Letošní chladné jaro podle aktuálních pozorování prospívá jeřábům popelavým, kteří u nás hnízdí. První mláďata těchto impozantních ptáků byla zaznamenána již 10. dubna, což je nejranější termín dosavadních ornitologických pozorování v České republice. Nalezená mláďata navíc byla již přibližně pět dní stará. Toto unikátní pozorování se podařilo na lokalitě u Holanských rybníků na Českolipsku. Podrobnému monitoringu jeřábů se dlouhodobě věnují ornitologové z projektu Jeřábí život (www.jerabizivot.cz). ::životní prostředí::
Dopoledne a časné odpoledne dnešního Dne Země patřilo ve vrchlabském Kulturním domě Střelnice odpadům. Tedy, lépe řečeno, vrchlabským školačkám a školákům, kteří pracovali několik posledních týdnů na svých projektech s tématem snižování objemu odpadů. ::životní prostředí::
Při v pořadí dvanáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP se laureáty stalo osm význačných osobností či institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi propagátor lyžařského sportu Pavel Klapuš, ornitolog Jan Grúz, fotograf Karel Hník, kočí Jan Hampl, Hana Kulichová a Jiří Kulichovi ze Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER, polárník a meteorolog Michal Janouch, in memoriam a bývalý člen Horské služby Krkonoše, krkonošský lesník Josef Nechanický, in memoriam a pedagožka a ilustrátorka Věra Ničová, která získala zároveň i Cenu veřejnosti. ::životní prostředí::
V pátek 22. dubna, tedy na Den Země, se sejdou děvčata a chlapci ze všech vrchlabských základních škol a nižších ročníků gymnázia ve velkém sále zdejšího Kulturního domu Střelnice na žákovské odpadové konferenci. Prezentovat zde budou své projekty, na kterých v týmech pracovali od poloviny března, kdy se na 1300 vrchlabských žáků a studentů zúčastnilo vzdělávacích TýDnů bez odpadu. ::životní prostředí::
Velké množství i starších budov má už v současné době kvalitní izolační okna a zateplenou fasádu. Stále ale jsou majitelé domů, kteří se zateplením domu váhají. ::životní prostředí::
I přes chladné počasí se první dubnový víkend akce Ukliďme Česko zúčastnilo podle statistik organizátorů celkem 73 tisíc dobrovolníků. Úklidy probíhaly na 2050 lokalitách a podařilo se při nich z přírody odstranit přes 1 000 tun odpadů. Tím však letošní jarní uklízení zdaleka nekončí, jen na Den Země – 22. dubna a následující víkend je naplánováno dalších 350 úklidových akcí. ::životní prostředí::
Podle informací ENDS Europe [1] zahájila Evropská komise s Českou republikou řízení o nesplnění povinnosti, takzvaný infringement. Řízení se má týkat skládkování odpadů bez předchozího předtřídění směsných komunálních odpadů, které požaduje skládková směrnice EU [2]. Ministerstvo životního prostředí musí Evropské komisi ve stanovené lhůtě (obvykle 2 měsíce) zaslat podrobnou odpověď. Za zbytečné ničení cenných surovin a poškozování životního prostředí ukládáním recyklovatelných a biologicky rozložitelných odpadů na skládky hrozí České republice od Evropské komise vysoké finanční pokuty. ::životní prostředí::