Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

TVÁŘ NAŠÍ ZEMĚ - KRAJINA DOMOVA jako zdroj poznání a výzva společnosti

7.10.2002
PRAHA [Společnost pro krajinu]
Autor: spolecnost@prokrajinu.cz, tel: 233 382 080

Maratón diskusí o české krajině mají odstartovat prezident Václav Havel a předseda Senátu Petr Pithart. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek o mementu z povodní. Ivan Dejmal: „Je-li krajina hezky uspořádaná, je i duše člověka uspořádanější.“
Z podnětu prezidenta republiky Václava Havla a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Petra Pitharta probíhá ve dnech 8. - 11. října již 2. ročník prestižní multioborové konference "Tvář naší země - krajina domova". Společnost pro krajinu a Česká komora architektů ji pořádají za účasti téměř 400 zainteresovaných na Pražském hradě a v kongresovém centru Výzkumného ústavu Silva-Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích.

Úspěch první konference v únoru 2001 dokázal životaschopnost myšlenky historicky prvního fóra nadresortní povahy. Naslouchali si při něm lidé, kteří se často názorově míjejí, ale jejichž profesní působení i životní orientace se cíleně vztahují ke krajině. Naplnilo se tak poslání konference obrátit pozornost k prostředí sídel a volné krajiny, k tomu, co ovlivňuje jejich vzhled a kvalitu, i k tomu, jak zpětně působí na společnost. Jednání bylo příspěvkem k hlubšímu pochopení našeho místa na Zemi i ke korekci zájmů, kterými svou krajinu ovlivňujeme.

V té souvislosti ministr životního prostředí Libor Ambrozek, jehož resort je klíčovým spolupořadatelem akce, u příležitosti letošního jednání zdůrazňuje: "Na krajinu se donedávna hledělo jako na prostor, který je nám volně k dispozici. V posledních letech se ale ukazuje, že takový přístup je zhoubný nejenom pro krajinu, ale i pro nás – pro člověka i společnost. Pro příklad není třeba chodit daleko. Jedním z nich je rozšířený zlozvyk stavět průmyslové a nákupní zóny na zelené louce, zatímco nevyužité "brownfields", neboli opuštěné průmyslové plochy, dál chátrají. Naopak skvělým příkladem toho, jak se osvědčuje krajina přirozená nebo člověkem citlivě spravovaná, je Litovelské Pomoraví, které rozsáhlými lužními lesy pomohlo při povodních v roce 1997 či Třeboňsko, které zachytilo obrovské objemy vody při těch letošních. Krajina zkrátka není jen prostorem pro naše aktivity. Je základním prostorem našeho pobytu na Zemi a proto její kvalita a estetičnost přímo souvisí i s kvalitou našeho života."

"Letos konference klade důraz na budoucnost krajiny a proto bychom chtěli už mířit k návrhům řešení," zdůrazňuje pojetí fóra jeho odborný garant, předseda organizačního výboru a předseda Společnosti pro krajinu Ivan Dejmal. "Mezi tématickými okruhy (Venkov jako sociální prostor krajiny, Město a krajina, Člověk jako krajinotvorný činitel, Ochrana krajiny, Rehabilitace krajiny) je zařazen i okruh Krajina jako politikum. Uvědomujeme si totiž, že efekt našich snah bude v praxi záviset na rozhodování politiků."

"Pro krajinu se ale dá mnoho udělat na různých úrovních," pokračuje Ivan Dejmal. "Těžiště odpovědnosti - především v koncepční oblasti - leží na ústředních a na přenesených orgánech státní správy - nyní to budou pověřené kraje a obce. Ovšem je tu i druhá, projekční sféra, která se zabývá umisťováním nových prvků do krajiny, skupina investorská. I ta by měla vědět, že dílo, které zasadí do prostoru, vytvoří nové vztahy.

Při pohledu na krajinu je nutné si uvědomovat, že její tvář je většinou výsledkem naší činnosti.To je první předpoklad pro to, abychom vše, co uděláme, dělali s rozmyslem, neboť prostředí, které nás obklopuje, podvědomě ´konzumujeme´. A je-li krajina hezky uspořádaná, je i duše člověka uspořádanější."

Organizátoři počinu také zdůrazňují, že jde především o to, aby krajina mohla být místem domova a života, a ne jenom kulisou, kam jedeme na dovolenou, nebo průmyslovým prostorem, ze kterého co nejrychleji mizíme. Právě toto východisko je podle Společnosti pro krajinu na všech úrovních nejdůležitější. Je potěšitelné, že se s ním už v praxi lze setkat, i když všeobecným se jistě v dohledné době nestane. Úspěchem podle aktérů konference bude, až u nás převládne, a většině občanů nebude jedno, v jakém prostředí žijí.

Výstupy v zájmu krajiny
V předvečer 2. ročníku letošního diskusního "krajinářského maratonu" připomínají iniciátoři akce i některé zřejmé přínosy jeho loňské premiéry. "Z podnětů první konference vznikly na MŽP tzv. čtvrtý krajinotvorný program a návrh zákona o (trvale udržitelném) cestovním ruchu," vysvětluje publicista a filosof Tomáš Hájek, expert MŽP. "Na první konferenci - i na základě poselství prince Charlese - jsme pochopili, že problémem je spíše příměstská krajina. Určitou legitimizací problému při konferenci se nám podařilo pro čtvrtý program získat od MŽP peníze a ten už je dnes úspěšně využíván." "Druhým konkrétním přínosem byla inspirace pro stanovení klíčových tezí komplexního zákona o cestovním ruchu, který jej nechápe pouze jako ekonomické odvětví, ale jako stimul obecně postižených regionů pro uchování kvality kulturní krajiny," pokračuje Tomáš Hájek. Protagonisté celoroční přípravy projektu Tvář naší země - krajina domova zároveň zmiňují i obsahové "dluhy", které po loňském jednání zůstaly:

"S jejich kritickým připomenutím lze začít u vlády ČR, která nereagovala na výzvu účastníků konference a dosud nepřistoupila k podpisu a ratifikaci Evropské úmluvy o krajině a v návrhu nového památkového zákona neumožnila účast veřejnosti ve správních řízeních, jak je tomu v zákoně o ochraně přírody a krajiny ..." Dodávají, že i proto vznikla v okruhu expertů z konference iniciativa, jejímž výsledkem je alternativní návrh moderního zákona o památkách, který byl dán k široké diskusi.

Letošní konference prorůstá více aktivitami:
- třídenní jednání se šesti tématickými panely,
- soubor sborníků se 170 referáty,
- unikátní umělecká publikace fotografií a dobových textů Místa hodná paměti,
- přípravné workshopy k některým tématickým okruhům, (např. v Libčevsi v 10.7. za účasti V. Havla).

Svědectví devadesáti "míst hodných paměti"
Reprezentativní fotografická publikace Místa hodná paměti je založena na konfrontaci dobových textů a dnešního vzhledu 90 míst, k nimž se vážou významné události v historii státu a země. Na místa, která zanechala stopu nejen v naší paměti a kultuře, ale i v krajině, se podíváme prostřednictvím fotografií sdružení České foto. Srovnání nabízí svědectví o tom, jak si jich vážíme, jak o ně pečujeme a k jakému posunu hodnot ve společnosti i v krajině došlo. Publikaci ve formátu A4 a v rozsahu cca 200 stran vydává Jaroslav Bárta - Studio JB právě k zahájení 2. ročníku konference.

Výstava o proměnách krajiny samostatně v mezidobí
Po ohlasu výstavy při konferenci 2001 se i v návaznosti na letošní ročník konference připravuje exkluzivní výstava. Bude dokumentovat různorodým obrazovým materiálem historickou i civilizační proměnu vybraných krajinných celků. Výchozí myšlence, založené na objevné reflexi vývoje kulturní krajiny v kontextu měnících se stylů a médií umělecké tvorby, bude odpovídat i výběr exponátů. Zahrnuje vedle obrazů především rytiny, veduty, mapy a fotografie. Záměrem expozice, která chce širokou veřejnost pozvat do Jízdárny Valdštejnského paláce v období května až října 2003, tak bude i významně akcentovat informační hodnotu méně známých exponátů z depozitářů i materiálu vedle sebe jen velmi ojediněle prezentovaného.

Výstava bude první soubornou přehlídkou na dané téma. Připravují ji Společnost pro krajinu, Česká komora architektů a Národní galerie v Praze ve spolupráci se Senátem PČR. Koordinací výstavy byl za organizační výbor pověřen rektor Akademie výtvarných umění Jiří T. Kotalík. Termín výstavy – půl roku po konferenci – umožní nejen cíleně a v aktuálním kontextu připomenout závěry jednání a nabídnout sborníky a ostatní publikace, nýbrž připomenout i v období mezi letošní a zamýšlenou příští konferencí téma naší odpovědnosti ke krajině.

Program nadcházející konference
Tvář naší země - krajina domova 2002, 8. - 11.10.2002 (stručná verze)
8.10. Míčovna Pražského hradu,
17:00 - 20:30 slavnostní zahájení (na programu jsou úvodní vystoupení prezidenta republiky V.Havla, předsedy Senátu Petra Pitharta a ministrů, dále přípitek a společenský večer)

1. den konference v Průhonicích 9. 10., 8.30 - 17.50 h
08:30 - 10:10 přednášky 1. bloku Venkov jako sociální prostor
10:30 - 12:30 diskuse k 1. bloku
13:30 - 15:30 přednášky 2. bloku Krajina jako kulturní prostor
15:50 - 17:50 diskuse k 2. bloku

2. den konference v Průhonicích 10.10., 8.30 - 17.50 h
08:30 - 10:10 přednášky 3. bloku Člověk jako krajinotvorný činitel
10:30 - 12:30 diskuse k 3. bloku
13:30 - 15:30 přednášky 4. bloku Krajina jako politikum
15:50 - 17:50 diskuse k 4. bloku

3. den konference v Průhonicích 11.10., 8.30 - 18.00 h
08:30 - 10:10 přednášky 5. bloku Ochrana krajiny
10:30 - 12:30 diskuse k 5. bloku
13:30 - 15:30 přednášky 6. bloku Rehabilitace krajiny
15:50 - 17:45 diskuse k 6. bloku
17:45 - 18:00 přijetí závěrů a ukončení konference


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz