Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

3. český gay a lesbický filmový festival Mezipatra 2002 (Brno 15.-22.11., Praha 23.-24. 11.)

26.11.2002
BRNO, PRAHA [STUD Brno]
Autor: Michal Malysa

Závěrečnou projekcí britského snímku taneční skupiny DV8 „Dead Dreams of Monochrome Men“ skončily v pražském kině Aero v pondělí Ozvěny třetího ročníku českého festivalu filmů s gay a lesbickou tématikou MEZIPATRA 2002.

Festival však byl „oficiálně“ ukončen v neděli večer tanečním vystoupením skupiny duWa dance, projekcí jednoho z nejzajímavějších festivalových snímků - kanadského filmu „Lilie“ (Lilies, 1996) režiséra Johna Greysona a vyhlášením výsledků festivalové divácké soutěže o nejlepší celovečerní hraný, krátký hraný a dokumentární film.

Festivalové projekce v brněnském kině Art shlédlo 2300 diváků, kteří ze 26 uvedených snímků vyhlásili jako nejlepší dokumentární film americký snímek režisérů Roba Epsteina a Jeffreyho Friedmana „Paragraf 175“ (Paragraph 175, USA, 2000). Tento snímek přináší svědectví mužů, kteří byli po nástupu nacistů k moci odsouzeni a posláni do koncentračních táborů za svou homosexualitu - na základě nechvalně známého paragrafu 175 trestního zákoníku. Z celkového počtu 100 000 odsouzených skončilo v letech 1933 až 1945 v koncentračních táborech 15 000 mužů, kteří tu byli podrobováni lékařským pokusům, fyzickému i psychickému týrání včetně "konečného řešení". V době natáčení bylo známo jen devět pamětníků, na kameru však bylo ochotno o svých zážitcích promluvit jen pět z nich. Film získal z nejvyššího možného ocenění pěti body hodnocení 4,4. S velkým zájmem diváků a vysoký ohodnocením se však setkal také snímek „Milostný příběh: Berlín 1942“ (Love Story: Berlin 1942, Velká Británie, 1997) režisérky Catrine Clay. Tento snímek pojednávající o skutečné lásce Lilly Wust, manželky nacistického důstojníka k židovské dívce Felice sloužil jako námět pro film „Aimée a Jaguar“. Lilly Wust v něm padesát let po válce vášnivě vypráví o velké lásce svého života. Film získal v hodnocení diváků 4,3 bodu.

Jako nejlepší krátký hraný film vyhodnotili diváci americký snímek „Gay Propaganda“ (USA, 2000), ve kterém skupina nezávislých amerických režisérů přetočila ke svému obrazu klíčové scény z jedenácti známých filmů všech žánrů – od romantické komedie přes film-noir až po horor. Jednu ze scén (pod názvem Gay On Golden Pond) režírovala Američanka českého původu, Meredith Kadlec, která film do soutěže přihlásila a jistě by ji potěšilo, kdyby viděla, jak upřímně se diváci v sále při projekci baví. Film získal 4,4 bodu.

Jako nejlepší celovečerní hraný film byl diváky vybrán koprodukční snímek tureckého režiséra Ferzana Özpeteka „Ignoranti“ (Le Fate Ignoranti, Itálie/Francie, 2000) nominovaný na Zlatého medvěda za režii na MFF Berlín v roce 2001. Vysoké ohodnocení diváků (4,7 bodu) si snímek zajistil svým laskavým pohledem na velkou „rodinu“ lidí různého pohlaví, věku, sociálního postavení a sexuálního zaměření, ke kterým si hledá cestu hlavní hrdinka filmu když zjistí, že její zesnulý manžel měl vlastně rodiny dvě… Snímek, který se svým chápajícím pohledem na někdy poněkud „zvláštní“ aktéry děje připomíná Amélii z Montmartru, je v současnosti uváděn do české distribuce pod názvem „Falešné vztahy“. Jen v těsném závěsu za tímto snímkem se umístily dnes již skoro kultovní australský film „Dobrodružství Priscilly, královny pouště“, holandský snímek „Antonia“ a již zmíněný kanadský film „Lilie“.

S velkým zájmem diváků se setkaly i doprovodné festivalové akce. Malou retrospektivu filmů Pira Paola Pasoliniho, kterou uvedl svou přednáškou o Pasoliniho literární tvorbě Martin C.Putna, navštívilo přes 600 diváků. Své diváky si našel také večer poezie Allena Ginsberga, jehož verše recitoval Miroslav Kovářík, a o setkáních s Ginsbergem vyprávěl Josef Jařab. Příjemnou atmosféru v kinech doprovodily také výstavy fotografií Gabriely Kontra, Jany Štěpánkové, Petra Kotta, Jiřiny Zachové a Jansiho.

Třetí ročník festivalu MEZIPATRA 2002 se konal pod záštitou Anny Šabatové, zástupkyně veřejného ochránce práv a Jiřího Zlatušky, rektora Masarykovy univerzity v Brně. Jako všechny podobné akce by se festival neobešel bez podpory zahraničních institutů a velvyslanectví – maximální podporu v tomto roce získal od Velvyslanectví Kanady v ČR, vyhlášení výsledků se zúčastnil pan Olivier Nicoloff, rada Velvyslanectví. Konání festivalu však podpořily i British Council, Maďarské kulturní středisko, Goethe Institut, Italský kulturní institut, Asociace českých filmových klubů a Ministerstvo kultury.

Festivalové akce během devíti dnů navštívilo v Brně a v Praze přes 4500 diváků, kteří vesměs vyjadřovali spokojenost s výběrem filmů a oceňovali nejen programovou rozmanitost, ale i příjemnou atmosféru, která vládla ve všech zúčastněných kinech.

Další, v pořadí již čtvrtý ročník festivalu MEZIPATRA připravuje občanské sdružení Stud Brno na listopad 2003, opět v brněnských kinech Art a Fléda. V příštím roce by poprvé měla být celá festivalová kolekce uvedena také v pražském kině Aero.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz