WWF zveřejnilo seznam elektráren nejvíce znečišťujících životní prostředí
9. 1. 2006 - GLAND [WWF/Econnect]
Absolutní emise CO2 elektráren v 25 členských státech EU se pohybují řádově v milionech tun za rok. WWF stanovil 30 největších znečišťovatelů vzhledem k úrovni jejich účinnosti (množství CO2 vyprodukované během kilowat hodiny). Většina elektráren ze seznamu „Dirty Thirty“ se nachází v Německu (9 elektráren), dále v Polsku (5 elektráren), v Itálii, Španělsku a Velké Británii (v každé 4 elektrárny). Dvě řecké elektrárny spalující hnědé uhlí se umístily na prvním a čtvrtém místě.
Podle klimatologů jsou emise CO2 hlavní příčinou globálního oteplování a ničivých dopadů klimatických změn na lidi a životní prostředí. „Výroba energie je zodpovědná za 37 % emisí CO2 vzniklých lidskou aktivitou,“ řekla Imogen Zethoven, koordinátorka kampaně WWF PowerSwitch!. „Uhelné elektrárny patří mezi nejvíce znečišťující, protože používají palivo produkující velké množství CO2. Jestliže chceme zastavit globální oteplování, musíme je nahradit čistšími alternativami jako je plyn nebo obnovitelné zdroje.“
Německo se umístilo v průzkumu obzvláště špatně. Na jeho území se nachází pět z deseti „nejšpinavějších“ elektráren, přičemž čtyři z nich patří německému energetickému gigantu RWE, který je největším producentem CO2 v evropském energetickém sektoru. Průzkum také ukázal, že zodpovědnost za většinu evropských elektráren nejvíce znečišťujících životní prostředí nese pouze šest společností: devatenáct ze třiceti elektráren patří společnostem RWE (Německo), Vattenfall (Švédsko), Enel (Itálie), Endesa (Španělsko), E.ON (Německo) a EDF (Francie).
Během nadcházejících dvaceti let bude mnoho z těchto elektráren odstaveno – historická příležitost, jak zamezit dalším emisím CO2. Podle studie by přechod na vysoce účinný plyn u odstavených elektráren snížil emise CO2 zhruba o 47,8 % kolem roku 2030. Nahrazení novými uhelnými elektrárnami by mělo efekt snížení emisí CO2 pouze zhruba o 13,5 %. Nahrazení starých elektráren obnovitelnými zdroji energie by znamenalo masivní snížení emisí CO2 zhruba o 73,4 %.
„Zásadní součástí řešení týkající se odstranění emisí CO2 z výroby energie je evropský obchod s emisními limity,“ řekla Zethoven. „WWF prosazuje co nejpřísnější limity na znečištění. Dále by se měly objevit zřetelné investiční pobídky na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Pouze přísné limity na emise CO2 přinutí průmysl, aby nahradil špinavé tepelné elektrárny čistším plynem nebo čistými obnovitelnými zdroji.“
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva