Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nový Zéland ratifikoval Kjótský protokol, Kanada se k tomu chystá

13. 12. 2002
Jan Stejskal [ EkoList] -


V úterý 10. prosince Nový Zéland ratifikoval Kjótský protokol, mezinárodní dohodu o omezení emisí skleníkových plynů. V ten samý den pak ratifikaci schválila dolní komora kanadského parlamentu. To Kanadě zřejmě umožní se k protokolu brzy připojit, neboť Senátu dominují liberální strany, které ratifikaci podporují.

"Klimatické změny jsou globálním problémem a k boji proti nim je třeba vyvinout společné mezinárodní úsilí" prohlásila podle agentury Reuters při podpisu protokolu novozélandská premiérka Helen Clark.

Podle Kjótského protokolu (přijatého v roce 1997 v japonském Kjótu) by měly rozvinuté země snížit do roku 2012 své emise skleníkových plynů o 5,2 procent oproti úrovni z roku 1990. Zda vstoupí v platnost nyní závisí na ruské Dumě - pokud ta protokol ratifikuje, bude splněna poněkud komplikovaná podmínka pro vstup protokolu v platnost (jde o 55 procent emisí skleníkových plynů z celkového množství těchto emisí z rozvinutých zemí v roce 1990).

Kanada na cestě

Úspěšným dnem se úterý stalo pro kanadského premiéra Jeana Chretiena, který ratifikaci protokolu sněmovně navrhl. Kanadu tak po očekávaném schválení smlouvy i v Senátu čeká diskuse, jak snížit emise skleníkových plynů. Požadovaná opatření se dotknou mnoha energetických závodů, které také proti ratifikaci silně protestovaly. Sousední Spojené státy totiž Kjótský protokol ratifikovat odmítly a kanadské podniky se tak obávají, že kvůli zvýšeným nákladům na protiemisní opatření nebudou schopné těm americkým konkurovat. Ratifikaci smlouvy ostře odmítl i lídr kanadské konzervativní opozice Stephan Harper, když prohlásil, že jde o "mimořádně stupidní rozhodnutí".
Kanady by se mohly důsledky globálního oteplování silně dotknout. Velká část jejího území se rozkládá v arktických oblastech, které mají být podle mnoha vědců oteplováním zasaženy nejvíce.

Článek jsme převzali se svolením redakce on-line deníku EkoList po drátě. Ukázkový výtisk tištěné verze časopisu si můžete objednat zde.

Jan Stejskal

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partner oblasti Životní prostředí
Ekolist
Deník o životním prostředí
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz