Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Co skrývá „paměť žen“?

31. 3. 2003
Marta Ljubková [Econnect] -


-Logo Paměť žen- Jaká je „paměť žen“ několika generací, které velkou část svého života prožily v socialistickém bloku?
Svět se rychle mění – kdo zachytí, jak ho prožívaly ženy ve zdánlivě rovnostářské době?
Nepatří právě interview k dokumentárně nejspolehlivějším žurnalistickým žánrům?
Zajímá se o vůbec někdo o „paměť žen“?

Projekt Paměť žen je dlouhodobý mezinárodní projekt, který vznikl v centru pro Gender Studies v Praze. Tato organizace projekt zároveň koordinuje. Projekt započal v polovině devadesátých let jako reakce na západoevropské a americké feministické studie, jež nejsou aplikovatelné na životní realitu, s níž měly zkušenost ženy z bývalých socialistických zemí. Usiluje o to, zachytit (formou oral-history a narativního rozhovoru) životní zkušenosti a názory žen tří generací, narozených v letech 1920 – 1960.

Cílem projektu je odhalit, popsat a pochopit kořeny přetrvávajícího patriarchálního modelu společnosti, zachytit specificky ženský přístup k životu, odstranit přetrvávající klišé a rozpoutat tak diskusi o rolích žen a mužů v společnosti, která by v ideálním případě měla vést i ke konkrétním změnám ve společnosti.

Projekt je zároveň koncipován jako příspěvek k probíhající integraci Evropy – jde o překonávání nejednotností po druhé světové válce rozdělené Evropy, o odstraňování předsudků a klišé, o vzájemné sbližování východo- a středoevropských států a zemí EU.

Projekt je vystaven na bázi multikulturality, to znamená, že probíhá paralelně v několika zemích (ČR, Slovensko, Jugoslávie, Chorvatsko, Polsko, Německo). Tato báze umožňuje srovnávání a vzájemnou součinnost. Zájem o projekt se rozšiřuje i do dalších zemí (k projektu se může připojit jakýkoliv další výzkumný tým souhlasící se statutem a metodologií projektu); byly ustaveny nové týmy v Černé Hoře, zájem mají i ženy v Bulharsku, Makedonii, Bosně a Hercegovině.

Paměť žen není úzce vědecky zaměřený výzkumný projekt - jeho zacílení je mezioborové a svým výstupem se orientuje na širokou občanskou společnost. Projekt dá vzniknout rozsáhlému archivu dokumentů (všechny nahrávky i přepisy se uchovávají); dále se uskuteční semináře a workshopy národních týmů. Výstupem celého projektu bude jak odborné vyhodnocení získaných materiálů, tak také širší veřejnosti dostupné odborné publikace národní i společné.

O tom, co skrývá paměť žen, bychom měli vědět všichni.

Marta Ljubková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

Marta Ljubková

Autorka je postgraduantkou na Katedře české literatury a literární teorie na FF UK.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz