Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat26.8.2021 - KYJEV [NESEHNUTÍ]
Ukrajina na ochranu přírody a klimatu nezapomíná. NESEHNUTÍ podporuje ekologicky orientované kampaně na jihu Ukrajiny

Ochrana cenných stepí a luk, důraz na kvalitu zemědělské produkce nebo boj proti znečišťování řek. Právě taková ekologická témata řeší na jihu Ukrajiny občanské iniciativy, které začalo v první polovině letošního roku NESEHNUTÍ podporovat. Organizace také nadále pomáhá tamním kampaním na ochranu lidí před negativními dopady těžby uranu a na ochranu klimatu. Kromě finanční podpory využívají ukrajinské iniciativy také české vědomosti a zkušenosti. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.8.2021 - [Děti Země]
Územní řízení pro dálnici D5510 u Bzence bylo zastaveno

Trasa dálnice přes ptačí oblast nemá ani po patnácti letech jasné řešení Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.8.2021 - PRAHA [Skautská nadace Jaroslava Foglara]
Sbírka po tornádu uzavřena! Na pomoc skautům z jižní Moravy se podařilo vybrat více jak 2 miliony korun

Moc děkujeme všem za příspěvek projektu Na pomoc skautům z jihu Moravy po tornádu. Pomoc byla pohotová a velmi štědrá, několikrát jsme dokonce zvyšovali cílovou částku projektu. Nakonec se vybralo rovných 2 065 116 Kč od 1173 dárců. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.8.2021 - BRNO [Děti Země]
Ropákem Havlíček, perlil Brabec

Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika shrnující výsledky anket Ropák 2020 a Zelená perla 2020, který vyšel v elektronické verzi časopisu Sedmá generace č. 4/2021 (25.08.2021). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.8.2021 - PLZEŇ [Děti Země]
Krajský úřad v Plzni nezákonně zasáhl do práv Dětí Země

Krajský soud v Plzni na základě žaloby Dětí Země ze 17. února 2021 svým rozsudkem ze dne 30. července 2021 rozhodl, že Krajský úřad Plzeňského kraje nezákonným způsobem zasáhl do jejich práv na zasílání informací o zahajovaných správních řízeních s vlivem na přírodu a krajinu, které jim od srpna 2020 upíral. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24.8.2021 - JAROMĚŘ [Česká společnost ornitologická]
ČSO na Josefovských loukách vyhloubí nový ptačník. Chce přilákat ohrožené druhy ptáků

Na Josefovských loukách u Jaroměře, ptačí rezervaci České společnosti ornitologické, vznikne za finanční podpory Norských fondů soustava různě velkých mělkých tůní s ostrůvky – ptačník o velikosti 3 hektary. Ornitologové tak významně rozšíří již existující mokřad, který pomůže nejen vzácným ptákům, ale i obojživelníkům či vážkám a přispěje k zadržení vody v regionu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24.8.2021 - HRADEC KRÁLOVÉ [Královéhradecký kraj]
Kraj chce v roce 2022 na dotacích rozdělit znovu 128 milionů korun

Rozpočet Královéhradeckého kraje na rok 2022 prozatím počítá s částkou 81 milionů korun pro všech 48 krajských dotačních programů. Nejvíce financí kraj hodlá rozdělit v programu obnovy venkova, v rámci rozvoje cyklotras či na pořízení hasičské techniky pro obecní požární jednotky. Celkovou alokaci by měla ještě navýšit připravovaná změna rozpočtu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.8.2021 - BRNO [Nakladatelství Kazda]
Robin Wall Kimmererová – Naslouchání mechu. Přírodní a kulturní historie mechorostů

Robin Wall Kimmererová v knize Naslouchání mechu vypráví příběhy mechů z pohledu vědy i tradiční moudrosti domorodých národů. Mezinárodně uznávaná autorka poutavě spojuje vědecké poznatky s osobními postřehy a dává čtenářům možnost nahlédnout do elegantně jednoduchého života mechorostů, od nichž se můžeme mnohé naučit. Kniha vyšla 13. srpna 2021 v Nakladatelství KAZDA. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat18.8.2021 - PRAHA [Není zvěř jako zvěř]
Hejkal mobilizuje: Hrozí zamoření odpadkouši!

Odpadkouši se divoce rozmnožují. Opakuje se situace z roku 2019, kdy bylo na spadnutí zavalení Krkonošského národního parku odpadky, respektive odpadkouši. Krakonoš hrozil úplným uzavřením hor a neváhal v této věci naléhat na ministra životního prostředí. Nyní jsou však v ohrožení VŠECHNY NÁRODNÍ PARKY! A ve větším! Krakonošovy síly už nestačí… Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.8.2021 - BRNO [Nakladatelství Kazda]
Armin Schieb – Mravenci. Život lesního společenství

Fantastická 3D expedice do mraveniště čeká na čtenáře knihy MRAVENCI – Život lesního společenství. Koncepce knihy umožňuje vnímat anatomii, biologii, životní cyklus mravenců i sociální strukturu a komunikaci uvnitř mravenčí kolonie mnohem intenzivněji než při reálném pozorování mraveniště pouhým okem. Dokonalé 3D makro ilustrace vizualizují s překvapivou přesností i ty nejmenší detaily mravenčího mikrosvěta. V kombinaci s odbornými popisy jsou úžasným zážitkem i zdrojem k získání komplexních znalostí. Knihu vydalo 12. srpna 2021 Nakladatelství KAZDA. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.8.2021 - BRNO [Ukliďme Česko z.s.]
V září proběhne již čtvrtý Celosvětový úklid

Přesně za měsíc, na sobotu 18. září 2021 se chystá hlavní podzimní termín dobrovolnických úklidových akcí u příležitosti celosvětové akce World Cleanup Day. Národní koordinátoři akce ze spolku Ukliďme Česko proto vyzývají veřejnost k aktivnímu zapojení do úklidu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.8.2021 - PRAHA [Svoboda zvířat]
Počet utýraných psů při pokusech se zvyšuje, přestože jich vědci potřebují stále méně

Podle nejnovější statistiky, kterou vydává Generální ředitelství Evropské komise pro životní prostředí, se počet zvířat zneužitých při pokusech v roce 2018 v EU (bez započítání dat z Norska, které se ve statistikách objevilo poprvé) vyšplhal na 10,6 milionů. Počet psů dokonce vzrostl, a to o 20 % oproti předchozímu roku. Pokusy na zvířatech se tedy dále provádí ve velkém, ačkoli více jak 9 z 10 testovaných léků, které úspěšně projdou u zvířat, pak selhávají u lidí, uvádí vědecký zpravodaj Live Science (https://www.livescience.com/46147-animal-data-unreliable-for-humans.html) Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11.8.2021 - BRNO [Nakladatelství Kazda]
Axel Gomille – Vlci. Na toulkách s fotografem zvířat Axelem Gomillem

V knize Vlci mohou děti prostřednictvím fotografií nahlédnout do života těchto fascinujících divokých zvířat a dozvědět se, jak žijí, čím se živí a jak by mohlo vypadat pokojné soužití člověka a vlků. Knihu pro děti od osmi let vydává 12. srpna 2021 Nakladatelství KAZDA. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11.8.2021 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti]
Poklesne produkce borového dřeva v České republice

Nepříznivý vývoj klimatu v posledních několika letech se negativně projevuje i na porostech borovice lesní. Kombinace sucha, podkorního hmyzu a houbových patogenů nepříznivě ovlivňuje jejich zdravotní stav a v mnoha oblastech ČR dochází k alarmujícímu nárůstu odumírání. Při následné obnově borových porostů nelze ale rezignovat na jejich produkční funkci. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.8.2021 - Praha [Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR)]
Netopýří noc přinese nevšední zážitky

Pětadvacátý ročník Mezinárodní noci pro netopýry proběhne v České republice na téměř 50 místech v období od 12. srpna do 25. září. Pestrý program pro děti i dospělé, přednášky, ukázky výzkumných metod či noční výpravy do přírody doplní také setkání se živými netopýry. Podrobný přehled všech plánovaných akcí lze nalézt na webu netopyrinoc.cz. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.8.2021 - PRAHA [Klimatická koalice]
Nová zpráva IPCC stále považuje cíl Pařížské dohody za dosažitelný, z klimatu se ale musí stát prioritní téma světové politiky

Cíl Pařížské dohody udržet zvýšení průměrné globální teploty do konce století pod 2 °C a co nejblíže k hodnotě 1,5 °C je podle nové zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) stále ještě reálný. Předpokladem je ale rychlé snížení emisí v souladu s návrhy Zvláštní zprávy k oteplení o 1,5 °C z roku 2018. Ve té IPCC varuje, že podmínkou dosažení cílů Pařížské dohody je omezení celosvětových emisí o polovinu do roku 2030 a dále na tzv. čistou nulu do roku 2050. To je ale v příkrém rozporu s aktuálním vývojem. Uhlíkový rozpočet, který má lidstvo podle závěrů IPCC od 1. ledna 2020 ještě k dispozici, činí 400 miliard tun CO2. Právě tolik CO2 lze ještě vypustit do atmosféry, abychom zajistili 67% pravděpodobnost, že se průměrná globální teplota nezvýší do konce tohoto století o víc než o 1,5 °C. Bez výrazného omezení současných emisí ale lidstvo zbývající uhlíkový rozpočet spotřebuje už kolem roku 2030. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.8.2021 - Janov nad Nisou [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Mezinárodní dobrovolníci připravují v Jizerských horách ekocentrum pro výukové programy

V období od 7. 8. do 14. 8. 2021 se v obci Janov nad Nisou, ležící v podhůří Jizerských hor, bude konat mezinárodní dobrovolnický projekt, takzvaný workcamp, jehož cílem je vytvoření vhodného zázemí pro venkovní aktivity v okolí nově vznikajícího ekocentra Skalka. Projekt je pořádán spolkem Společnost pro Jizerské hory a neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat5.8.2021 - BRNO [Nakladatelství Kazda]
Andrea Köhrsenová – Rajčatová žába a modrý drak. Nejbarevnější zvířata naší planety

Malá, velká, známá i vzácná zvířata z celého světa se v knize Rajčatová žába a modrý drak setkávají netradičním způsobem: spojila se podle barvy peří, srsti, kůže nebo šupin. Působivé fotografie zvířat jsou doprovázeny zajímavými základními informacemi a krátkými profily zvířat. Podmanivá velkoformátová obrázková kniha pro děti od pěti let vychází 17. srpna 2021 v Nakladatelství KAZDA. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 851 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
21. 9. 16:00 [ČTK] - Liberecký kraj chce, aby se penále za Turów použily pro nápravu následků těžby
21. 9. 15:54 [ČTK] - Polský premiér: Rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu je špatné
21. 9. 15:50 [ČTK] - Odborníci budou hovořit o dopadech možné výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe
21. 9. 15:48 [ČTK] - Ekologičtí aktivisté v Británii zablokovali dálnici, bojují za izolaci budov
21. 9. 11:30 [Ekolist] - DEZA má posudek od VUT Brno, že nemohla způsobit havárii na Bečvě. Je ale tajný

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz