Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat26.5.2021 - Zlín [meneodpadu.cz]
Tři obce na Zlínsku budou mít ekologičtější hospodaření s odpady

Trojice obcí v okresu Zlín proměňuje hospodaření s odpady v rámci projektu Obce bez odpadu. Obce Lukov, Veselá u Zlína a Zádveřice-Raková zavádí do odpadového hospodářství nové technologie, které jim pomohou výrazně zvýšit efektivitu nakládání s odpady. Odpadové hospodářství obce tak bude výrazně ekologičtější.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.5.2021 - Praha [Cyrkl]
Prodej a nákup odpadu na pár kliknutí: Recyklaci jde na pomoc nová aplikace

Vyfotit, přidat, oslovit, nakoupit - na jednom místě, během pár minut. Největší digitální odpadové tržiště v Evropě Cyrkl propojuje původce se zpracovateli odpadu a poskytuje tak bezpečnou platformu pro obchodování s materiály. Platformu teď přenesl do bezplatné aplikace, která nakládání s odpady ještě více urychluje a zjednodušuje. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.5.2021 - LIBEREC [Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody]
Nadace podporuje ekologickou výchovu dětí bezmála dvacet let. Kraj přispívá statisíci

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody podpořila již podevánecté ekologickou výchovu dětí na školách a v organizacích pracujících s mládeží v Libereckém kraji. Necelých 140 tisíc korun tak letos poputuje na 16 projektů zaměřených na poznávání přírody a pochopení důležitosti její ochrany. Pro školy se jedná o snadno dostupnou podporu menších projektů, na kterých budou v tomto roce pracovat. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.5.2021 - České Budějovice [Energy Centre České Budějovice]
Projekt AT - CZ: Poradenství pro města a obce v oblasti adaptačních opatření na změnu klimatu

Energy Centre České Budějovice, z.s. se stalo partnerem přeshraničního projektu ADAPTRegion AT-CZ pro podporu obcím při adaptaci na změnu klimatu, jehož čím dál tím citelnější dopady jsou patrné nejen v Evropě, ale po celém světě. Cílem projektu ADAPTRegion AT-CZ je zvýšit schopnost měst, obcí a dalších subjektů reagovat na stávající i přicházející změny klimatu a adaptovat se na ně. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.5.2021 - LIBEREC [Anifilm]
Objevit planetu Zemi mohou návštěvníci libereckého festivalu Anifilm

Planeta A. Tak zní hlavní téma 20. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm, který se uskuteční od 22. do 27. června tohoto roku na řadě míst v Liberci. Festivalovým ruchem ožijí nejen liberecký zámek, ale i řada dalších míst: multiplex Cinema City, Lidové sady včetně Experimentálního studia, náměstí před radnicí, aula Technické univerzity, ale i pamětník počátků kinematografie v Liberci – kino Varšava. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.5.2021 - Praha [Česká rozvojová agentura]
V Zambii úspěšně probíhá projekt ČRA, který udržitelným zemědělstvím pomáhá zvýšit životní úroveň drobných farmářů

V dubnu 2021 proběhl monitoring projektů České rozvojové agentury v Zambii, kde je prioritním sektorem zemědělství a rozvoj venkova. V Jižní provincii se monitoring uskutečnil po téměř tříleté pauze a kromě stávajících projektů se dostalo i na výsledky projektů ukončených. V Jižní provincii je dlouhodobě prioritou nejen české zahraniční rozvojové spolupráce, ale i dalších donorů jako je německá GIZ, práce s malými a středními farmáři a obecně lokálním mléčným odvětvím. Mimo to se aktivity zabývají také zdravím a hygienou zvířat, kvalitou půdy a problémy spojenými s klimatickou změnou nebo budováním kapacit jak individuálních farmářů, tak kooperativ, do kterých se sdružují. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24.5.2021 - PRAHA [Hnutí DUHA, Greenpeace, Centrum pro dopravu a energetiku, Fridays For Future a Zelený kruh]
Vláda neschválila spalování uhlí až do roku 2038. Chce dopracovat rychlejší scénáře

Vláda ČR neschválila rok 2038 jako termín konce spalování uhlí, který se původně snažil prosadit ministr průmyslu Karel Havlíček. Podklady vrátila Uhelné komisi s úkolem zpracovat rychlejší scénáře konce uhlí. Nové podklady má však na stůl dostat až příští vláda po volbách. Tím termín 2038 fakticky vyřadila ze hry. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24.5.2021 - PRAHA [Hnutí DUHA, Fridays for Future a Greenpeace ČR]
Uhlí vzkazuje do sídla vlády: "Nikde mě nechtějí, hlasujte pro rychlý odklon"

Před Úřadem vlády ČR skončila cesta uhlí, které obcházelo členky a členy vlády, jež dnes rokují o odklonu České republiky od jeho spalování. Je již zcela jasné, že spalování uhlí musí - z důvodů změny klimatu, lidského zdraví, růstu ceny emisní povolenky či odporu bank a pojišťoven k tomuto palivu - skončit co nejdříve. Polovina členů a členek vlády (celkem sedm ministru a ministryň) podpořila rychlejší odklon již v meziresortním připomínkovém řízení, zatímco pozdější razí jen dva členové vlády. [1] Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23.5.2021 - PRAHA [Hnutí DUHA, Fridays for Future a Greenpeace ČR]
Uhlí se vydalo říct premiérovi: "Nechte mě už pod zemí." Jak zítra rozhodne vláda?

Podvečerní návštěvou u premiéra Andreje Babiše v Průhonicích u Prahy začalo uhlí osobně obcházet členy a členky vlády, kteří budou v pondělí 24. května rozhodovat o odklonu České republiky od jeho spalování. Přestože je již zcela jasné, že spalování uhlí musí - z důvodů změny klimatu, lidského zdraví, růstu ceny emisní povolenky či odporu bank a pojišťoven k tomuto palivu - skončit co nejdříve, polovina vlády stále váhá. [1] Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat21.5.2021 - PRAHA [Českobratrská církev evangelická]
Poselství synodu

Poselství 3. zasedání 35. synodu Českobratrské církve evangelické, Praha, 21. května 2021. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat21.5.2021 - PRAHA [Klimatická koalice]
Evropská rada bude 24. - 25. května diskutovat o tom, jak do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 %

Ve dnech 24. a 25. května se uskuteční zasedání Evropské rady. Kromě covidu-19 a vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií se bude jednat také o klimatu. V prosinci 2020 se země EU zavázaly snížit do roku 2030 celkové množství emisí skleníkových plynů o 55 % oproti roku 1990. Na nadcházejícím zasedání proběhne diskuse o konkrétních mechanismech, s jejichž pomocí má být nového emisního cíle EU dosaženo. Cíl se má brzy promítnout i do evropské legislativy, a to v podobě legislativního balíčku označovaného jako „Fit For 55“. Jeho znění, nebo přinejmenším jeho část, má být Evropskou komisí zveřejněno 14. července tohoto roku. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat21.5.2021 - Praha [Česká krajina]
Mezinárodní projekt začíná v milovické rezervaci velkých kopytníků. Vědci tam zkoumají opylování rostlin

Na unikátním vědeckém projektu, který je zaměřený na zkoumání opylování rostlin, pracuje v těchto dnech mezinárodní tým v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.5.2021 - BRNO [Nakladatelství Kazda]
Hrajte si s dětmi pod širým nebem

Kniha Hry se zemí, vzduchem, ohněm a vodou je plná nápadů, jak dostat děti ven a učit je poznávat přírodu pomocí her a zálesáckých či rukodělných aktivit, které jsou založeny na využití čtyř základních přírodních živlů. Vše doplňují čtyři kouzelné příběhy, které v dětech probudí fantazii — pro každý živel jeden. Děti od čtyř let se díky tipům od zkušených průvodců z lesní školy naučí vykopat bezpečné ohniště, vyřezat ze dřeva píšťalu, postavit si vodotěsný bunkr, orientovat se pomocí stínové hole a spoustu dalších dovedností. Knihu vydává Nakladatelství KAZDA 10. června 2021. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.5.2021 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Neziskové organizace žádají o zahrnutí do dohledu nad čerpáním zdrojů pro Národní plán obnovy

Skupina neziskových organizací dnes otevřeným dopisem požádala náměstkyni ministra průmyslu a obchodu ČR Silvanu Jirotkovou o rozšíření řídícího orgánu Národního plánu obnovy (NPO) o neziskové organizace, které mohou zajistit veřejnou kontrolu čerpání a expertní podporu při implementaci NPO. Návrh totiž v tuto chvíli počítá s tím, že se jeho řízení budou účastnit pouze dotčená ministerstva a všem dalším zainteresovaným stranám, včetně poslanců a senátorů, vyhrazuje pouze nezávaznou poradní funkci v takzvaném Výboru NPO. Otevřená správa zdrojů z Evropské unie je přitom běžnou praxí jak ve všech Operačních programech, tak i v novém Modernizačním fondu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.5.2021 - RALSKO [Geopark Ralsko]
Online workshopy propojí moderní technologie i přírodu

Land artový Festival v Ralsku se stal již tradiční jarní akcí v regionu, která láká návštěvníky do bývalého vojenského prostoru Ralsko do krajiny zaniklých obcí. Letos vzhledem ke koronavirové krizi hledá organizátor festivalu Geopark Ralsko další cesty, jak zapojit veřejnost do přírodního tvoření. Land-art je ekologicky laděný umělecký směr, který nezatěžuje přírodu, ale naopak vede k návratu k přírodním materiálům. Land-art je pro geopark způsob, jak se navrátit ke kořenům kraje, k přírodě a k historii místa.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.5.2021 - Praha [Zelený kruh]
Poslance čeká hlasování o budoucnosti stromů ve městech

Příští středu budou poslanci hlasovat o návrhu poslance Kotta (ANO), který má umožnit kácení dřevin rostoucích v ochranném pásmu vodovodů a kanalizací bez povolení úřadu. Koalice neziskových organizací upozorňuje na zásadní dopady návrhu a vyzývá poslance, aby návrh nepodpořili. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.5.2021 - PRAHA [Hnutí DUHA, Beleco, Zelený kruh a Centrum pro dopravu a energetiku]
Národní plán obnovy na poslední chvíli natřený na zeleno ukazuje bezradnost českého "boje proti suchu"

Za devět měsíců přípravy Ministerstvo průmyslu a obchodu nezajistilo, aby Národní plán obnovy splňoval základní podmínku jeho schválení, tedy že 37 % investic musí směřovat do klimatických opatření. Vláda proto musela narychlo do plánu doplnit přes 7 miliard korun ze státního rozpočtu, aby měl plán v Bruselu šanci projít. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.5.2021 - BRNO [FSC ČR]
Mysli na lesy s Tomášem Klusem! FSC ČR představuje první díl nového seriálu o lesích, klimatické změně a odpovědné spotřebě dřeva

Organizace FSC ČR zveřejnila první video (https://poznejdrevo.cz/videa/myslinalesy-1-dil/) z nového čtyřdílného seriálu „Mysli na lesy“, ve kterém se v roli průvodce představí zpěvák a herec Tomáš Klus. Ten přímo v lesích mluví s českými lesníky a vědci o tom, proč je nutné, abychom změnili náš přístup k pěstování lesů, pokud chceme, aby byly i v budoucnu zdravé a odolné vůči nepříznivým vlivům klimatických změn, a jak k tomu může přispět každý z nás prostřednictvím odpovědné spotřeby výrobků ze dřeva. První díl je již nyní dostupný ke shlédnutí na oficiální webové stránce seriálu a na sociálních sítích Youtube , Instagram a Facebook. Zbývající tři díly budou mít premiéru během června a července letošního roku. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.5.2021 - Praha [CENIA, česká informační agentura životního prostředí]
CENIA spustila nový nástroj pro prezentaci vybraných zátěží životního prostředí Envirometr

Každou hodinu, minutu a vteřinu vytváříme kontinuální tlak na životní prostředí a ekosystémové služby, na kterých je naše společnost existenčně závislá. Jak tento tlak vypadá v čase, simuluje na vybraných ukazatelích životního prostředí v ČR Envirometr https://issar.cenia.cz/envirometr/, který vyvinula CENIA, česká informační agentura životního prostředí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.5.2021 - [Děti Země]
Povolování dálnice D52 na Mikulov stále přešlapuje na místě

Již šestnáct let je to směs chaosu a nezákonností, tvrdí Dětí Země Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 844 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
23. 6. 11:10 [ČTK] - Pro kontrolu stavby rozhledny na Sněžníku by mohla vzniknout pracovní skupina
23. 6. 11:07 [ČTK] - EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a segwayů
23. 6. 11:05 [ČTK] - Držení psů na řetězu bude na Slovensku zakázáno, rozhodl parlament
23. 6. 11:03 [ČTK] - Český a polský krkonošský národní park mají společnou strategii péče
23. 6. 07:45 [Ekolist] - Ukažte pruhy! Kampaň, ze které vám bude horko

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz