Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Summit v Johannesburgu: Nic pro chudé, nic pro klima

4. 9. 2002
Martina Špejtková [Econnect] -


Podle Greenpeace se světový summit v Johannesburgu do dějin zapíše jako promarněná šance otočit kormidlo země od neudržitelného rozvoje k udržitelnému. Zatímco Spojené státy, Saudská Arábie, Kanada a Austrálie uhájili své zájmy ohledně fosilních paliv, Brazílie, Norsko, Nový Zéland, Švýcarsko, Island a další země EU včera opouštěli jednací síň zklamáni. Jednání o obnovitelných zdrojích energie se dopředu neposunulo.

Stejně neúspěšně podle Steva Sawyera z Greenpeace dopadly i snahy zajistit energii pro 2 miliardy lidí na této planetě, kteří dosud nemají žádný přístup ke zdrojům energie.

"Na dnešním jednání zaznělo několik pěkných projevů hlav států a vlád o potřebě chránit klima a bojovat proti chudobě, ale ministři v sále o patro níže zjevně neposlouchali," vyjádřil se včera k jednání Jennifer Morgan ze Světové unie pro ochranu zvířat. Zároveň vyjádřil své zklamání nad neochotou USA cokoliv ve své ekologické politice změnit. "Takzvaný Bushův energetický plán, který americký prezident připravil pro tento Summit, nemá ani cenu uhlíku v papíře, na kterém je tento plán natištěn."

Greenpeace uvádí, že celá energetická sekce Summitu, jejíž debaty trvaly léta, se neposunula ani o krok vpřed. Naopak. "Poslední rok a půl jsme strávili tím, že jsme sledovali další poškození životního prostředí," prohlásil Steve Sawyer z Greenpeace. Šanci nyní vidí v dobrovolné koalici zemí, které svoji budoucnost chtějí spojit s obnovitelnými zdroji energie.

Energetická sekce Plánu implementace se podle Greenpeace během jednání vlastně jenom shodla na tom, co není vyřešeno a opakovaně zdůraznila důležitost uzavřených dohod během posledních několika let.

Martina Špejtková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Hra o Zemi
Hra o Zemi

www.hraozemi.cz

Chcete něco udělat pro životní prostředí a udržitelný rozvoj a nevíte jak?

O Autorech

Martina Špejtková

Redaktorka Econenctu pro oblast životního prostředí.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz