V České republice přibývá v posledních letech certifikovaných lesů, ve kterých se hospodaří odpovědně podle pravidel Českého standardu FSC. Od začátku roku 2019 přibylo dohromady 40 nových českých FSC certifikovaných vlastníků lesů a jejich počet se tak více než zdvojnásobil. Za poslední 4 roky vzrostla plocha FSC certifikovaných lesů v Česku o 150 % (z 53 tis. ha na 136 tis. ha) což představuje 5 % českých lesů. ::životní prostředí::
Půjčovna kompenzačních pomůcek Svazu tělesně postižených v České republice z. s. na Praze 8 – Karlín dlouhodobě vychází vstříc osobám se zdravotním postižením a seniorům, kteří potřebují okamžitě používat kompenzační pomůcku (např. invalidní vozík, chodítko, polohovací postel) a nemají ji k dispozici. Pro klienty jsme připravili nové webové stránky a rozšiřujeme nabídku našich pomůcek. ::sociální oblast::
Po delší přestávce se bude opět konat vigil (pietní akt) před jatkami, na kterém se lidé rozloučí se zvířaty chvíli před jejich zabitím. ::životní prostředí::
31. prosince 2022 končí české předsednictví v Radě Evropské unie. Během půlročního předsednictví se České republice dařilo posouvat kupředu důležitou evropskou agendu. Česko přispělo k dosažení shody na velké části klimatického legislativního balíčku Fit for 55 a představilo řadu návrhů na řešení aktuálních výzev, se kterými se EU momentálně potýká. ::životní prostředí::
Podle expertů a expertek sociálních a ekologických organizací, které v rámci společné kampaně Energie lidem! představily vlastní komplexní balíček 11 systémových opatření pro řešení a předcházení dopadů energetické krize a prevenci energetické chudoby [1], se zatím státu nepodařilo plně realizovat žádné ze stěžejních opatření, naopak více než jen první kroky vláda udělala ve 4 z 11 opatření. ::životní prostředí::
Šest silných příběhů, které vidělo přes tři sta diváků. Festival DIVUFEST otevřel složitá témata, která rezonují napříč českou společností. Není proto divu, že vystoupení měla velký ohlas. Festival vtáhl do děje i diváky, kteří se zapojili do diskuzí či přímo do představení. ::sociální oblast, lidská práva, kultura::
Obnova přírody a úspěšné schválení Globálního rámce pro biodiverzitu z Montrealu byly ústředními tématy zasedaní ministrů životního prostředí dnes v Bruselu. Šlo o poslední zasedání Rady EU během historicky druhého předsednictví České republiky. Pomyslnou štafetu převezme od ledna Švédsko. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) při té příležitosti předal švédské ministryni životního prostředí Romině Pourmokhtariové dary - kromě tradičního českého skla také originální udržitelné boby na sníh. ::životní prostředí::
Evropští energetičtí ministři včetně ministra Jozefa Síkely včera formálně přijali požadavek na nové “hodnocení dopadů” navrhované legislativy pro omezení pesticidů. [1] Kvůli potřebnému času na zpracování tak hrozí, že se návrh nařízení “o udržitelném používání prostředků na ochranu rostlin” nestihne projednat do dalších evropských voleb a spadne pod stůl. Jsou tím ohroženy stěžejní cíle Zelené dohody pro Evropu v oblasti ochrany půdy a biodiverzity. Požadavek byl schválen navzdory výzvě více než 700 evropských vědců [2] i iniciativě Zachraňme včely a farmáře, kterou podepsalo přes milion evropských občanů. [3] Zásadní požadavek vzhledem k zemědělství schvalovali energetičtí ministři kvůli neobvyklému postupu zvolenému ministrem Zdeňkem Nekulou. ::životní prostředí::
V České republice jsou lesy dlouhodobě ve špatném stavu, který se v posledních letech ještě zhoršil v důsledku působení změny klimatu. Jednou z možností, jak zlepšit hospodaření a stav českých lesů je certifikace dle pravidel FSC, které zaručují environmentálně šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů. Veřejnost (a další zájmové skupiny) má v tomto systému důležitou roli a také možnosti jak hospodaření v certifikovaných lesích kontrolovat a ovlivnit. Proto organizace FSC ČR představila webinář, který přináší veřejnosti potřebné informace k zapojení se do tohoto procesu a také brožuru, která přehledným způsobem shrnuje co je certifikace FSC, jaká je její struktura a výhody a také více vyjasňuje možnou roli veřejnosti při certifikaci a následné kontrole hospodaření v lesích. ::životní prostředí::
Záchranná stanice, jež pečuje o poraněné volně žijící živočichy z regionu Třeboňska a Jindřichohradecka, zve všechny své příznivce na tradiční setkání. Ptačí krmítková dílnička a teplý punč na zahřátí pro všechny budou připraveny v sobotu 24. prosince od 10:00 do 15:00 hodin. Zvířátkům mohou lidé na přilepšenou donést oříšky, ovesné vločky, kočičí konzervy, semena pro ptáky či hobliny na podestýlku. Přispět lze na místě i finančně do kasičky veřejné sbírky Zvíře v nouzi. ::životní prostředí::
* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz