Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Odborníci a starostové budou v Děčíně diskutovat o budoucnosti řek

19.2.2007
DĚČÍN [ARNIKA - program Ochrana přírody]
Autor: Kateřina Hlavatá, tel: 222 781 471

Sdružení Arnika pořádá tento týden v Děčíně seminář o správě vodních toků v Ústeckém kraji. Na setkání představí své návrhy také Agentura ochrany přírody a krajiny a podniky povodí. Letos se připravuje první ze tří šestiletých plánů povodí podle nové směrnice Evropské unie. Arnika se obává, aby v České republice nepřevládla výstavba přehrad a regulace vodních toků. Místo toho prosazuje obnovu přirozeného stavu řek a podporu schopnosti krajiny udržovat vodu. Seminář se koná ve čtvrtek 22. února od 13 do 16 hodin v zasedací místnosti Správy CHKO Labské pískovce v Děčíně (Teplická 424/69).

„Na semináři se bude diskutovat o budoucí podobě řek v ústeckém, karlovarském i královéhradeckém i kraji, i o kontroverzním seznamu potenciálních nových přehrad, který byl součástí návrhu Plánu hlavních povodí. Tento plán Ministerstva zemědělství vymezoval v povodí Labe a Ohře celkem 56 míst, kde by se v budoucnu mohly stavět další přehrady. Nyní se připravují podrobnější plány jednotlivých povodí. Právě ty určí, zda se budou řeky navracet do přírodě blízkého stavu, nebo zda budeme dál budovat mrtvé kanály,“ vysvětluje vedoucí Programu Ochrana přírody sdružení Arnika Kateřina Hlavatá, o čem budou diskutovat účastníci semináře především.

Do roku 2009 musí Povodí Ohře a Labe zpracovat plány pro oblast těchto řek. „Obyvatelé Ústeckého kraje by se měli do příprav plánu aktivně zapojit. Lidé mohou požadovat, aby se potoky či řeky v okolí jejich domova zbytečně nebetonovaly, a správcové povodí uplatňovali citlivý přístup, zohledňující přírodní procesy,“ vysvětlil Kamil Repeš z děčínské pobočky sdružení Arnika. „Evropská Rámcová směrnice o vodách předpokládá aktivní účast veřejnosti jako klíčovou součást vodního plánování. Chceme povzbudit místní občanská sdružení a obce, aby se zajímaly o to, jak budou jednotlivé řeky vypadat. Právě díky aktivitě obcí i jednotlivých občanů se loni podařilo odmítnout seznam dvou set nových přehrad. Nyní je potřeba sledovat, jaká opatření se plánují v našem kraji,“ doplnil Repeš.

Na semináři Arniky přednesou své příspěvky k plánům povodí Ing. Václav Jirásek z Povodí Labe, ředitel Povodí Ohře Ing. Jindřich Břečka a vedoucí Odboru vodohospodářského plánování Ing. Vlastimil Zahrádka. Za Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR vystoupí Ing. Tomáš Stuchlík. Seminář tak představí různé pohledy na správu vodních toků.

Seminář je součástí projektu „Podpora účasti veřejnosti v plánování v oblasti vod“, financovaného z programu Transition Facility EU prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

Více informací o problematice plánování v oblasti vod najdete ZDE

Pro podrobné informace o plánovaném semináři klikněte ZDE



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz