolemjdoucí můžou ochutnat pár veganských vánočních dobrot a prohlídnout si zajímavé obrázky. Domů si pak mohou odnést několik výborných veganských vánočních receptů a zvířecko-právní materiály.

Vánoce se nezadržitelně blíží. Všichni se snaží nakoupit poslední dárky, dopéci cukroví, koupit vánoční stromeček a v neposlední řadě také kapra. Všechno se to dá nazvat tradicí vánočních svátků. Proč však jedna z nich musí být utrpení a zabíjení zvířat, když Vánoce jsou přeci svátky klidu a míru?

Na tuhle krutou českou tradici se pokusí poukázat kampaň Za práva zvířat, která se ve svých aktivitách věnuje také veganství. Aktivisté a aktivistky zde budou nenásilným způsobem poukazovat na to, že není zapotřebí, aby lidé ve snaze dodržovat českou tradici na Vánoce usedli k štědrovečernímu stolu s kaprem. Kapr přeci nedělá z Vánoc to, čím jsou. Prioritně by to měly být svátky, kdy se celá rodina sejde, alespoň na chvilku zapomene na všední problémy, nazdobí stromeček, relaxuje u pohádek a těší se z dárků. V mnoha rodinách jsou to především děti, kvůli kterým se rodina snaží mít co nejhezčí svátky. Proč bychom jim tedy měli ukazovat, že je zapotřebí krutého zacházení se zvířaty a jejich zabíjení, aby oslavily nejkrásnější svátky v roce? Neměli bychom jim spíše ukázat dobrý příklad a upustit od této tradice?

Cesta na vánoční stůl skutečně pro takového kapra není nic příjemného. Nejdříve jim rybáři vypustí jejich přirozené prostředí pro život a nahání je pomocí tlučení tyčí do vody. Kapři zažívají strach a paniku a často jsou poraněni na ploutvích či žábrách, v důsledku čehož také mnohdy umírají. Po výlovu musí čekat celé dva měsíce ve stísněných podmínkách, kde nemají dostatek kyslíku a prostoru a v neposlední řadě také žádnou potravu.

Stánkový prodej kaprů je dalším utrpením. V miniaturní kádi se mačká několik desítek ryb a čeká až si jednu z nich jak neživou necítící hračku vyberou rodiče do vany na hraní dětem, nebo jde rovnou na porážku. Ta se v tomto případě jeví jako lepší než další utrpení ryby v chlorované vodě a její následné zabití neodborným způsobem. Těchto případů však naštěstí ubývá. Různí odborníci i Státní veterinární správa ČR radí, že na tento zvyk je už potřeba zapomenout.
Ani zabití a porcování prodavačem však není pro kapra velkou výhrou. Na straně prodavačů nebývá často velká odbornost, nemluvě o tom, že tomu přihlížejí také děti, které pak týrání a zabíjení zvířat mohou považovat za běžné.

Lidé mají tendenci si myslet, že když ryby nevydávají žádný zvuk, tak necítí bolest, ale to je velký omyl. Anatomicky i fyziologicky je systém vnímání bolesti u ryb prakticky totožný jako u koček, psů i lidí. Kdyby mohli kapři křičet, tak bychom v předvánočním čase na tržnicích, ulicích i v domácnostech neslyšeli vlastního slova!


Magdaléna Navrátilová 777/674679
aktivistka kampaně Za práva zvířat NESEHNUTÍ



DISKUSE - KOMENTÁŘE:

19. 12. 2008
20. 12. 2008
20. 12. 2008
20. 12. 2008
21. 12. 2008
21. 12. 2008
21. 12. 2008
22. 12. 2008
24. 12. 2008
25. 12. 2008
WtfOk
25. 12. 2008
25. 12. 2008
WtfTony
25. 12. 2008
WtfTony
27. 12. 2008
kapr

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz