Ropákem roku se stal ministr Tošovský, Zelenou perlu získal náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda
30. 4. 2010 - BRNO [Econnect]
Titul Ropák 2009 získal
1) Ing. Vladimír Tošovský, ministr průmyslu a obchodu – Česká republika
(245 bodů)
- za předložení návrhu Aktualizace Státní energetické koncepce zahrnující prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku, ačkoliv to odmítá 72 % obyvatel státu, rozšíření těžby uranu, ačkoliv odstranění škod z té předchozí má stát 60 miliard korun, zahájení těžby uhlí v Beskydech, rozšíření výroby elektřiny z jaderných elektráren, pokračování čistého vývozu elektřiny a redukce emisí oxidu uhličitého do roku 2050 jen o 30 %, ačkoliv by to mělo být kolem 80 %.
Zelenou perlu 2009 získal
1) Pavel Kouda, náměstek hejtmanky Ústeckého kraje (ČSSD) (165 bodů)
„Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla.“
z rozhovoru pod názvem Obrat v Ústí, koalici nevadí bourání obcí kvůli uhlí
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=650888, 22. 10. 2009
V anketě Ropák 2009 se na dalších dvou místech umístili:
2) Dr. Martin Roman, generální ředitel ČEZ, a. s. – Ústecký kraj (207 bodů)
- za neutuchající úsilí učinit z České republiky uhelný skanzen na úkor zdraví Severočechů, neboť v době rekordních zisků za vývoz elektřiny firma prosazuje modernizaci největší hnědouhelné elektrárny Prunéřov II jen pro čistou energetickou účinnost 39 %, přestože nejlepší dostupné techniky umožňují získat účinnost nejméně 42 %, takže dalších třicet let by se do ovzduší zbytečně dostaly vyšší emise znečišťujících látek a skleníkových plynů – asi o 205 tisíc tun ročně více.
3) Ing. Václav Klaus, CSc., prezident České republiky – Jihočeský kraj a Česká republika (180 bodů)
- za podporu kácení kůrovcem napadených stromů kdekoliv v Národním parku Šumava a jejich odvoz bez ohledu na to, že v 1. zónách parku nejde o hospodářské lesy a že cílem je zachování přírodních procesů.
- za odmítnutí schválené novely zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, která podobně jako v jiných zemích Evropské unie umožní českým občanům soudně napadnout stanoviska na ochranu životního prostřed, pokud budou mít podezření, že byla vydána nezákonně, čímž se může zlepšit kvalita těchto stanovisek a zvýšit zájem občanů účastnit se rozhodování o mnohých stavbách,
- za pokračující bagatelizaci rizik globální změny klimatu po celém světě, která je vyvolaná také antropogenními emisemi skleníkových plynů, a za aktivisticko-mediální přístup k tomuto tématu např. svou knihou Modrá planeta v ohrožení, která navazuje na knihu Modrá, nikoli zelená planeta (2007),
- za propagaci nákupu klasických žárovek do zásoby namísto nových nízkoenergetických zářivek.
V anketě Zelená perla 2009 jsou na dalších dvou místech tyto výroky:
2) Jiří Janeček, poslanec PS P ČR a radní Magistrátu hlavního města Prahy (ODS) (162 bodů)
„Já jsem se tam byl podívat, protože když o tom budu hlasovat... Myslím si, že ta lokalita je nádherná. Myslím si, že aby tam byl jenom les, že je to škoda.“
z reportáže Reportéři ČT pod názvem Golfové hřiště v Klánovicích
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209452801240025-reporteri-ct (cca 27. minuta), 29. 6. 2009
2) Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod ČR (162 bodů)
„Pitná voda z vodovodu je především určena k jiným účelům než k přímému pití.“
z rozhovoru pod názvem Balené minerální vody mají jasné výhody
Právo, 30. 9. 2009
V časopise ALTERNATIVA, který vydávaly Děti Země, byly v roce 1992 poprvé publikovány materiály „Spolku krušnohorských ropáků“, z nichž vyplývá, že na Zemi dochází k dichotomii dvou vysoce vyspělých druhů - Homo sapiens sapiens (člověka moudrého) a Petroleus mostensis (ropáka bahnomilného).