Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pomoc společnosti Člověk v tísni při ČT oblastem postiženým povodněmi

25.10.2002
PRAHA [Člověk v tísni]
Autor: Karla Štěpánková, tel: +420 2 6113 4401

Humanitární pomoc
Hned po opadnutí vody začala první fáze pomoci: do nejpostiženějších oblastí společnost vypravila přes stovku zavážek humanitární pomoci. Materiální pomoc zahrnovala vše potřebné od kartáčků na zuby přes trvanlivé potraviny a hygienické potřeby, kladiva a škrabky na otloukání promočených omítek až po těžkou techniku.
Po prvním průzkumu v terénu a navázání kontaktů, si z postižených obcí volali sami starostové a sdělovali své požadavky. Využít mohli i speciální telefonní linky 608 129 134, na které uvedli své požadavky a společnost, ve spolupráci s dobrovolnickým centrem Univerzity Karlovy, se jim snažila co nejrychleji poslat na pomoc skupinu dobrovolníků.

Vysoušení a těžká technika
Následovala distribuce více než 100 vysoušečů. V prvních dnech bylo prioritou vysoušení škol a dalších objektů společenského zájmu. Dále se pokračovalo i s vysoušením domácností. Využita byla kalová čerpadla, elektrocentrály, vrtací kladiva. Sušení probíhá i v povodněmi silně postiženém Karlíně.

Poskytování informací
O činnosti Člověka v tísni při povodních informuje od prvních dnů internetová stránka www.clovekvtisni.cz i „povodňová“ stránka v angličtině www.floods.cz.
Již v prvních dnech se ukázalo, že v některých případech je tou nejefektivnější pomocí odborná konzultace psychologa. Společnost Člověk v tísni při ČT proto vyslala také tři mobilní týmy složené ze statika a psychologa.

Dobrovolníci
Mnoho lidí se místo finanční pomoci rozhodlo přispět svou prací. Po opadnutí vody začaly vyjíždět skupiny dobrovolníků. Celkem odjelo do oblastí postižených povodněmi přes 3000 dobrovolníků. Tisíc z nich do obcí mimo Prahu. Tady pracovali několik dní. Více než dva tisíce dobrovolníků pomáhalo převážně v Praze 7 a v Karlíně.
Dobrovolníci dostali roušky, rukavice, případně i lopaty. Co nejrychleji bylo třeba vyklidit vyplavené sklepy a byty. Dobrovolníci vytrhávali podlahy, vynášeli zničený nábytek, vyklízeli sklepy.

Veřejná sbírka SOS Povodně
Díky solidaritě jednotlivců i velkých firem se na veřejné sbírce SOS Povodně sešlo k 24.10. 2002 více než 186 milionů korun. Další prostředky se sešly na benefičních linkách, tyto peníze jsou zatím "přislíbené" lidmi volajícími na zvláštní žlutou linku Českého Telecomu a využívajících mobilních operátorů k zasílání „povodňových“ zpráv sms. Tyto peníze musí více než sto deset tisíc lidí nejprve zaplatit. Od prvních dnů posílali peníze, ale i materiální pomoc do Čech i lidé ze zahraničí. Sbírky organizují lidé od Japonska po Kanadu. Aktivně se zapojují i nejrůznější krajanské spolky a organizace z celého světa.

Rozhodnutí o využití prvních 100 milionů
Správní rada společnosti Člověk v tísni při ČT schválila 3.září 2002 plán na čerpání sbírkových prostředků. V první fázi bylo rozhodnuto o využití 100 milionů Kč, které již jsou na sbírkových kontech společnosti. 10 000 000,- Kč je určeno na pokrytí první humanitární fáze, včetně organizačních nákladů při vysílání dobrovolníků.

Obnova domácností
50 000 000,- Kč je určeno na obnovu, případně znovu-vybudování domácností, které jsou úplně zničeny, nebo velmi vážně poškozeny. Člověk v tísni s dalšími nevládními organizacemi (především s Adrou, Charitou a Diakonií) začal ve spolupráci s agenturou STEM vytipovávat nejpostiženější domácnosti, kterým bude přidělen finanční příspěvek z těchto zdrojů.

Projekty veřejného zájmu
Poslední část schváleného využití tvoří peníze určené na projekty ve veřejném zájmu. Těmito projekty společnost rozumí opravu zařízení, která slouží komunitám (školy a školky, zdravotnická zařízení, domovy s pečovatelskou službou, systémy vytápění a zdroje pitné vody, projekty rekonstrukce a výstavby bytových jednotek, jež budou sloužit lidem, kteří nebudou schopni se po ztrátě svých obydlí postarat o jejich nové vybudování ani s podporou státu.
V současné době je již vybráno 46 takovýchto projektů, na které Člověk v tísni společnost při ČT s partnerskými organizacemi věnuje více než 41 milionů. V Praze 8 se takto může opravit a znovu vybavit kuchyně a školní jídelna Základní školy Molákova, dárcem 3 miliónů je the American Joint Distributor Committee. Dalšími donátory jsou kupříkladu Českoněmecký fond budoucnosti, který částkou 1 mil. korun přispěl na opravu jídelny v obci Bohušovice nad Ohří či ČSOB, která společně se společností věnovali 2 mil. na rekonstrukci mostu Suchomelka přes řeku Blanici.

Převážná většina z dalších finančních prostředků částky nad 100 milionů bude použita na realizaci projektů rekonstrukce a výstavby bytových jednotek určených pro nejpostiženější domáctnosti.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz