Dvakrát více zaplatí od 1. ledna ve Znojmě lidé, kteří při nákupu lístků na MHD upřednostňují hotovost. Trend vylučování na základě způsobu platby je podle neziskové organizace IuRe na vzestupu a měl by ho změnit zákon. ::občanský sektor::
Charita Česká republika pracuje na zlepšení socio-ekonomické situace farmářů v Gruzii již mnoho let. V roce 2022 zahájila projekt financovaný Českou rozvojovou agenturou, který má za cíl zvýšit příjem farmářů dobytka z horských oblastí Gruzie zajištěním dostatečných zdrojů, znalostí a přístupu k trhu. V rámci projektu již vyškolila farmáře a veterináře a vytipovala pozemky pro zavedení praxe rotačního pastvy. Dále plánuje farmářům poskytnout granty na pořízení nezbytného vybavení pro chov skotu. ::regionální rozvoj::
Zítra (13. ledna 2023) uplyne přesně rok od chvíle, kdy vláda Petra Fialy získala se svým programovým prohlášením důvěru Poslanecké sněmovny. Experti a expertky Hnutí DUHA a dalších organizací asociace ekologickým organizací Zelený kruh vyhodnotili, jak vláda první rok plnila body ke zlepšování kvality ovzduší, péči o půdu, zemědělství, ochraně klimatu a modernizaci energetiky. Podrobné hodnocení výsledků je v příloze tiskové zprávy. ::životní prostředí::
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomáhala životnímu prostředí i po celý loňský rok. Zaměřila se na zadržování vody v jizerskohorských rašeliništích, zvyšování biodiverzity lesů na Liberecku, budování tůní u Sedmihorek, ekologickou výchovu dětí, osvětu veřejnosti a mnoho dalších projektů zaměřených na praktická ekologická opatření nebo publikační či výzkumné aktivity. Celkem v roce 2022 podpořila 61 projektů částkou převyšující 3,7 miliónů korun, což je o jeden milion korun více než vloni. „Vážím si všech našich dárců, kteří nám umožňují každým rokem podporovat čím dál tím větší množství projektů a zároveň mě těší, že je zde v našem okolí tolik organizací i lidí, kteří samotné projekty táhnou. Díky této spolupráci je stav naší krajiny zas o něco lepší a pro budoucí generaci trvale udržitelnější,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace. ::životní prostředí::
Celodenní akce s názvem Stav ochrany světového klimatu včera představila českému publiku výsledky poslední klimatické konference OSN COP 27. Ta proběhla v listopadu 2022 v Egyptě. Během veřejně přístupného setkání na Akademii věd vystoupilo s hodnocením klimatické konference 12 řečníků. Většinu tvořili přímí účastníci a účastnice klimatické konference v Egyptě, a to včetně členů české vyjednávací delegace. Tři z vystupujících jsou zároveň bývalými českými ministry životního prostředí. ::životní prostředí::
Ministerstvo životního prostředí dnes zahájilo sběr žádostí o finanční podporu z programu Nová zelená úsporám Light [1], kde mohou lidé v důchodu a domácnosti, pobírající příspěvek na bydlení, získat až 150 000 Kč na dílčí zateplení svého domu. Oproti základnímu programu Nová zelená úsporám je hlavní změna v tom, že stát nabízí pokrytí celkové investice a vyplácí podporu předem, což je nutná podmínka, aby pomoc mohli využít lidé bez úspor. Nyní je potřeba, aby ministerstvo připravilo rozšíření programu i na komplexní energetické renovace a zaměřilo se i na řešení bytových domů s nízkopříjmovými vlastníky bytů či nájemníky. ::životní prostředí::
Rok 2023 vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem konikleců. Chce jím upozornit nejen na tyto krásné jarní květiny, ale i na ohrožení a ochranu lokalit, kde rostou, tedy hlavně stepí a lesostepí. ::životní prostředí::
Vánoční svátky jsou za námi a mnoho lidí se ptá, co s použitým vánočním stromkem. Plastové stromky lze snadno uložit do sklepa nebo do komory, ale co s rostlými stromky, které už posloužily svému účelu? Podle tradice by měl být vánoční stromeček odstrojený do první neděle po svátku Tří králů, ale mnoho domácností to udělá dříve. Jak tedy správně naložit s vánočním stromkem? ::životní prostředí::
* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz