Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat7.10.2021 - Praha [Globus]
Globus přestává prodávat velké papírové tašky. Nově zákazníci nákupy odnášejí v taškách z evropského recyklátu

Globus prodal za dva roky milion ekologičtějších trvanlivých tašek a 300 tisíc ovosáčků. V dohledné době přestane prodávat velké papírové tašky Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.10.2021 - PRAHA/BRUSEL [Klimatická koalice]
Česko v EU volalo po podpoře zemního plynu, přestože jeho cena je hlavní příčinou zdražování energií

Státy Evropské unie si dnes vyměnily názory na růst cen energií a na legislativní balíček Fit for 55 na jednání Rady pro životní prostředí (ENVI). Česká reprezentace vznesla požadavek na plnou podporu zemního plynu jakožto tranzitního paliva. [1] Například Frans Timmermans či italská delegace ale na jednání upozornili, že za současným růstem cen energií stojí právě plyn. Stejnou námitku vznesly už minulý týden i české ekologické organizace sdružené v platformách Klimatická koalice a Zelený kruh. Ve společném prohlášení [2] upozornily na to, že za rostoucí cenou energie stojí z 80 % právě plyn. Cena emisních povolenek hraje zanedbatelnou roli. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.10.2021 - OLOMOUC [FSC ČR]
FSC ČR bude na Oslavách lesa v Olomouci. Přijďte si zahrát naši lesní hru!

Jak můžeme v lesích hospodařit přírodě blízce? A jak je nejlépe připravit na klimatickou změnu? O těchto a dalších tématech, která souvisí s šetrným lesním hospodařením, bude FSC ČR mluvit s návštěvníky letošních Oslav lesa v Olomouci. Každoroční festival s lesní tématikou se odehraje 15. a 16. října v parku výstaviště Flóra a letos na něm bude možné zavítat také na stanoviště FSC ČR. Návštěvníci si u něj budou moci zahrát lesní hru FSC, díky které se naučí základní principy přírodě blízkého hospodaření, vymalovat si lesní omalovánky nebo promluvit o čemkoli, co je zajímá o organizaci FSC či šetrném lesním hospodaření. V pátek bude areál otevřen žákům škol a mateřských školek, pro veřejnost bude určen sobotní program od 10:00 do 16:00. Stánek FSC ČR bude možné navštívit během obou festivalových dnů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.10.2021 - MOSUL [Charita ČR]
Matte z Iráku se vrátil k farmaření poté, co Islámský stát zničil jeho hospodářství

V Iráku poskytujeme okamžitou a stabilizační pomoc zranitelným komunitám v oblasti Mosulu, v regionu Ninive. Farmáře učíme novým postupům a nabízíme jim malé finanční granty, aby dokázali obnovit svá pole a stát znovu na vlastních nohou. Jedním z farmářů, které jsme v oblasti Ninivských plání podpořili, je Matte. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.10.2021 - PRAHA [Společnost pro zvířata]
Volby 2021 a transporty zvířat

Kruté dálkové transporty s tzv. hospodářskými zvířaty probíhají několik desetiletí. V období socialismu byla tato zvířata v ohromném množství přepravována vlaky, dobytčáky, do spřátelených komunistických zemí. Po roce 1990 se nemorální přeprava zvířat přesunula na silnice. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5.10.2021 - VRCHLABÍ [Správa KRNAP]
Novým prezidentem Federace EUROPARC je náš kolega Michael Hošek

Svým novým prezidentem dnes na svém valném shromáždění na příští tři roky zvolila celoevropská asociace chráněných území Federace EUROPARC našeho kolegu ze Správy KRNAP Michaela Hoška. Michael Hošek pracuje na Správě KRNAP jako koordinátor projektů naší zahraniční rozvojové spolupráce. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat4.10.2021 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Zpráva o životním prostředí ČR: Ztrácíme půdu a krajina vymírá. Strany před volbami slibují nápravu

Erozí je ohroženo stále přes polovinu půdy a stavy polního ptactva stále klesají. Kritický stav naší krajiny ukazuje nejnovější Zpráva o životním prostředí České republiky 2020 [1], kterou předložilo k připomínkování Ministerstvo životního prostředí. Podle analýzy volebních programů [2] slibují politické strany před volbami nápravu. Nejzásadnější systémová opatření (jako je reforma zemědělských dotací, povinnost ponechat desetinu zemědělské půdy pro přírodní prvky či zdvojnásobení podílu ekologického zemědělství) ve svých volebních programech navrhují SPOLU, ČSSD, Piráti se STAN a Zelení. S dílčími řešením v technické oblasti přichází i hnutí ANO, ale zcela pomíjí potřebné změny krajinné struktury. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.10.2021 - [Děti Země]
Oslavovaná rekonstrukce dálnice D1 je stále nedodělkem

Stát opět převedl chyby v přípravě, povolování i ve výstavbě Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat2.10.2021 - BRNO [Fridays for Future ČR]
Studenti chtěli při projížďce parníkem předat Babišovi vysvědčení za ochranu přírody a klimatu. Pětka se lidem hnutí ANO nelíbila a vysvědčení zuřivě roztrhali

V pátek 1.10. proběhlo na brněnské přehradě setkání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a dalších představitelů hnutí s veřejností. Vyhlídkové plavby parníkem se zúčastnili i zástupci a zástupkyně hnutí Fridays for Future. Během plavby chtěli předat Andreji Babišovi vysvědčení za ochranu klimatu a přírody a své požadavky. Na vysvědčení si hnutí ANO vysloužilo pětku, podobně jako třeba ODS.
​​​​​ Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat1.10.2021 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Přes milion lidí podpořilo výzvu za omezení umělých pesticidů. Ty se přitom nachází i v českých domácnostech

Evropskou občanskou iniciativu Save bees and farmers (Zachraňme včely a farmáře) podpořilo přes 1 150 000 Evropanů. [1] Téměř 9 000 z nich podpořilo českou verzi výzvy iniciovanou Hnutí DUHA. [2] Díky dosažení milionu podpisů bude muset Evropská komise na iniciativu reagovat konkrétními kroky. Mezitím nová studie zjistila, že v ložnicích napříč evropským venkovem se nachází pesticidy. [3] Ve vzorku z Česka jich bylo 11. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.10.2021 - BRNO [Ukliďme Česko z.s.]
Sdružení EPS ČR navázalo spolupráci se spolkem Ukliďme Česko

Spolek Ukliďme Česko, který stojí za webovou aplikací kamsnim.cz, se dohodl na spolupráci se Sdružením pěnového polystyrenu ČR. Od spolupráce si oba subjekty slibují sdílené know-how v oblasti cirkulární ekonomiky a rozšíření mapy sběrných míst, kam může veřejnost vytřídit jednotlivé odpadní materiály. Sdružení EPS ČR si následně ukládá za cíl zefektivnění samotného třídění pěnového polystyrenu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.9.2021 - PRAHA [Klimatická koalice a Zelený kruh]
Elektřinu zdražuje cena plynu. Zastropování emisních povolenek ji nezlevní, obnovitelné zdroje ano

Ekologické, rozvojové a sociální nevládní organizace sdružené v Klimatické koalici a Zeleném kruhu dnes zveřejnily své stanovisko k současnému zdražování energií. Varují v něm, že vláda dlouhodobě ignorovala závislost České republiky na fosilních palivech, a proto ji vyzývají, aby situaci neprodleně řešila a ochránila české domácnosti od pádu do energetické chudoby. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.9.2021 - ÚSTÍ NAD LABEM [Hnutí DUHA]
Nový dokument o cestách soužití chovatelů a vlků míří do Ústí nad Labem a do Liberce

Film Beránek a vlk se snaží přiblížit pastevcům možnosti, které jim mohou pomoci při zabezpečení stád před vlčími útoky. Producentem snímku je Hnutí DUHA Olomouc, které dlouhodobě vede program na ochranu velkých šelem v Česku. Živá promítání dokumentu, následovaná besedami s chovateli a ochránci přírody, nyní proběhnou v severních Čechách. V pondělí 4. října bude snímek k vidění v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem.Den poté 5. října ho bude možné zhlédnout v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.9.2021 - BRNO [Děti Země]
Tři postavené cesty pro dálnici D8 ztratily dodatečné povolení

Krajský úřad Ústeckého kraje dne 21. září 2021 zrušil dodatečné stavební povolení pro dvě polní cesty a pro příjezd na hřiště ve Vchynicích, které jako součást dálnice D8 Lovosice – Řehlovice vydal Městský úřad v Lovosicích v říjnu 2017. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.9.2021 - PRAHA [Charita ČR]
Nejúčinnější pomoc je ta, kterou už znovu nebudete potřebovat

Charita Česká republika odstartovala kampaň, díky níž mohou lidé pomoci obyvatelům znevýhodněných zahraničních regionů se jednou provždy postavit na vlastní nohy. V Charitě si uvědomujeme, že nejúčinnější pomoc je ta, která lidem v nouzi zajistí trvalé a smysluplné řešení jejich situace a podpoří jejich soběstačnost. Zaměřujeme se proto především na zajištění stálého zdroje obživy a vlastní střechy nad hlavou. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.9.2021 - STRNADY [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti]
Živiny a prvky v lesních půdách určují kvalitu lesů

Produkci a zdravotní stav lesů ovlivňují četné proměnné, přičemž vlastnosti půd spolu s klimatem představují dvě základní dlouhodobé charakteristiky. Posouzení kvality lesních půd je jedním ze základů lesnické typologie a má přímý vliv na postupy lesnického managementu. Vzhledem k tomu, že chemické vlastnosti lesních půd se v dlouhodobém horizontu vyvíjejí, je jejich hodnocení z hlediska zajištění výživy lesních porostů i výskytu rizikových prvků důležitým úkolem půdních průzkumů. Určení živin v půdě je také významným krokem k zajištění jejich doplnění vhodnými hnojivy v případě vážného nedostatku. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat29.9.2021 - PRAHA [Compassion in World Farming]
Koho volit v zájmu ochrany zvířat? Projekt Volím pro zvířata už zná postoje politických stran

Společný předvolební projekt čtyř předních organizací na ochranu zvířat v České republice vrcholí. Dnes organizace na svých sociálních sítích oznámily, že už znají postoje politických stran ke dvanácti reformním návrhům, které společně připravily. Lidé si teď na webových stránkách projektu mohou otestovat, jaká strana je jim v otázce ochrany zvířat nejblíže. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 854 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
23. 10. 08:07 [Ekolist] - Pomozme jedli bělokoré vrátit se do našich lesů
23. 10. 08:01 [Ekolist] - Jaký je zdravotní stav kanců a užovek žijících v blízkosti Fukušimy? Studie tří univerzit přináší výsledek
23. 10. 01:52 [ČTK] - V Brdech vzniklo 42 malých vodních ploch, které mají zadržet vodu v krajině
23. 10. 01:48 [ČTK] - Z výrobních linek hlavního závodu BMW sjely první prodejné elektromobily i4
23. 10. 01:17 [ČTK] - Prazdroj a Microsoft pomohou chmelařům v ČR, aby včas reagovali na výkyvy počasí

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz