|
|
8. 8. 2002 - Neúspěšné námluvyPRAHA [Infoservis] -
Občanská společnost nemá v Ruské federaci prakticky žádnou tradici, uvážíme-li, že komunistický Sovětský svaz vzniknul na základech feudálního carského Ruska. Za posledních deset let si však stačilo mnoho Rusů uvědomit, že mnohé občanské aktivity už nejsou trestné, a dnes úřady odhadují, že různých občanských iniciativ, spolků či nevládních nekomerčních organizací je ve státě se sto padesáti miliony obyvatel na tři sta tisíc. Zahrnují aktivity od sbírání známek, kynologii, přes zahrádkářské spolky, až po ekology či ochránce lidských práv.
::lidská práva, občanský sektor::
2. 8. 2002 - Letošní Den bez aut již na internetuBRNO/PRAHA [Econnect] -
Děti Země včera zveřejnily na adrese www.detizeme.cz/denbezaut internetové stránky k letošnímu již desátému ročníku Dne bez aut. Ten se uskuteční v pátek 20. září s mottem “Budoucnost patří šetrné dopravě”. Zvolené barvy - modrá, bílá a žlutá – odkazují na Evropský den bez aut vyhlášený letos již po třetí Evropskou komisí a na Evropský týden mobility, který vznikl letos poprvé z iniciativy nevládních organizací. “Každý rok volíme jiné barvy plakátu a internetové stránky, a proto jsme sáhli po barvách Evropské unie,” uvedl Miroslav Patrik z brněnských Dětí Země.
::životní prostředí, občanský sektor, internet::
31. 7. 2002 - V Hořicích v Podkrkonoší skončilo tradiční sochařské sympoziumHOŘICE V PODKRKONOŠÍ [Econnect] -
Tradice pravidelných sochařských sympozií ve "Městě kamenné krásy" - v Hořicích v Podkrkonoší - pokračuje. V místním lomu U Josefa letos už po patnácté skupina sochařů vytvořila svá díla z hořického pískovce, která se stanou součástí přírodních sochařských galerií ve městě.
::občanský sektor, kultura::
29. 7. 2002 - Vztah českých středoškoláků k politickým a občanským aktivitám je velmi pasivníPRAHA [Radio Praha] -
Vztah českých středoškoláků k občanským a politickým aktivitám je velmi pasivní. Příliš nedůvěřují státním institucím a jsou v mezinárodním srovnání méně tolerantní vůči přistěhovalcům. Takto ne příliš lichotivě dopadl prestižní mezinárodní průzkum. Do rozsáhlé studie Mezinárodní asociace pro hodnocení výsledků ve vzdělávání se zapojilo více než 50 tisíc středoškoláků z 16 zemí světa. Na rozdíl od jiných výzkumů se tento nezaměřil jen na zjišťování znalostí, ale také na některé občanské postoje žáků.
::občanský sektor::
26. 7. 2002 - Kdo získá dělnickou kolonii Buďánka? [Econnect] -
Do konce září má padnout verdikt, kdo bude v budoucnost spravovat dělnickou kolonii Buďánka v pražských Košířích. Rozhodnutí zda projekt získá Sdružení Buďánka pro budoucnost, které o obnovu a nové využití chátrající osady bojuje již od června minulého roku, je nyní v rukou radních Prahy 5. Sdružení do soutěže vstoupilo s plánem na vytvoření vzdělávacího, společenského, kulturního a ekologického centra.
::občanský sektor, životní prostředí, regionální rozvoj, kultura::
25. 7. 2002 - V Berouně vznikne nové centrum neziskového sektoruPRAHA [Econnect/Děti Země Beroun] -
V průběhu srpna začnou první práce na rekonstrukci objektu, který chce Dobročinný spolek Lomikámen ve spolupráci s Dětmi Země Beroun využít pro zřízení centra neziskového sektoru. Na místě bývalých kasáren v Berouně tak za několik měsíců vznikne prostor určený pro aktivity ze sociální, občanské i ekologické sféry. Chybět nebude například kavárna s integračním programem pro mentálně handicapované, středisko ekologické výchovy, keramická dílna, multifunkční sál, poradna pro neziskový sektor a další.
::životní prostředí, regionální rozvoj, kultura, občanský sektor::
23. 7. 2002 - Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť spustil internetovú petíciu za štíhlu vláduBRATISLAVA [SGI] -
Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť spustil na stránke www.stihla-vlada.sk neformálnu petíciu občanov za štíhlu vládu. Jej cieľom je ukázať politikom, že občanom nie je ľahostajné, ako bude fungovať budúci kabinet.
::lidská práva, občanský sektor::
22. 7. 2002 - eEurope+2003: Akční plán budování digitální ekonomikyPRAHA [Econnect] -
Evropská unie přijala na svém summitu ve švédském Göteborgu v červnu loňského roku Akční plán eEurope+2003. Jedná se o program, jehož cílem je využít příležitostí spojených s rozvojem nové, digitální a znalostní ekonomiky a podpořit tak urychlení reforem a modernizaci ekonomik kandidátských zemí. K programu se připojila také Česká republika, kde je realizací poveřen Úřad pro veřejné informační systémy (ÚVIS). Ten vydal v těchto dnech Zprávu o pokroku realizace tohoto akčního plánu.
::občanský sektor, internet, životní prostředí::
18. 7. 2002 - Ambrozek nečeká, že by se v úřadě nudilPRAHA [EkoList] -
V pražské kavárně Svět se včera vpodvečer nad sklenkou vína neformálně sešel s novináři nově jmenovaný ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Kromě příjemného prostředí přivítal zástupce médií i Ambrozkův osobní tajemník Daniel Vondrouš, jeho dosavadní poslanecký asistent a bývalý aktivista ekologického Hnutí DUHA.
::životní prostředí, občanský sektor::
16. 7. 2002 - Nadace Zelená naděje vyhlásila soutěž o Lesoochranářský čin rokuTULČÍK [ChangeNet] -
Nadace Zelená naděje se sídlem v Tulčíku na Slovensku vyhlašuje 4. ročník soutěže o Lesoochranářský čin roku 2001. Soutěž je určená pro všechny přátelé lesů z Čech, Polska, Maďarska a Slovenska. Vítězi budou odměněni knihami a peněžními cenami.
::životní prostředí, občanský sektor::
15. 7. 2002 - Obchod s emisemi skleníkových plynů - nové možnosti pro financování projektůPRAHA [SEVEn] -
Vedle tradičních způsobů financování projektů úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie, vznikají nyní i nové možnosti pro financování projektů snižujících emise skleníkových plynů. S těmito emisemi se v současnosti totiž začíná mezinárodně obchodovat a trh s emisemi se postupně rozšiřuje. V roce 2002 je již možné prodat ušetřené emise skleníkových plynů například uhlíkovému fondu Světové banky v takzvaném programu Prototype Carbon
Fund, nebo také nizozemské anebo
dánské
vládě.
::životní prostředí, občanský sektor::
9. 7. 2002 - Letní maratón kultury v Litomyšli pomůže ohroženým dětemLITOMYŠL [Econnect/Rádio Praha] -
Toulovcovy prázdninové pátky, které již tradičně pořádá město Litomyšl na Svitavsku, nejenže oživí město v době turistické sezóny, ale pomohou i handicapovaným dětem. Na devět pátečních večerů, kdy se Toulovcovo náměstí změní ve scénu plnou pohádek a folkové hudby, je vstupné dobrovolné. Výtěžek město věnuje na konto Pomozte dětem.
::kultura, občanský sektor::
5. 7. 2002 - Na Festivalu 3+1 se můžete bavit i vzdělávatPRAHA [Econnect] -
III. ročník Festivalu 3+1, který se letos bude konat poslední srpnový víkend 22.-24. 8. vsadil na propojení kultury a komunitního života. Prostřednictvím bohatého kulturního a zábavného programu se organizátoři pokusí návštěvníkům festivalu přiblížit činnost občanských organizací, místní samosprávy a podnikatelů. Odtud také pochází jeho název 3 sektory + 1 hudební program. Zájemci se mohou účastnit i Letní školy neziskových organizací.
::kultura, občanský sektor::
2. 7. 2002 - Stáže pro mladé ochránce životního prostředíPRAHA [REC] -
Jste aktivními členy nevládní neziskové organizace působící v oblasti životního prostředí? Chcete načerpat zkušenosti v multikulturním prostředí? Pak je Stáž pro mladé ochránce životního prostředí příležitostí právě pro Vás! Regionální envinmnentální centrum pro země střední a východní Evropy (REC Maďarsko) organizuje stáže pro mladé ochránce životního prostředí ze zemí střední a východní Evropy a zemí bývalého Sovětského svazu. Program, který existuje již od roku 1993, je zaměřen na získání praktických dovedností důležitých pro chod nevládní neziskové ekologické organizace.
::občanský sektor, životní prostředí::
28. 6. 2002 - Bratislavští cyklisté prohráli bitvu, válka pokračujePRAHA [ChangeNet/Econnect] -
Krajský soud v Bratislavě včera zamítl žalobu sdružení Ži a nechaj žiť (ŽANŽ), kterou se sdružení domáhalo o přezkoumání zákonnosti rozhodnutí okresního úřadu, který mu uložil pokutu ve výši 30 tisíc slovenských korun za užívání místních komunikací jiným než běžným způsobem bez povolení správního orgánu. Tato pokuta byla udělena za symbolickou blokádu křižovatky na jedné z loňských pravidelných cyklojízd.
::životní prostředí, lidská práva, občanský sektor::
28. 6. 2002 - Nové pořádky azylového zákonaPRAHA [Econnect/Poradna pro uprchlíky] -
Parlament ČR v loňském roce schválil novelu zákona upravující azylovou politiku ČR. Důsledkem tohoto zákona je podstatné zpřísnění azylové politiky a zhoršení postavení žadatelů o azyl v ČR. Je tato změna důsledkem celosvětového trendu přitvrzování azylové politiky? Je správné, že se západní svět brání přílivu uprchlíků z rozvojových zemí? Nebo se jedná o projevy xenofobie a rasismu spojené se snahou zbavit se nepohodlných cizinců? Jsou žádosti o azyl motivovány pouze vidinou snadného života nebo strachem o svou existenci? Právě na tyto a další otázky se snaží odpovědět legislativní analýza zpracovaná odborníky z Poradny pro uprchlíky Českého helsinského výboru.
::sociální oblast, lidská práva, občanský sektor::
27. 6. 2002 - Záštita Libereckého kraje pro "Šestidenní" se občanským sdružením nelíbíPRAHA [Econnect/S.O.S. Jizerské hory] -
Občanská sdružení Libereckého kraje jsou šokována rozhodnutím krajských radních poskytnout společnosti ISDE 2002, která na podzim připravuje Mezinárodní motocyklovou šestidenní soutěže družstev - Enduro 2002 záštitu kraje a možnost používat jeho znak v průběhu soutěže. jsou občanská sdružení Libereckého kraje. "Rozhodnutím jsme velmi zklamáni. Všichni, kdo hlasovali pro udělení záštity by si měli uvědomit, jakou akci vlastně podpořili," projevuje svoje rozčarování předsedkyně Dětí Země a mluvčí koalice nevládních organizací S.O.S. Jizerské hory Simona Jašová.
::životní prostředí, občanský sektor::
25. 6. 2002 - Na charitu můžete přispět i sbíráním použitých známekPRAHA [Econnect] -
Nejenom finančním darem, ale například i sbíráním použitých poštovních známek, pohledů, telefonních karet či starých peněz můžete přispět na pomoc potřebným v rozvojových zemích. Stačí je zaslat České katolické charitě, která je roztřídí a rozprodá na sběratelských burzách
v zahraničí. Výtěžek využije na humanitární a rozvojovou pomoc, především na jídlo, léky, oděvy a školní potřeby.
::sociální oblast, občanský sektor::
20. 6. 2002 - Nejvíce peněz z Phare šlo na životní prostředí a energetikuPRAHA [Radio Praha] -
Evropská unie prostřednictvím programu Phare v České republice nejvíce podporuje životní prostředí a energetiku. Nejméně peněz naopak směřuje na rozvoj občanské společnosti a na lidská práva. Vyplývá to z publikace Program Phare 1990 - 2000, kterou ČTK získala v Informačním centru EU při Delegaci Evropské komise v ČR.
::životní prostředí, občanský sektor::
19. 6. 2002 - Táňa Fischerová: I Unie svobody potřebuje nový vítrPRAHA [EkoList] -
Herečka Táňa Fischerová kandidovala na desátém místě pražské kandidátky Koalice, kam ji nominovalo Brandýské fórum. Do Poslanecké sněmovny se ovšem díky preferenčním hlasům dostala jako druhá, hned za Hanou Marvanovou. Mimo jiné je patronkou Hnutí DUHA a členkou Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ). Ve Sněmovně by ráda pracovala na ekologických, sociálních a kulturních zákonech. Doufá v úspěch snahy o sestavení vlády Koalice a ČSSD.
::životní prostředí, sociální oblast, občanský sektor::
|