|
|
4. 8. 1999 - Dnes po čtvrtéKarviná [ČTK] -
M. Herman, M. Gracík, R. Reiser a J.Mišura jsou obviněni za svůj výstup 26. října v budově soudu v Karviné, kam přišli s fašistickými nášivkami na oděvu.
::lidská práva::
4. 8. 1999 - Na útěkuLondýn [Britské listy] -
Britské ministerstvo vnitra se obává, že bude perzekvováno za to, jak zachází s uprchlíky. A taky by perzekvováno být mělo, napsal v sobotu v deníku Guardian Jeremy Hardy
::lidská práva::
2. 8. 1999 - Tvrdý rasismus deníku Právo.Praha [Britské listy] -
V sobotu 30. července otisklo právo tuto otevřeně rasistickou zprávu, cituji úryvky: (...) Zatímco [policisté u Sokolova] prověřovali jedno vozidlo, zastavilo u hlídky BMW, z kterého vystoupili dva Romové. (...) Jeden z Romů tloukl muže do horní poloviny těla (...) pětadvacetiletý Rom upadl tváří na zem a vážně se zranil. Etnická příslušnost účastníků popisovaného incidentu je přitom irelevantní a vyvolává rasové předsudky, už proto, že kdyby byli útočníci běloši, Právo by sotva napsalo, že "na policistu zaútočil pětadvacetiletý běloch". Zdůrazňování etnická příslušnosti pachatelů trestných činů vede ke vzniku společenských stereotypů a představ o kolektivní vině.
::lidská práva::
2. 8. 1999 - Kosovští uprchlíci v českých human.střediscích budou umět anglickyPraha [Bohemia Corps] -
Po vydání česko-anglicko-srbsko-albánského slovníku, připravilo sdružení Bohemia Corps další "lingvistický" humanitární projekt. Cílem projektu je naučit kosovské Albánce v českých humanitárních střediscích základy anglického jazyka, což jim v budoucnu usnadní komunikaci s pracovníky mezinárodních humanitárních organizací. Na pozvání sdružení přijela do Čech šestičlenná skupina dobrovolníků z britské nezisková organizace Choice, která se bude po dobu nejméně 2 týdnů věnovat výuce angličtiny v šesti humanitárních střediscích – Hněvotín, Vidnava, Bruntál, Hulín,Seč a Havířov.
::lidská práva::
2. 8. 1999 - Ve vztahu k Romům je třeba jednat - komentář J. LoewyhoPraha [LN] -
Nikdo nežije rád tam, kde ho okolí nenávidí. Sociologické průzkumy ukazují, že česká veřejnost hází celou romskou etnickou skupinu do jednoho pytle. S restrikcemi vůči Romům (s protiromskými norimberskými zákony ) by souhlasila téměř polovina Čechů.
::lidská práva::
2. 8. 1999 - IWA demonstrovala zastavení stíhání Michala PateryLondýn [ČTK] -
Skupinka členů mezinárodního anarchistického sdružení IWA spálila před velvyslanectvím ČR v Londýně českou státní vlajku opatřenou hákovým křížem. Demonstranti vyzývali k zastavení stíhání českého člena IWA Michala Patery, který byl zatčen českou policií po přestřelce s neofašisty v roce 1998.Třiadvacetiletý anarchista Michal Patera, který byl obviněn z vraždy loni 28. listopadu, je v současnosti stíhán na svobodě, neboť byl již 14. května propuštěn z vazby
::lidská práva::
2. 8. 1999 - Dva nově schválené vládní programy pro KosovanyPraha [Vláda] -
Vláda se na svém čtvrtečním zasedání (28.7.) též zabývala programem evakuace osob ze zdravotních důvodů ze z kosovské provincie Svazové republiky Jugoslávie na území České republiky a programem dobrovolné repatriace kosovských uprchlíků zpět do Kosova.
::lidská práva::
2. 8. 1999 - Další protiromská peticeKrnov [ČTK] -
Obyvatelé Krnova předali svým radním petici upozorňující na problémy v soužití s Romy. Mezi podepsanými občany jsou především obyvatelé domů žijící v ulicích, kde je krnovská romská komunita soustředěna.Koncentrace romského obyvatelstva do jednoho místa, kterou iniciovalo předešlé vedení městského úřadu, je podle romského poradce OU Rudolfa Salae hlavním důvodem vznikajících problémů. Městský úřad situaci nepodceňuje a do záležitosti se zapojil také okresní úřad v Bruntále.
::lidská práva::
30. 7. 1999 - ECOSOC ADOPTS MEASURES RECOMMENDED BY COMMISSION ON HUMAN RIGHTSGeneva [UNIC] -
Measures contained in the Commission on Human Rights report andadopted by consensus related to the World Conference on Racism; thesituation of human rights in Equatorial Guinea and assistance in the fieldof human rights; the situation of human rights in Rwanda; the question ofthe realization in all countries of the economic, social and culturalrights contained in the Universal Declaration of Human Rights...
::lidská práva::
30. 7. 1999 - Zasedání Komise pro odstranění rasové diskriminaceGeneva [UN Information Service] -
Zasedání Komise pro odstranění rasové diskriminace se koná v Ženevě od 2 – 27. srpna v Paláci národů.
::lidská práva::
29. 7. 1999 - Podporují západní mocnosti myšlenku kolektivní odpovědnosti v Srbsku?Bělehrad
23 000 až 28 000 mužů je obviněno, že během války s NATO nesplnili mobilizační rozkaz, řekla včera novinářům v Bělehradě předsedkyně Výboru jugoslávských právníků pro lidská práva Biljana Kovačevičová-Vucová. Dodala, že mezi obviněnými jsou četní odpůrci režimu prezidenta Slobodana Miloševiče.mužů a že někteří z nich již byli odsouzeni. V této souvislosti také vyčetla západním politikům, že opomněli začlenit do mírového plánu pro Kosovo také amnestii pro osoby, které odmítly splnit povolávací rozkaz.
::lidská práva::
29. 7. 1999 - Zákulisí konfliktu o Kosovo [BL] -
Shrnutí z reportáže týdeníku Observer o zákulisí války o Kosovo z neděle 18. července 1999 na stranách 13 - 20. O americké vládě autoři článku píší: "Pro americkou vládu bylo typické, že prvním jejím zájmem nebyl zájem humanitární, ale presentační: činitelé Clintonovy vlády se zhrozili, že by hrozící kosovská krize mohla zastínit vrcholnou schůzku k padesátému výročí založení NATO, plánovanou na 22. dubna."
::lidská práva::
29. 7. 1999 - Doživotí pro Tihomira BlaškičeHaag [ČTK] -
Gregory Kehoe, žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii žádá pro chorvatského generála Tihomira Blaškiče nejvyšší trest , doživotního vězení. Generál je obviněn celkem z 20 vzneseným obviněním, která se týkají zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a vážného porušení ženevských konvencí, zejména o ochraně civilního obyvatelstva během války. Generál velel jednotkám, které vraždily a pronásledovály muslimského obyvatelstva během etnických čistek vedených chorvatskými oddíly v Bosně.
::lidská práva::
28. 7. 1999 - Rychetský a Uhl chtějí omezit bující rasismus v české národěPraha [ČTK] -
Mezi třemi desítkami předloh, které bude dneska projednávat senát, je mimo jiné návrh vicepremiéra Pavla Rychetského, který připravil ve spolupráci s Petrem Uhlem, zmocněncem pro lidská práva, jak omezit bující rasismus a aktivity neofašistických organizací a skupin.
::lidská práva::
28. 7. 1999 - České soudnictví zaškolení na téma rasové tolerance skutečně potřebujeBrno
Nejvyšší státní zastupitelství navrhuje ministru spravedlnosti Otakaru Motejlovi odělení podání stížnosti pro porušení zákona v případě tragicky utonulé Romky Heleny Biháriové .
::lidská práva::
27. 7. 1999 - Diskriminace na trhu práce brání začlenění romské menšiny do majorityPraha [ČHV] -
Ministerstvu práce a sociálních věcí byl uložen úkol vypracovat systém motivace zaměstnavatelů k zaměstnávání obtížně se uplatňujících osob a osob romského původu. Přesto nezaměstnanost Romů v České republice dosahuje podle odhadů hranice 80 procent.
::lidská práva::
27. 7. 1999 - Obnova KosovaPraha [OSN] -
Nejvyšší představitel Mise OSN v Kosovu Bernard Kouchner vyzval stranu albánského lídra Ibrahima Rugovy, aby se její zástupci zúčastnili příští schůzky Přechodné rady pro Kosovo.
::lidská práva::
27. 7. 1999 - UNMIK CONVENES FIRST MEETING OF KOSOVO TRANSITIONALPristina [UN] -
(Pristina, 16 July) The newly formed Kosovo Transitional Council met for the first time today under United Nations auspices, marking a critical first step towards development of self-government in Kosovo. The Transitional Council, which is chaired by the SRSG, will be the highest political consultative body under the United Nations Interim Administration, which holds executive authority in the territory.
::lidská práva::
26. 7. 1999 - INTERVIEW WITH MAGDALENA CHO, WIFE THE GREATEST MAYAN LEADER OF MODERN TIMEPunta Gorda
Julian Cho, arguably the greatest Mayan leader of modern times, was found dead at his home last December by his wife, Magdalena Cho. Here is a interview with Magdalena Cho about her husband’s work and death.
::lidská práva::
21. 7. 1999 - Mezinárodní konference o obnově BalkánuSarajevo
30. července se bude konat v Sarajevu mezinárodní konference o obnově Balkánu Zúčastní se jí zástupci ze 30 zemí, kteří by měli společně posoudit cesty k upevnění míru a stability, způsoby rozvoje demokracie a občanské společnosti a možnosti realizace ekonomických reforem na jihovýchodě Evropy.
::lidská práva::
|