Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Korporace dnes dostaly "ocenění" za své nezodpovědné chování

25. 1. 2006
-red- [Přátelé Země / Changenet] -


Při příležitosti zahájení Světového ekonomického fóra v Davosu udělila dnes koalice nevládních organizací "Občanské oko v Davosu" anticeny nezodpovědným korporacím. Ceny jsou udělovány ve třech kategoriích: životní prostředí, daňové povinnosti a sociální práva.

Organizátoři - švýcarští Přátelé Země a Bernská deklarace - už od roku 2000 poukazují na důsledky činnosti nadnárodních korporací, které se ekonomického fóra též účastní. "Při pohledu na profil nominovaných firem je zřejmé, že dobrovolné závazky firem a kodexy podnikání jednoduše nefungují. Proto sílí volání občanské společnosti po přísnějších závazných pravidlech především v oblasti životního prostředí a sociálních práv, které by korporace musely respektovat," uvedl Roman Havlíček z Přátel Země - CEPA.

Cílem ocenění je připomenout, že i v globalizovaném světě je nutné respektovat lidská a environmentální práva.

Vítězem v kategorii životní prostředí se stal ropný gigant Chevron. Víc než třicet let těží ropu v Ekvodoru v oblasti Amazonky. Kvůli používání nekvalitní technologie v letech 1964 až 1992 kontaminoval velkou část původního pralesa, v důsledku čehož dodnes trpí jeho původní obyvatelé. Společnost však odmítá postižené oblasti vyčistit.

Anticenu v oblasti daňových povinností si odnáší Citigroup. Důvodem je činnost její dceřinné společnosti Citibank. Už několik let pomáhá jednotlivcům, korporacím, ale i zkorumpovaným diktátorům vyhnout se plnění daňových povinností a investovat peníze v zahraničí. Banka například od roku 1988 poskytovala služby rodině nigérijského diktátora Saniho Abacha a je spojována i s počátkem argentinské krize v roce 2001.

Za porušování sociálních práv, ke kterému dochází v subdodavatelských továrnách v Číně, získala cenu Walt Disney Company. Výrobci, kteří jí dodávají hračky, nutí lidi pracovat 10 až 13 hodin denně, přičemž jejich hodinová mzda se pohybuje mezi 33 a 41 centy. Nemají nárok na sociální dávky ani jiná práva zaměstnanců. Společnost za to odmítá převzít zodpovědnost a dohlédnout, aby výrobky, kterými je známa po celém světě, nebyly vyráběny v otrockých dílnách.

Letos byly poprvé uděleny i pozitivní ceny, které získal mexický odborový svaz SNRTE a nevládní organizace Germanwatch a FIAN za to, že se jim podařilo předejít nezákonnému zavření továrny v El Salto po sporu se zaměstnanci. Vedení továrny totiž požadovalo, aby souhlasili se dvanáctihodinovými pracovními směnami.

Na vliv lobbistů zastupujících nadnárodní korporace na jednání o mezinárodním obchodě dnes upozornila i mezinárodní rozvojová organizace Action Aid. Ve studii, kterou zveřejnila, uvádí příklady, jak firmy zneužívají svou ekonomickou sílu k vytváření pravidel, která jim zajistí větší profit. Cenou za to je však pokračující poškozování chudých zemí. Studie obsahuje například informace očinnosti lobbistické skupiny European Services Forum, která tlačí na liberalizaci sektoru služeb včetně turismu v rozvojových zemích. Při nedávných jednáních WTO si Evropská unie osvojila právě pozici této skupiny.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz