Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Názory, komentáře, publicistika

Vybrat17. 5. 2002 - Prolife neznamená pro život

, Michaela Marksová-Tominová, Hlídací fena
Na datum 24. března připadá svátek Neposkvrněného početí Panny Marie. Tento den byl letos již podruhé v Praze využit náboženskými skupinami k pochodu vyzývajícím k zákazu interrupcí. Mělo by skutečně dojít ke změně zákona v této oblasti nebo mají mít ženy právo svobodně se pro interrupci rozhodnout? A proč je právo na potrat, které se týká výhradně žen, na celém světě předmětem politického boje?
 

Vybrat26. 3. 2002 - Výchova k násiliu

, Mgr. Monika Zábavníková , Feminet.sk
Ako je možné, že na Slovensku je každá piata žena týraná?
Slovensko deklaruje princíp dodržiavania ľudských práv, ktorého súčasťou a nevyhnutným predpokladom je rovnosť všetkých ľudí.
Rozdiel medzi deklarovanou a skutočnou rovnosťou je však často zásadný. Nie je len otázkou času, kedy sa z deklarovaných pravidiel stanú „žité“ pravidlá. Bez našej snahy a úsilia sa to nemusí stať nikdy.
 

Vybrat8. 3. 2002 - Prohlášení k mezinárodnímu dni žen

, Centrum pro Gender Studies
Mezinárodní den žen je historicky velmi významný svátek připomínající úsilí žen za dosažení rovnoprávného postavení. Ačkoli je v ČR stále vnímán jako komunistický, připomínají si ho dodnes ženy na celém světě - v neposlední řadě v zemích EU, Kanadě, USA či Austrálii. 8. březen je především příležitostí, jak upozornit na stále přetrvávající diskriminaci a porušování práv žen.MDŽ si rozhodně potřebujeme připomínat i v ČR. Otázkám rovnosti žen a jejího prosazování je i po dvanácti letech demokratického vývoje stále věnována pouze minimální pozornost, a to především ze strany těch, kteří mají v rukou rozhodovací moc - tedy političek a politiků.
 

Vybrat12. 7. 2000 - Jak vypadá sexuální obtěžování v praxi

, Jana Valdrová, Econenct
My Češi máme smysl pro humor, rádi si na pracovišti zaflirtujeme a na rozdíl od Američanů dáváme ženám přednost ve dveřích. Řešit otázku sexuálního harassmentu zákonem nám připadá přitažené za vlasy. Nedávná epizoda z vědeckého pracoviště v Banské Bystrici však svědčí o tom, že důstojnost žen je nezbytné podpořit i represivními opatřeními.
 

Vybrat21. 6. 2000 - S Uzlem, Saudkem a Jahelkou lze hovořit o harašení, nikoli o harassmentu

, Jana Valdrová, Econenct
Třicet let po sexuální revoluci v západní Evropě se česká společnost začíná zabývat tématem mezilidských vztahů z hlediska pohlaví. Musí totiž - nutí ji k tomu prudká změna životního stylu po roce 1989, ale zejména dramaticky se zhoršující postavení žen, které se stává předmětem kritických analýz mezinárodních komisí Evropské unie a OSN.Česká veřejnoprávní i komerční média doposud spatřují v tématu vztahů žen a mužů zejména tržně zužitkovatelnou zábavu. Svědčí o tom například televizí i tiskem hojně rozšiřovaný termín "harašení", degradující sexuální obtěžování na nevinné škádlení. Veřejnost přitom sleduje, zda předmět "harašení" projeví smysl pro humor a škádlení akceptuje, nebo překazí zábavu a domáhá se svých práv.
 

Vybrat21. 6. 2000 - Skončí ženy v příštím tisíciletí v planetárních domácnostech? - Pár poznámek k ideologii "pohlavního" zneviditelňování

, Mirek Vondrážka, Aspekt
Začátkem letošního roku se v souvislosti s připravovanými změnami ve vládě některá významná česká média zaměřila na otázku postavení žen v politice. Tento zvýšený mediální zájem o postavení žen v české společnosti by mohl vést k domněnce, že po deseti letech konečně dochází v České společnosti k transformaci rodových stereotypů. Je tomu tak ale skutečně? Domnívám se, že bohužel stále tomu nic nenasvědčuje, spíše se mění jen strategie.
 

Vybrat15. 6. 2000 - Dovolte, abych se představila: jsem žena vašich snů

, Jana Valdrová, Econnect
Dovolte, abych se představila: jsem žena, jakou si žádáte, o jaké sníte, jakou toužíte mít po svém boku. Vídáte mne v televizní reklamě, která Vaše dobře zaplacené představy zhmotňuje v konkrétní obraz. Jsem mladá, půvabná, štíhlá a sexy, je mi mezi čtrnácti a pětadvaceti lety. Ladné pohyby mé pružné postavy dávají vyniknout kráse mých hustých, dlouhých, obarvených vlasů. Má chůze připomíná tanec - je oslavou svěžesti a zdraví (právě jsem užila projímadla a rozevlátě běžím parkem ke stanici metra). Pro udržení svého mladistvého vzhledu udělám a koupím cokoliv, co pomůže zvrátit běh času v můj prospěch - existují přece krémy a mýdla, vyhlazující vrásky do šesti týdnů, do tří týdnů, okamžitě.
 

Vybrat21. 3. 2000 - Feminismus nebyl a není problém jazykový

, Milan Machovec, Econnect
Cením si každého poctivého úsilí, zejména žen, které byly dosud nafoukanou "mužskou civilizací" vytlačovány na okraj společnosti. Ale protože zároveň považuji sám pojem "feministická lingvistika" za nesmysl (jakákoliv vědecká disciplína je svým obsahem, dosahem i nositeli všelidská - dokonce i gynekologie, protože občas se narodí podivný hermafrodit či příští "transsexuál") a i jiné návrhy paní kolegyně Valdrové (Jana Valdrová je germanistka a věnuje se oboru zvanému feministická lingvistika), považuji za scestné a vposledku pro feminismus za škodlivé, ozývám se.
 

stránka   Předchozí | 1 | 2
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz