Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tuneláře z Paláce Akropolis do Střešovic nepustíme! - Medáci odmítají svěření kulturního centra neserióznímu provozovateli

13.9.2002
PRAHA [Medáci]
Autor: Martin Skalský, tel: 0606 / 168 026

Ve starých Střešovicích včera proběhla bouřlivá tisková konference, na níž se probírala budoucnost kultury ve zbytcích této unikátní domkářské kolonie. Konference se zúčastnila řada osobností, politiků, místních obyvatel, umělců i odborníků. V průběhu jednání vyšlo najevo, že Tomáš Klíma, který získal do pronájmu domek č.p. 96, je bývalým jednatelem Žižkovské divadelní a hudební agentury, která před několika lety předlužila a posléze pod rouškou kulturního projektu vytunelovala Palác Akropolis. Medáci odmítají předat pochybnému podnikateli domek, kde již několik let pořádají úspěšné kulturní akce.

Tisková konference v Hostinci U Hroňků začala rozpačitým předčítám výzvy "Martin Medák Skalský for prezident České republiky". Tomáš Klíma v ní předsedu Spolku Medáků obviňoval z neseriózního jednání a několikrát vyzval Medáky k vyklizení objektu, který užívají již osmým rokem bez písemné nájemní smlouvy. Nudný monolog přerušila asi po půl hodině bývalá členka Rady Zastupitelstva M. č. Praha 3 Zdeňka Kobylková, která upozornila na spojitost Tomáše Klímy s vytunelováním Paláce Akropolis. "Nechápu, jak pan Klíma může chtít rozjíždět další kulturní projekt v obecních prostorách. Klímova divadelní agentura na Žižkově vytvořila stamilionový dluh, který nakonec zaplatil každý občan republiky. Myslím, že zdejší radní by od spolupráce s ním měli odstoupit," řekla Kobylková. Tomáš Klíma přiznal, že na finančních problémech Akropole nese svůj díl viny. Proti působení Klímy ve Střešovicích se později vyjádřil i senátor Jan Ruml, který se konference zúčastnil.

Martin Skalský pak představil projekt Alternativa pro staré Střešovice a zdůraznil, že Medáci usilují o vyřešení majetkoprávních poměrů již od roku 1996. "Praha 6 získala střešovické domky od magistrátu na základě našeho kulturního záměru. Nechápu, jak může nyní chtít předat fungující podnik a opravený dům někomu jinému. Protestujeme proti utajování informací o výběrových řízeních i samotných projektů. Žádáme, aby výběrová řízení prošetřilo zastupitelstvo," řekl Skalský. Dodal, že vzhledem k novým skutečnostem Medáci objekt Starostřešovická 96 nevyklidí, protože tunelář Klíma není zárukou dalšího fungování kulturního centra. "Jím navržený způsob rekonstrukce je navíc v rozporu s regulačním opatřením Útvaru rozvoje hl. m. Prahy a způsobil by zničení památkových hodnot objektu."

Na konferenci vystoupil s dlouhým emotivním projevem starosta Prahy 6 Pavel Bém. Spíše divadelní než věcný výstup měl deset bodů a podle starosty jde o jeho poslední slovo v kauze starých Střešovic a Medáků. Bém vyčetl Medákům, že se nespokojili s pronájmem jednoho domku a že tak nedodrželi své dřívější slovo. Řekl, že se mu líbí kulturní činnost Medáků a má rád staré Střešovice, ale nevidí důvod, proč je tato kauza předmětem zájmu médií. "Nezajímá mě, co pan Klíma způsobil či nezpůsobil na Praze 3, zde je Praha 6," řekl starosta. "Máme s panem Klímou uzavřenou nájemní smlouvu, protože Klíma vyhrál výběrové řízení a bude zde provozovat kulturní činnost."

Proti Medákům se postavil také představitel Občanského sdružení Zvonička Jiří Tupý. "Medáky tu nechceme, tato lokalita by měla být využita pro stavby nových objektů," řekl Tupý. Členy jeho sdružení jsou podnikatelé, kteří ve Střešovicích budují drahé nájemní domy v rozporu se stavebním zákonem, některé dokonce zcela bez povolení.

Další působení Medáků ve Střešovicích přišli podpořit například rektor AVU Jiří Kotalík, evangelický farář Pavel Pokorný, ředitel speciální školy a soused Medáků Jan Hájek, Kristýna Píchová z Nadace VIA, Petr Štěpánek ze sdružení SOS Praha, několik členů zastupitelstva Prahy 6 a místních občanů. Medáci zdůraznili, že jim jde o zachování otevřeného kulturního centra, které využívají místní obyvatelé, desítky umělců i různých organizací. Skalský řekl, že Medáci nedovolí, aby Tomáš Klíma se svým podivným způsobem podnikání užíval obecní majetek na územní Prahy 6.

Co také zaznělo na čtvrteční tiskové konferenci

"Projekt Medáků má vnitřní logiku a vznikal několik let. Týká se tří domků, jejichž využití pro kulturní akce, i jejich rekonstrukce jako ukázky původní střešovické architektury, je výborný nápad. Praxe navíc ověřila, že zdejší kulturní náplň přitahuje hodně lidí. Rozdělením trojice domků a vypsání samostatných výběrových řízení způsobila radnice Prahy 6 velký průšvih. Rozhodnutí, že každý z domků získá jiný uchazeč, je pak úplný nesmysl. Kultura má přece spojovat a ne rozdělovat. Proč si mají v jedné uličce konkurovat dvě komorní kulturní centra? Jak tu mohou vedle sebe fungovat? Situace, kterou zde radní vyvolali, je neomluvitelná. Postavili proti sobě lidi a z kulturního projektu vytvořili těžko řešitelný konflikt."
Doc. PhDr. Jiří T. Kotalík, rektor Akademie výtvarných umění

"Pan starosta nám tu hrál divadlo a tahal do něj věci, které sem vůbec nepatří. Rád bych ale řekl něco jiného. Ve starých Střešovicích působí tři občanská sdružení, z nichž každé si dělá nárok na domek Starostřešovická 96. Každé z těchto sdružení se ohání kulturou a veřejnými zájmy. Sám jsem byl členem jednoho z nich, než jsem pochopil, oč zde skutečně běží. Jen jediné z našich zdejších sdružení totiž mluví pravdu. Jsou to Medáci. Jen oni totiž skutečně vyvíjejí nějakou aktivitu, jedině oni dělají něco pro místní obyvatele a občany Prahy 6 vůbec. Všichni ostatní zneužívají řeči o kultuře k osobnímu prospěchu."
Jan Hájek, ředitel speciální školy, obyvatel starých Střešovic

"Mluví se tu o všem možném, ale podstatné nikdo neřekl. Proč chce radnice nahrazovat jeden kulturní projekt nějakým jiným" Na Medáky jsme si tady zvykli a to, co dělají, dělají dobře. Nikdo neví, co tu chce dělat pan Klíma, zatím nikdo neviděl žádný jeho návrh. Ale i kdyby to bylo dobré, proč má dostat zrovna prostor, který zavedli Medáci?"
Eva Benešová, důchodkyně, obyvatelka starých Střešovic

"Sleduji tuto kauzu poměrně dlouho. Vím, že Praha 6 získala tři domky ve starých Střešovicích na základě projektu, který předložili Medáci. Výběrové řízení, které zde bylo vypsáno, vůbec vypsáno být nemělo. Medáci měli získat tři domky rovnou do pronájmu. Dochází zde k porušení slibu, který dala dejvická radnice magistrátu. "
Alena Čapková, členka krajské rady Sdružení nezávislých

"To, co udělali radní Prahy 6, je sice možná v souladu se zákony, ale v rozporu s morálkou. Je to stejné, jako když vyhodíte starou televizi a když ji někdo sebere z ulice a opraví, chcete ji od něj zpátky. Medáci několik let opravovali zdevastované obecní budovy a vykřesali z nich unikátní kulturní prostor. Nyní radnice s prací a nápady Medáků obchoduje a samotné Medáky vyhání. Je to nehorázné a nemravné."
Petr Štěpánek, Koalice SOS Praha, politické hnutí Moderní město

"PŽiji od narození na Ořechovce a staré Střešovice znám. Medáky tu nikdo nechce. Zastupuji zdejší podnikatele. Líbí se nám nové moderní domy, které tady vznikají. Medáci tu žijí ve starých chatrčích a jejich kultura nikoho nezajímá. Navíc porušují zákony a bydlí tu načerno. Tohle přece nejde, vůbec nechápu, proč se s nimi někdo baví."
Jiří Tupý, představitel Občanského sdružení Zvonička

Končí zajímavé kulturní projekty kvůli korupci?

Žižkovská hudební a divadelní agentura, provozovatel Paláce Akropolis, si v polovině 90. let 20. století půjčila na rekonstrukci objektu 59 milionů korun od České spořitelny. Částku však nebyla schopná splácet a ta se do roku 2000 i s úroky vyšlplhala na 115 milionů. Jednatelem společnosti byl až do roku 1998 Tomáš Klíma. Spořitelna pohledávku, kterou u agentury měla, prodala jako nedobytnou městské části Praha 3 za třináct milionů. Při odkupování pohledávky od banky upozorňovali někteří členové zastupitelstva na možný střet zájmů. Přesto zastupitelstvo později schválilo návrh, aby pohledávku za 13 milionů korun obvod za stejnou cenu prodal zastupiteli a vlivnému členu ODS Pavlu Hurdovi.

V letošním roce se Tomáš Klíma zúčastnil výběrového řízení na domek Starostřešovická 96, v němž od roku 1998 pořádá programy pro veřejnost Dobročinný spolek Medáků. Podle tvrzení starosty Prahy 6 Pavla Béma nabídnul Klíma stejně kvalitní projekt jako Medáci, zároveň však mnohem vyšší nájemné. Medáci domek několikrát týdně otevírají pro divadelní představení, výstavy, koncerty a různé speciální pořady. Klíma chce z domku vybudovat keramickou manufakturu s bytem, za což by obci platil 19 tisíc korun měsíčně. Zda bude domek pravidelně otevírán veřejnosti, není příliš jasné. Dejvická radnice totiž utajila veškeré informace o výběrových řízeních, včetně složení výběrových komisí a kritérií výběru projektů.

"Obávám se, že Tomáš Klíma je neseriózní partner. Byl jedním z těch, kdo předlužili Palác Akropolis, neexistuje tudíž žádná záruka, že je schopen efektivně řídit kulturní projekt ve Střešovicích. Nikdo nezaručí, že kulturní program bude fungovat i za pár let," říká bývalá členka rady zastupitelstva Prahy 3 Zdeňka Kobylková. "Klímův projekt navíc dodnes nikdo neviděl, takže jeho úroveň vůbec nelze posoudit," dodala. Medáci přitom přede dvěma lety získali příslib od starosty Prahy 6 Pavla Béma, že ve Střešovicích získají do pronájmu dva až tři domky ke svým aktivitám.

Situace Medáků není ojedinělá. Přede dvěma roky se do podobných problémů dostali například nájemci Týnské literární kavárny. Poté, co v centru města rozjeli oblíbený podnik s vysoce kvalitním kulturním programem, jim Galerie hlavního města, které objekt patří, vypověděla smlouvu. Kavárnu do té doby navštěvovali Eugen Brikcius, Karol Sidon, Hana Hegerová, Kurt Gebauer či Tomáš Halík a Týnská se tak stala tím, oč se marně pokouší Kavárna Slavia. Zařízený prostor se stálou klientelou pak získal distributor knih Václav Cibulka, který nabídnul vyšší nájemné. Nepochopitelně se v roce 1995 zachovala i radnice Prahy 6, když zlikvidovala fungující Kulturně sociální centrum Black Hand. Objekt bývalé školy ve Wchterlově ulici se stal domovskou scénou divadelního souboru Teatr Novogo Fronta a zázemím řady neziskových oranizací. Radnice tvrdila, že zchátralou budovu musí strhnout, aby pod ní vznikly podzemní garáže a na povrchu park. Prostranství před bohosloveckým seminářem přitom dodnes hyzdí betonové parkoviště.

"Ve všech těchto kauzách se snoubí nevraživost vůči úspěšným, široce oblíbeným a zároveň poněkud alternativním kulturním projektům se snahou o osobní prospěch jedinců, kteří mají dobré vazby na komunální politiky. Paláci Akropolis se mezi Žižkováky dodnes říká "U tří švagrů" podle příbuzných, kteří na tunelu nejvíce vydělali," říká předseda Spolku Medáků Martin Skalský.

Kauza Akropolis ? typický český tunel

Žižkovská divadelní a hudební agentura (ŽDHA) byla jako s. r. o. založena v roce 1991. Jejími společníky byli vedle Tomáše Klímy (jenž byl zároveň jednatelem) Vladimír Váňa, Luděk Majer, Tomáš Vorel a Jaroslav Raušer. Téhož roku prodala Městská část Praha 3 žižkovské agentuře Palác Akropolis za cenu čtyř a půl miliónu korun. Agentura se zavázala zachovat stávající bytový fond a v nebytových prostorách provozovat kulturní činnost.

V roce 1992 si ŽDHA vzala proti zástavě Paláce Akropolis půjčku u Bohemia Banky, a to ve výši téměř 10-ti miliónů korun. Šlo o cenu více než dvakrát vyšší, než byla cena kupní. Od roku 1991 však v objektu neproběhly žádné stavební práce ani jiné zhodnocení nemovitosti, nesrovnalost ve znaleckých posudcích je tudíž zarážející. Zdá se, že městská část záměrně zvýhodnila kulturní projekt nízkou cenou objektu, nebo se jeden ze znalců spletl.

Ačkoliv má společnost neustálé problémy s financováním svého projektu, v roce 1993 získává od České spořitelny půjčku 64 miliónů korun. Rozhodnutí České spořitelny o úvěru je mírně řečeno odvážné, když hodnota nemovitosti je šestinová, přičemž šestiletá doba splatnosti musela vyvolávat značně ziskové očekávání projektu. V roce 1995 pak žižkovská divadelní získává milionovou bezúročnou půjčku od městské části, kterou není schopna včas splácet. Městská část přesto nepožaduje placení penále a splátky odkládá.
Objekt měl být podle původní smlouvy zprovozněn do konce roku 1994, nakonec se tak bez jakékoliv úpravy smluvních vztahů stalo až o rok později. V roce 1995 do Paláce Akropolis přechází Junior klub Na Chmelnici, příspěvková organizace městské části, která ročně od své zakladatelky získává 2 ? 2,5 miliónu korun na hudební produkce. Z nich 1,5 miliónu odvádí na nájemném žižkovské agentuře. Právě Junior klub zajistil rekonstruovanému objektu kulturní proslulost a při řídké divadelní produkci utváří z valné části uměleckou auru projektu.

ŽDHA nadto získala jednorázovou podporu M. č. Praha 3 a magistrátu v letech 1997 a 1998. Když se to sečte, vychází opravdu hodně miliónů. Jedna ze základních úvah zní: byly tyto peníze proměněny v hodnoty spojené s Palácem Akropolis, nebo odtekly jinam? Odpověď na tuto otázku by dokázal dát jedině forenzní audit, který však nikdy nebyl proveden.

Vše vyvrcholilo v roce 2000 postoupením pohledávky České spořitelny, která dosáhla více než 115-ti miliónů korun, Městské části Praha 3. Radní rozhodli o odkoupení pohledávky za 13 miliónů. Městskou část touto ?investicí? definitivně vtáhli do hospodářských problémů předlužené žižkovské agentury. Na druhou stranu radnice tímto krokem mohla zachránit kulturní program Paláce Akropolis. Místo toho byl na podzim 2000 Palác Akropolis prodán členovi zastupitelstva, významnému členu ODS a řediteli akciové společnosti Správa komunálního majetku (který hospodaří s nemovitostmi Prahy 3) Pavlu Hurdovi.

"Domnívám se, že jde o jasný střet zájmů. Člen zastupitelstva by tímto způsobem vůbec neměl podnikat. Je to neuvěřitelné, městská část fungovala jako nastrčený prostředník. Tak se dají snadno vydělávat peníze. Radnice na obchodu sice nevydělá ani neprodělá, ale někdo získá mnohem víc, než měl. Záchrana kultury je pouhý pláštík."
pražský primátor Jan Kasl (ODS), podzim 2000

"Bez dokonalé znalosti, kam zmizelo více než sto milionu úvěrových prostředků nelze rozhodovat. Pouze nezávislý forenzní audit může tuto věc objasnit a vyvrátit všechna možná podezření , například o zakázkách a dalších transakcích, které sice byly zaplaceny, ale nikdy provedeny. Celou záležitost považuji za typický produkt "tunelování v Čechách", jehož důsledky splácíme všichni ze svých daní. Přenechat objekt tomu, kdo dluhy zapříčinil je výsměchem a zahráváním si s důvěrou občanů Prahy 3."
senátor Ing. Vladimír Zeman (ČSSD), podzim 2000
Alternativa pro staré Střešovice v datech

1995
červen Obydlení objektu Starostřešovická 79.
říjen Obydlení objektu Starostřešovická 96.

1997
květen Písemná žádost o odkoupení objektu Starostřešovická 96.

1998
listopad Založení (obnovení) Dobročinného spolku Medáků ve Střešovicích.

1999
květen Obydlení objektu Nad hradním vodojemem 946.
září Zpracování první verze projektu Alternativa pro staré Střešovice.

2000
červen Projekt Alternativa pro staré Střešovice písemně podpořil starosta Prahy 6 Pavel Bém a doporučil pražskému magistrátu jeho realizaci.
červen Písemná žádost o dlouhodobý pronájem tří střešovických domků k realizaci projektu Alternativa pro staré Střešovice.
září Medáky navštívil starosta Městské části Amsterdam 11 a přislíbil zajištění kontaktů pro projekt Alternativa pro staré Střešovice v Nizozemí
říjen Medáky podpořil Poradní sbor primátora Prahy pro urbanismus a památkovou péči, doporučil rozšíření projektu na celou oblast starých Střešovic.
prosinec Převedení tří střešovických domků z majetku hlavního města do správy M. č. Praha 6 za účelem realizace projektu Alteranativa pro staré Střešovice.

2001
leden Projekt Alternativa pro staré Střešovice získal cenu Projekt roku 2000, udělovanou Nadací VIA, Nadací ROS při Evropské unii a Nadací Civilia
duben Finanční účast na projektu Přírodní park staré Střešovice přislíbila americká nadace Heinz Endowment.
duben Shromáždění obyvatel starých Střešovic před Úřadem MČ ? požadavek na ochranu historické tváře enklávy a citlivý přístup k nové výstavbě.
květen Na základě podnětu Spolku Medáků zpracoval Státní ústav památkové péče návrh Památkové zóny staré Střešovice a předložil jej ministerstvu kultury
květen Medáky podpořil Poradní sbor primátora Prahy pro urbanismus a památkovou péči, doporučil obvodnímu úřadu vyřešit neudržitelné majetkoprávní poměry.
říjen Spolek Medáků zpracoval návrhy na prohlášení 18-ti nejcennějších objektů ve starých Střešovicích kulturními památkami.
říjen Společnost SNEO, zastupující Úřad městské části, nařídila okamžité vyklizení objektů, užívaných Spolkem Medáků. Medáci se odvolávají k zastupitelstvu.
říjen Rada městské části vypsala výběrová řízení na další využití tří střešovických domků, dva z nich mají být prodány.
říjen Shromáždění občanů před úřadem ?Za kulturu mezi lidmi?, předání žádosti zastupitelstvu k řešení problému a uzavření smlouvy s Medáky.
listopad Petice většiny obyvatel starých Střešovic na podporu pokračování kulturní činnosti Spolku Medáků v nezmenšené podobě.
listopad Předání dalších dvou petic s téměř 3.000 podpisy zastupitelstvu městské části se žádostí o podporu projektu Alternativa pro staré Střešovice.
prosinec Vypsání nových výběrových řízení na pronájem dvou domků a prodej pouze jediného z nich.

2002
únor Zrušení výběrových řízení a pokyn organizace SNEO k okamžitému vyklizení všech tří objektů. Medáci se odvolávají k zastupitelstvu, to jim vyhoví.
březen Vypsání nových výběrových řízení s modifikovanými podmínkami, dva objekty mají být pronajaty, jeden prodán.
duben Rozhodnutí o prodeji objektu Nad hradním vodojemem 946 Martinu Frajtovi, projekt Medáků skončil na druhém místě.
květen Rozhodnutí o pronájmu Starostřešovické 96 Tomáši Klímovi, projekt Medáků skončil na druhém místě. Medáci získali objekt Starostřešovická 79.
květen Odvolání Spolku Medáků proti výsledku výběrových řízení a žádost o zveřejnění všech přihlášených projektů a zápisů z výběrových komisí.
květen Pokyn organizace SNEO k neprodlenému vyklizení objektu Starostřešovická 96 a jeho předání úřadu. Medáci odpovídají, že čekají na vyřízení odvolání.
červenec Pokyn organizace SNEO k neprodlenému vyklizení objektu Starostřešovická 96 a jeho předání úřadu. Medáci odpovídají, že čekají na vyřízení odvolání.
srpen Obsazení Starostřešovické 96 soukromou ochranou za asistence Tomáše Klímy a zástupce Úřadu městské části. Medáci se obracejí na soud.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz