Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Medákům nabízejí peníze, aby ustoupili od připomínek

28.11.2001
PRAHA [Dobročinný spolek medáků ve Střešovicích]
Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026

Ve Starostřešovické ulici pokračuje již třetím týdnem černá stavba dalšího z řady drahých penzionů. Budova, která je objemově i výškově předimenzovaná, zastíní zbytky historické zástavby drobných stavení někdejších řemeslníků. Stavbou dojde i ke zhoršení životních podmínek zdejších starousedlíků. Dobročinný spolek Medáků, který se odvolal proti stavebnímu povolení, je nyní pod tlakem investora i magistrátu, který námitky posuzuje. Úředník pověřený vedením odvolacího řízení dokonce v pondělí Medákům nepřímo nabízel peníze, pokud se svých připomínek vzdají a nechají stavbu nerušeně dokončit.

V pondělí 26. 11. se zástupci Spolku Medáků dostavili na odbor výstavby pražského magistrátu, aby projednali své odvolání proti stavbě nájemního domu ve Starostřešovické ulici. “Mgr. Jaroslav Grinc, pověřený vedením odvolacího řízení, na nás nejprve naléhal, abychom se přímo na místě vzdali svých připomínek. Tvrdil, že svým postojem stejně ničeho nedosáhneme. Ačkoliv úředník má vystupovat nestranně, pan Grinc se jednoznačně a opakovaně zastával investora. Vůbec ho nezajímal osud lidí, kteří ve starých Střešovicích žijí již třeba pátou generaci. Několikrát a velmi důrazně nás v průběhu jednání ujistil, že pokud své připomínky stáhneme, můžeme počítat s finančním “sponzorským darem” zdejších investorů našemu občanskému sdružení,” popisuje nestandardní průběh odvolacího řízení předseda Spolku Medáků Martin Skalský.

Medáci si na jednání úředníka stěžovali u ředitele odboru výstavby magistrátu Ing. arch. Václava Vondráška, ředitele magistrátu Mgr. Zdeňka Zajíčka, radního pro územní rozvoj Ing. Zdeňka Kováříka a na odboru stavebního řádu Ministerstva pro místní rozvoj čr. Chování Mgr. Grince označují za bezprecedentní ovlivňování stavebního řízení a nepřímé nabízení úplatku. žádají proto vyloučení pana Grince z dalšího řízení a případně vyvození dalších důsledků ze vzniklé situace. žádají také o okamžité zastavení stavby penzionu, která probíhá již od 10. listopadu načerno. Ačkoliv Medáci na tuto skutečnost opakovaně upozornili odbor výstavby obvodního úřadu Prahy 6, nikdo zatím nezasáhnul.

Investorem penzionu je Milan Zocher, který letos v červnu vyhrožoval předsedovi Medáků fyzickou likvidací, pokud se občanské sdružení bude účastnit stavebních řízení a vznášet připomínky k novostavbám ve starých Střešovicích. Zocher je podle Medáků členem zájmové skupiny podnikatelů, kteří se v této lokalitě snaží získat co nejvíce nemovitostí. Z nich pak budují nájemní třípodlažní domy a nadstandardní penzióny, v nichž měsíční poplatek překračuje i 100 tisíc korun. Při svém podnikání používají nevybíravé metody včetně zastrašování a vyhrožování. Obyvatelé historických domků se bojí, že pokud ve starých Střešovicích vyrostou další komerční stavby, vznikne tlak na jejich vystěhování. Jejich domy se stanou stínem na kráse moderní čtvrti. V podstatě se tak opakuje scénář ze 70. let, kdy měli být původní obyvatelé vystěhováni a staré Střešovice zbořeny. Na místě domků, označených za “ostudu dělnického bydlení” měly vzniknout moderní rezidence pro ambasády socialistických států.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz