Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Turné dětského čečenského tanečniho souboru odstartuje v Brně

7. 1. 2003
Jana Sobotková [Econnect] -


Putování dětského tanečního souboru Maršo z Čečenska po českých a moravských městech odstartuje vystoupení v brněnském divadle Husa Na provázku v sobotu 11. ledna. Večer moderovaný Petrem Vackem zahájí v 19 hodin a kromě dětských tanečníků se představí například Václav Koubek, Feng-Jun Song, Vojtěch a Irena Havlovi a herci divadla. „Smyslem celé akce je představit bohatou čečenskou kulturu a také upozornit na problémy lidí žijících ve válkou zmítané zemi,“ říká Milan Štefanec z Nezávislého sociálně ekologického hnutí, které se podílí na přípravě večera společně s hlavním organizátorem, sdružením Berkat.

Čtyřiadvacet členů čečenského tanečního souboru Maršo (jehož název znamená v čečenštině „svoboda“) přiletělo do České republiky v pondělí 6. ledna. Zahájili tím realizaci jednoho z projektů sdružení Berkat nazvaného Před válkou jsem měl hračky, jehož cílem je jak informovat českou veřejnost o neradostné situaci civilistů žijících v Čečensku či v uprchlických táborech v Ingušsku, tak konkrétními akcemi pomáhat především dětem a mladým lidem z této oblasti. Turné se mělo uskutečnit už koncem léta minulého roku, kdy se soubor Maršo měl stát hlavním aktérem koncertů v Praze, v Brně, ve Zlíně, v Ostravě a v Českých Budějovicích; do příprav však zasáhly srpnové povodně.

Putovní koncert doprovází i výstava fotografií Ivy Zímové Čečenské děti a jejich příběhy – kromě Brna se tak objeví i v dalších městech: v neděli 12. ledna se Maršo představí ve Zlíně, kde ve Velkém kině od 19 hodin vystoupí také Jiří Pavlica a Talent, Rovnátka, Dagmar Andrtová-Vonková a pěstounské rodiny; nedělním večerem bude provázet Jaroslav Dušek. Ve středu patnáctého pak dětské tanečníky uvede Berkat v ostravském Divadle loutek, a to už od 14 hodin – na pódiu se objeví také Vonička a romští tanečníci Gypsy Sedan. Putování čečenského souboru zakončí čtvrteční večer v pražské Akropoli, kde bude k vidění Sváťa Karásek v roli moderátora a k slyšení Zuzana Navarová a Koa a Marcipán; začátek bude v sedm hodin večer. „Výtěžek těchto benefičních akcí bude využit k pomoci civilním obyvatelům vojenskými operacemi ruské armády zničeného hlavního města Čečenské republiky Grozného,“ upozorňuje Milan Štefanec.

Brněnské účinkování souboru bude v sobotu 11. ledna zahájeno krátkou diskusí s jeho členy, která začne v divadle Husa na provázku už v 18 hodin. O hodinu později pak herec divadla Ypsilon Petr Vacek přivítá členy a členky souboru Maršo, kteří předvedou své taneční kreace. “Tanec je v Čečensku jednou z nejsilnějších tradic a radostí. V našem vystoupení tančí děti od 6 let až po téměř dospělé ve věku 18 - 19 let. Tanec je pro ně nejen druhem umění, ale zároveň způsobem jak se vyrovnávat s válečnými traumaty, která tyto děti prožily,” říká o vystoupení organizátorka koncertu Jana Hradilková z občanského sdružení Berkat. „Při pohledu na děti, jejichž zachmuřené tváře se při tanci přímo rozsvítí, každý pochopí obrovský význam tance v životě Čečenců,“ dodává Hradilková.

Taneční soubor Maršo tvoří děti z čečenského uprchlického tábora Sputnik, který se nachází na čečensko-ingušské hranici. V táboře žije na pět tisíc uprchlíků z Čečenska, pocházejících převážně z hlavního města Grozného. Uprchlický tábor postaven jako jeden z prvních velkých stanových táborů v první velké vlně běženců po vypuknutí druhé rusko-čečenské války a lidé v něm žijí již téměř 3 roky. „O návratu domů zatím nikdo příliš neuvažuje, neboť situace tam není vůbec bezpečná. Lidé se bojí o své nejbližší, neboť v Čečensku ruská armáda neustále provádí tzv. „začistky“, tedy kontroly, zatýkání, mučení a mimosoudní popravy,“ komentuje současnou situaci v severokavkazské republice Milan Štefanec, který letos v létě tuto oblast navštívil. „Situaci navíc zhoršuje i neochota ruské strany spolupracovat s mezinárodními organizacemi, které se řešením situace v Čečensku zabývají. Důkazem je i neobnovení mandátu mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v této kavkazské republice pro rok 2003,“ dodává Štefanec.

Obtížnou situací čečenských tanečníků dokumentuje i historie jejich souboru. Soubor vznikl 22. února roku 2000 a zpočátku probíhalo nacvičování tanců mezi stany uprchlického tábora Sputnik, později UNICEF věnoval velký stan, ve kterém malí i velcí čečenští tanečníci zkouší a vystupují i nyní. „Dnes má soubor Maršo kolem 70 tanečníků a stále k nám přicházejí další zájemci. Až na jedinou výjimku nikdo z nich před válkou v Grozném netančil, vše se naučily až v uprchlickém táboře. Ale přáli bychom si alespoň prostou dřevěnou místnost, protože ve stanu kde cvičíme, jsou sloupy, které brání v tanci hlavně děvčatům, a k tomu stále někdo do stanu nakukuje okny,“ říká o problémech se kterými se soubor potýká jeho zakladatel a vedoucí Vácha Termirchanov. „Ale podstatné je, že to všichni děláme srdcem,” uzavírá Termirchanov.

Jana Sobotková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz