Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česko hledá české biopotraviny

19.2.2008
BRNO [Hnutí Duha]
Autor: Kateřina Kotásková, tel: 222 513 859

Hnutí DUHA dnes spouští novou kampaň Hledá se česká buchta, která má přimět velké pekárny, mlékárny, výrobce uzenin, zpracovatele ovoce či zeleniny a další výrobce, aby do obchodů dodávali více českých biopotravin.

Součástí kampaně bude vyjednávání s důležitými podniky i mobilizace tisíců českých spotřebitelů. Hnutí DUHA jim pomůže obracet se na výrobce a požadovat po nich lepší nabídku biopotravin. Prvním cílem je společnost Pribina, kterou ekologická organizace chce přimět k nabídce bio provedení populárního sýru hermelín.

Česká poptávka po biopotravinách raketově letí vzhůru. Ale 56 % bio zboží prodaného v obchodech pochází z dovozu [1]. Některé z podniků, jejichž výrobky běžná domácnost mívá na stole každý den, biopotraviny nenabízejí. Proto na trhu chybí obyčejné bio sýry i další mléčné výrobky, chleba, maso a uzeniny či zpracovaná zelenina. Zdejší zemědělství tak přichází o dobrou příležitost.

Supermarkety tak nabízejí desítky druhů importovaných biopotravin, které by mohli dodávat domácí zemědělci. Třeba Plus Discount – který loni vedl ambiciózní reklamní kampaň na podporu své značky Biobio – uvedl, že čtyři pětiny sortimentu dováží. V dotazníku Hnutí DUHA řetězce mezi hlavní příčiny velkého importu zařadily slabou nabídku domácích výrobců [2].

V průzkumu Hnutí DUHA, který oslovil 77 velkých potravinářských podniků, pouze pětina uvedla, že vyrábí biopotraviny [3]. Ale jen malá část – třetina – o tom ani neuvažuje.

Hnutí DUHA také spouští webovou stránku www.ceskebiopotraviny.cz, odkud lidé mohou psát emaily přímo velkým výrobcům potravin. Najdou zde také novinky o biopotravinách na českém trhu, praktické kontakty na dodavatele, informace o ekologickém zemědělství nebo publikace ke stažení.

Rozvoj ekologického zemědělství by snížil zatížení pesticidy či průmyslovými hnojivy a umožnil vracet do krajiny zeleň, která pomáhá zadržovat vodu. Zdravé hospodaření se v České republice postupně rozšiřuje a pokrývá už více než 7 % zemědělské půdy. Ale 82 % z toho tvoří louky a pastviny. Ekologických polí a sadů – tedy ploch, kde by se menší nasazení agrochemikálií projevilo nejvíce – je nadále velmi málo.

Kateřina Kotásková z Hnutí DUHA řekla:
„Kampaň má přimět velké výrobce potravin, aby začali na trh dodávat více bio zboží. Umožní také tisícům lidí, aby se na velké pekárny, mlékárny, výrobce uzenin a další podniky sami obraceli a požadovali lepší nabídku českých biopotravin. Poptávka po biopotravinách závratně roste. Ale více než polovina zboží v obchodech pochází z dovozu. Obyčejnou snídani či oběd z českých biopotravin prostě neuvaříte. Přitom mléko, obilí nebo zeleninu a další suroviny by klidně mohli dodávat domácí zemědělci. Obchodní řetězce si stěžují, že hlavně základní potraviny – bio chleba, uzeniny, maso nebo mléčné výrobky – na zdejším trhu prostě nemohou sehnat. České zemědělství i naše krajina tak zbytečně přichází o velkou příležitost.”


Kontakt:
Kateřina Kotásková, Hnutí DUHA, telefon 603 385 917, 222 513 859, email katerina.kotaskova@hnutiduha.cz
Lenka Kaspříková, Hnutí DUHA, telefon 724 506 446, 222 513 859, email lenka.kasprikova@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] Green Marketing: Český trh s biopotravinami 2007, str. 4, www.greenmarketing.cz/docs/Ceskytrhsbiopotravinami2007.pdf

[2] Více v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=513&year=2007%3E%3Cspan%20class=

[3] Více v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=564&year=2007%3E%3Cspan%20class=

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz