Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat15.3.2024 - PRAHA [Fridays for Future ČR]
Studenti z Fridays for Future uspořádali stávku na páté výročí od první české stávky za klima. “Nedostatečná řešení jsou selháním politiků,” vzkazují

Stovka, nejen studentů, dnes, v pátek 15. března, na Palackého náměstí upozornila na uplynutí pěti let od první stávky za klima v České republice. Přestože se u nás debata ohledně klimatické krize posunula, její řešení pro politiky stále není prioritou. Chybí reálná řešení a ambiciózní cíle. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.3.2024 - ŽIDLOCHOVICE [Hnutí DUHA, Město Židlochovice, MAS Podbrněnsko a Vinařství Válka]
Koncept BIO regionů pomáhá rozvoji venkova i biodiverzitě, ukazuje pilotní projekt na Podbrněnsku

Spolupráce s lokálními ekologickými zemědělci, přímé zapojení místních úřadů i obyvatel nebo zkrácení dodavatelských řetězců – to jsou některé z principů, které podle účastníků projektu Živý region Podbrněnsko pomáhají biodiverzitě i místní ekonomice. Konkrétní nástroje, kterými mohou zájemci nejen na Podbrněnsku rozvíjet své oblasti, představili na dnešní tiskové konferenci zástupci Hnutí DUHA, Města Židlochovice, Místní akční skupiny Podbrněnsko i ekologického Vinařství Válka. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.3.2024 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Smažte přebytečné jedničky i nuly. Přidejte se k letošnímu Dni digitálního úklidu!

V digitálním světě, podobně jako v životním prostředí, se nachází obrovské množství odpadů. Staré e-maily, nepoužívané soubory a aplikace, duplikáty fotek, videí... Tento odpad vytváří digitální znečištění, které nadále spotřebovává energii, i když jsme na něj již dávno zapomněli. Každý rok internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují 900 milionů tun CO2, což je více než roční produkce celého Německa. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.3.2024 - Praha [ProVeg Česko]
Nový kurz od ProVeg Česko podpoří inovace v oblasti rostlinné stravy

Nový kurz organizace ProVeg Česko vhodný nejen pro technology a technoložky z potravinářských firem podpoří inovace v oblasti rostlinné stravy. Cílem kurzu je nabídnout kvalitnější rostlinné alternativy na trh Česka i Slovenska a aktivně přispět k rozvoji senzorických a nutričních vlastností těchto čím dál populárnějších produktů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.3.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Plán pro zdravé lesy není v návrhu lesního zákona zohledněný a “platby za ekosystémové služby” jsou rizikové pro státní rozpočet

Hnutí DUHA dnes představuje shrnutí Plánu pro zdravé lesy, které přináší impulz do probíhajícího mezirezortního připomínkového řízení novely lesního zákona. Publikace obsahuje odkazy na hlavní změny, které je třeba do lesního zákona zavést, a které byly detailně popsány v rozšířené verzi Plánu pro zdravé lesy předané ministrovi zemědělství Markovi Výbornému v říjnu 2023. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11.3.2024 - České Budějovice [OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí]
Připomínka fukušimské havárie v jihočeských městech

Dnes si celý svět připomíná nikdy nekončící jadernou havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, ke které došlo 11.března 2011 v důsledku silné vlny tsunami, jež se tehdy přes elektrárnu přehnala a vyřadila z provozu všechny možnosti elektrického napájení a tím znemožnila chlazení jaderných bloků. Následkem toho došlo v několika tamních blocích k tavení zóny reaktorů s únikem radioaktivních látek do okolního prostředí.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.3.2024 - PRAHA [Agrární komora ČR]
Tisíce zemědělců protestovaly proti vládě, která neřeší jejich problémy. Farmáři obsadili Prahu stovkami traktorů

Tři až čtyři tisíce zemědělců vrazily mezi dnešní šestou a sedmou hodinou ráno do Prahy i s těžkou technikou. Kolem tisíce traktorů a dalších zemědělských strojů zablokovalo příjezdové cesty do hlavního města ze všech stran. Protestními jízdami upozornili čeští agrárníci na problémy, které vláda dlouhodobě neřeší. Ke společné protestní akci je bez ohledu na velikost podniku, výrobní zaměření nebo členství v nějaké organizaci vyzvaly Agrární komora České republiky a Zemědělský svaz České republiky, dále Společnost mladých agrárníků ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků či Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje. Jejich zástupci následně předali během demonstrace před Strakovou akademií ministrovi zemědělství Markovi Výbornému společné prohlášení se seznamem priorit. Protestní akce podpořila také Potravinářská komora ČR. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.3.2024 - PRAHA [Asociace soukromého zemědělství ČR]
Asociace soukromého zemědělství ČR se distancuje od ostudných protestů Agrární komory

Dva roky soustavného lhaní a opakované manipulace s čísly kolem dotací a kolem jejich rozdělování jednotlivým skupinám zemědělců a bezohledná prosazování požadavků malé skupiny největších agrárních podniků dnes vyvrcholily drzým omezováním ve svobodném pohybu občanů, a to vysypáváním hnoje na ulicích lidem pod nohy a blokováním veřejné dopravy. Tímto opakovaným a sílícím poškozováním jména skutečných sedláků před širokou veřejností si tito „zástupci“ zemědělců zařídili neskutečnou ostudu, která půjde zvrátit jen těžko. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.3.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Lepší podmínky pro obnovitelné zdroje a bezpečný odchod od uhlí chtějí obce, kraje, ministerstva, firmy i ekologické organizace

Větší důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů (OZE), odstranění zdlouhavých povolování i posílení sítí požadují od nové Státní energetické koncepce ČR nejen ekologické organizace, ale také obce, „uhelné“ kraje, průmyslové svazy i ministerstva pro místní rozvoj, životního prostředí či zdravotnictví. Po obnovitelné elektřině pro firmy volá i Ministerstvo financí, ale žádá vyčíslení nákladů. Ukázalo se to v meziresortním připomínkovém řízení ke zmíněnému strategickému dokumentu předloženému Ministerstvem průmyslu a obchodu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.3.2024 - Praha [Institut cirkulární ekonomiky]
Výpočty INCIEN: Zálohování zachrání tisíce tun hliníku a ušetří obcím miliony

Z výpočtů Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) vyplývá, že kvůli neefektivitě současného systému nakládání s hliníkovými plechovkami na nápoje Česká republika každý rok zbytečně přichází o 11 100 tun hliníku v přibližné tržní hodnotě čtvrt miliardy korun. Navíc plechovky a PET lahve končící ve směsném odpadu zvedají obcím náklady na odpadové hospodářství. Pomocí zálohového systému by obce ušetřily výsyp až 600 tisíc kontejnerů na směsný odpad a cestu přibližně 30 tisíc popelářských aut za rok v hodnotě desítek milionů korun. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.3.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Pokračující zemědělské protesty potvrzují, že seškrtání ekologických ambicí bylo zbytečné

Hnutí DUHA komentuje zemědělské protesty, které Agrární komora, Zemědělský svaz a některé další zemědělské organizace chystají na 7. března v Praze. [1] Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.3.2024 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Jaro ve znamení tradičních dobrovolnických úklidů. Přidejte se také!

Měsíc před hlavním termínem 11. ročníku dobrovolnické akce Ukliďme Česko evidují organizátoři již 2500 nahlášených akcí. Hlavní termín úklidů připadl letos na sobotu 6. dubna, kdy budou desítky tisíc dobrovolník opět uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací, ale také na řekách, či v chráněných územích... Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat5.3.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Ministerstvo zemědělství se odmítá férově podílet na ochraně klimatu a ozdravit lesy

Ministerstvo zemědělství se v mezirezortním připomínkovém řízení vymezilo proti většině lesnických úkolů jí přiřazených v Politice ochrany klimatu. Tento dokument má ministerstvu zemědělství uložit, aby české lesy nejen dovedlo do stavu, kdy dlouhodobě budou více emisí pohlcovat, než vypouštět, ale podílelo se větším ukládáním uhlíku na brždění klimatické změny- což by zároveň vedlo k jejich větší pestrosti a zdraví. Ministerstvo zemědělství přitom popírá vědecky doložené způsoby ukládání uhlíku v lesích. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.3.2024 - BRNO/PRAHA [MŽP ČR a Nadace Partnerství]
Cena Josefa Vavrouška otevírá nominace s novými porotci i kategorií

1. března začal sběr nominací do dalšího ročníku prestižní Environmentální Ceny Josefa Vavrouška. Tu každoročně uděluje Nadace Partnerství osobnostem nebo skupinám, které mění životní prostředí v Česku k lepšímu. Podávat nominace nebo obnovit ty neproměněné z předchozích ročníků lze celý měsíc na webuwww.cenajosefavavrouska.cz. Vítězové si převezmou finanční odměnu a skleněnou uměleckou plastiku 6. června na slavnostním vyhlášení v Senátu, které proběhne pod záštitou ministra životního prostředí.
„Znáte srdcaře, kteří pomáhají chránit přírodu a zlepšovat životní prostředí? Co zachraňují vzácná území i druhy, pomáhají vracet vodu do krajiny, učí obce šetřit energiemi, zakládají cirkulární podnikání nebo umí nadchnout k udržitelnosti vrstevníky na sítích? Přesně tyto osobnosti hledáme. Pomozte nám ocenit jejich práci a nominujte je. Nominaci lze také jednoduše obnovit, pokud již někdo danou osobnost navrhnul v minulosti,“ vyzývá Lucie Smolková z Nadace Partnerství. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat2.3.2024 - Praha [Společnost pro zvířata]
PETICE za ukončení prodeje a použití tzv. zábavní pyrotechniky předala Společnost pro zvířata Petičnímu výboru PSP

PETICE za ukončení prodeje a použití tzv. zábavní pyrotechniky předala Společnost pro zvířata Petičnímu výboru PSP. Petice žádají zejména ukončení prodeje a použití tzv. zábavní pyrotechniky pro veřejnost, kat. F2 a F3, celoročně, bez výjimek.
Na konci roku vypuká celoplošné bombardování pyrotechnikou, trpí lidé, zvířata, životní prostředí je kontaminováno jedy, vysoké bezpečnostní riziko. Škodlivá zábava, kterou bezohledně provozuje 10 - 20 % lidí, ovlivňuje vysoce negativně většinu a životy všech živých tvorů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.2.2024 - [Děti Země]
Miroslav Patrik: Státní nihilismus

Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o úspěšné právní obraně proti aroganci státu, který vyšel v časopise A2 (28.02.2024). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.2.2024 - VRCHLABÍ [Diakonie ČCE - Středisko Světlo]
Modrej život. Diakonie ocenila lidi za jejich činy zlepšující společnost nebo okolí

Diakonie ČCE – Středisko Světlo ve Vrchlabí udělilo 22. února ocenění Modrej život. Modrej život je krkonošské ocenění pro lidi, kteří rádi pomáhají druhým a snaží se svými činy zlepšit společnost nebo okolí. Událost se stala krkonošskou tradicí od roku 2021 a ocenila dva dobrovolníky. Celý text ::životní prostředí::
 
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 913 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
24. 4. 19:43 [ČTK] - V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. 4. 19:34 [ČTK] - Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. 4. 16:27 [ČTK] - Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. 4. 16:26 [ČTK] - Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. 4. 13:54 - Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz