Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Avantgardní Tuxedomoon se v Praze představí na multimediálním koncertě

26. 1. 2006 -, Econnect

-foto-
-foto-
Legendární průkopníci americké elektronické avantgardy Tuxedomoon se objeví příští středu 1. února na pódiu pražského Paláce Akropolis. Přestože kapela začínala pod vlivem experimentálního křídla nové vlny, v současnosti jejich hudbu tvoří mix nejrůznějších žánrů se silným smyslem pro performance. V Praze Tuxedomoon představí svůj nový multimediální projekt.

Loňské comebackové album Cabin in the Sky nadšeně přijala mladá generace, která skupinu srovnává s Radiohead či Michaelem Nymanem. "Je to hudební paralela Pollocka, Miroa a Daliho najednou, kombinace surrealismu, magie a vtipu." Elektronický zvuk Tuxedomoon barví impresionistické smyčce, koncerty jsou zároveň multimediálními představeními, DVD verze jejich alba je označována za "mistrovské filmové dílo".

Tuxedomoon založili absolventi sanfranciské hudební univerzity Steven Brown a Blaine Reininger v roce 1977 a poprvé si zahráli o rok později jako předkapela The Devo. Kapela tehdy vydala svůj první singl a EP a objevila se také na kultovní kompilaci Subterranean Modern firmy Ralph Records společně s The Residents, Chrome, MX 80 Sound a hudebníkem Snakefingerem.

Jejich hudba se odlišovala od tehdejší avantgardní scény v San Francisku – v jejich nahrávkách se objevovaly vlivy postpunku, popu, elektroniky, jazzu a jakéhosi kabaretu a soudobé vážné hudby. Jejich smysl pro experiment upoutal i Andy Warhola, který je představil ve svém časopise Interview. Ke kapele připojil avantgardní herec, mim a básník čínského původu Winston Tong a další příležitostní hudebníci a v roce 1980 vyšel jejich debut Half Mute.

„Byli jsme futuristé a romantici, lyrici a vizionáři, naše hudba byla elektronická a akustická s automatickým bubeníkem a doprovázely jí saxofony, kvílející housle a zneklidňující zpěv. Byli jsme Američané, ale velmi evropští…Tuxedomoon byla jednoznačně ta nejevropštější kapela z celé Ameriky,“ vzpomínají na své začátky členové souboru.

V roce 1981 všichni členové souboru opustili Spojené státy a přestěhovali se do Evropy, která jim byla vždy blízká svojí hudební estetikou. Do počátku devadesátých let žili v Bruselu, který byl střediskem experimentujících divadelníků i hudebníků. Tehdy se skupina soustředila na práci s osvětlením, filmy a dalšími multimediálními zdroji, jimiž rozvíjela své koncerty. Alba vydávala u průkopnické belgické značky Crammed, pro kterou natáčeli i Hector Zazou a Minimal Compact či nejrůznější představitelé world music.

V současné době je jejich hudba tak zvukově různorodá jako jejich životy v nejrůznějších zemích světa – členové kapely žijí v Mexiku, New Yorku, Bruselu a Řecku. To vysvětluje i kosmopolitní povahu jejich comebackového alba Cabin In The Sky. Jeho náplň tvoří výpravné elektronické krajiny a texty zpívané v italštině, angličtině a francouzštině. Na nahrávce se zatím nejvíc přiblížili současným elektronickým kapelám jako Air nebo experimentátorům typu Briana Ena a Roberta Frippa.

Cabin in the Sky by mohlo být první opravdové popové album Tuxedomoon, ovšem za předpokladu, že by se pop mohl vymanit z neúprosného komečního tlaku a vydal se cestou kreativní svobody. Přestože jsou jejich kořeny pevně zapuštěny do oblasti kontrakultury, která inspirovala dnešní scénu soudobé progresivní hudby, nezůstávají Tuxedomoon na místě a přinášejí nám poselství neústupnosti a diversity.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

Tomáš Tetiva

Autor je redaktorem Econnectu. Zaměřuje se na oblast kultury, globalizace a zodpovědnosti korporací.

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz