Ministerstvo zemědělství po opakovaných výzvách konečně zaslalo nevládním organizacím návrh změn ekoschémat pro blížící se jednání s Evropskou komisí (EK). Ekoschémata jsou dobrovolná opatření, která zemědělcům z dotačního systému Společné zemědělské politiky mají poskytnout finanční příspěvek za lepší péči o krajinu. Pokud se ale budou řídit podle tohoto návrhu MZe, stav naší krajiny se příliš nezlepší. Dostatečně nepřispějí ani k ochraně půdy a vody, ani ke zvýšení odolnosti krajiny vůči klimatickým změnám, ani k podpoře rozmanitosti druhů. MZe se navíc ještě ani nedohodlo o podobě dokumentu a ministr Zdeněk Nekula už uvažuje, jak některá zásadní ekologická opatření odsunout. Kam tedy potečou všechny miliardy? ::životní prostředí::
Ve středu 15. června představí premier Fiala spolu s ministrem pro evropské záležitosti MIkulášem Bekem politické priority českého předsednictví v Radě Evropské unie. Česko přebírá předsednictví 1. července od Francie. ::životní prostředí::
Mlžení oken je nejen nepříjemné, ale značí to problém s izolačními vlastnostmi okna. Srážející se voda na oknech navíc může být zdrojem vzniku plísní. ::životní prostředí::
Společnost Procter & Gamble dnes oznámila rozšíření svého úsilí o ekologickou udržitelnost, které zajistí více vody v oblastech s jejím kritickým nedostatkem. ::životní prostředí::
Evropský parlament dnes překvapivě odmítl navrženou revizi systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) a vrátil návrh k přepracování výboru. Spolu s tím bylo odloženo i hlasování o některých dalších souvisejících částech balíku Fit for 55, jejichž projednávání bylo dnes na programu. Nedošlo tak na hlasování o Mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (“uhlíkové clo”) ani na hlasování o Sociálním klimatickém fondu. Nastavení tohoto fondu bude hrát stěžejní roli zejména v případě rozšíření systému EU ETS na sektory dopravy a budov. Hlasování se naopak dočkaly některé pozměňovací návrhy týkající se využití výnosů z povolenek a Modernizačního fondu. Hladce byly schváleny i změny, přísnější cíle a nová pravidla pro emise pocházející ze sektorů mimo EU ETS. Ty definuje tzv. Nařízení o sdílení úsilí. [1] Přijat byl také návrh omezit prodej nových osobních vozů a dodávek v EU po roce 2035 pouze na bezemisní modely. Hlasovalo se rovněž o směrnici LULUCF, která stanoví podmínky pro využití půdy a krajiny. ::životní prostředí::
Celkem tři roky trvala úspěšná snaha o záchranu Sedmihorských mokřadů nacházejících se nedaleko Turnova v CHKO Český ráj. Nyní je konečně hotovo, jak se mohli přesvědčit účastníci úterního slavnostního představení projektu. Díky značnému úsilí Pozemkového spolku Sedmihorské mokřady ve spolupráci se Společností pro Jizerské hory se zde podařilo vybudovat 14 tůní, přerušit až 7 km melioračních trubek a zahradit 770 metrů odvodňovacích kanálů na ploše přibližně 6 hektarů. Díky tomu se území vrátila jeho přirozená funkce zadržovaní vody v krajině. Lokalitu obývá i řada vzácných živočichů, zejména je území unikátním hnízdištěm ptáků. Celkové náklady projektu hrazené z větší části z dotace EU byly 3,2 miliónů korun, nezbytné spolufinancování ve výši 350 tisíc korun zajistila Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a počítá se s tím, že bude podporovat i následnou údržbu. ::životní prostředí::