Senát a dvojčata
21. 2. 2006 - Klára Rulíková
Dne 9.2. 2006 schválil Senát, v rámci zákona o životním a existenčním minimu, zvýšení rodičovského příspěvku na 40% hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Je to velký posun v posuzování přímé péče o děti. Nyní budou rodiče své děti do 4 let vychovávat ne za „almužnu“, ale budou za svou práci odměněni částkou, která alespoň z části pokryje výdaje spojené s péčí o dítě.Snad jen jedinou výhradou pro zastánce tradiční rodiny je fakt, že i rodiče, kteří své dítě dávají denně na 4 hodiny do předškolních zařízení, budou oceněni stejně jako ti, kteří se o své děti starají osobně celodenně.
Při projednávání v plénu předložil senátor Martin Mejstřík pozměňovací návrh, který by zvýhodnil rodiny s dětmi narozenými současně, tedy s dvojčaty a vícerčaty. Navrhoval zvýšení rodičovského příspěvku na 1,5 násobek u těchto rodičů. Pro bylo 14 senátorů, proti 12. Většina se hlasování zdržela. Tento „revoluční“ krok otevřel konečně po letech problém rodin s dětmi z vícečetných porodů i politikům.
V současné době se rodí na 80 porodů jedna dvojčata, což je při sto tisíc porodech 1.250 dvojčat ročně. Není to tedy úplně bezvýznamná skupina. Počet narozených dvojčat se díky asistované reprodukci, hormonální léčbě a hormonální antikoncepci stále zvyšuje. V době velmi nízké porodnosti (počet 1,2 dítěte na rodinu je opravdu alarmující), kdy se rodina rozhoduje pořídí-li si vůbec druhé dítě či nikoliv, je narození dvojčat (předem neplánované) pro stát požehnáním! Velmi často se dvojčata rodí až jako 2. a 3. dítě. Rodiny s dvojčaty nejsou asociální, naopak jsou rodiny, které jsou opravdu zodpovědné a do této situace se dostaly vlastně náhodou…
Až dosud byly rodiny s vícerčaty zvýhodněny pouze vyšším porodným. Jako by porodem finanční, ale i fyzická a psychická náročnost péče o tyto děti končila. Argumenty ministra Škromacha, že se jedná o nesystémový návrh a že by došlo přijetím návrhu senátora Mejstříka k diskriminaci u jiných rodin, kdy se děti narodí po roce, jsou bezzubé. Je snad systémovým řešením extrémní navýšení porodného?! K jaké diskriminaci by mělo dojít u rodin se dvěma dětmi narozenými po sobě? Maminka, které se narodí druhé dítě (po roce, dvou, třech) pobírá opět po dobu 28 týdnů peněžitou pomoc v mateřství (v běžném jazyce "mateřská"), činící 69 % předchozí mzdy. Prodlužují se jí léta, která se započítávají jako odpracovaná na důchod a zpravidla starší dítě od tří let navštěvuje mateřskou školku, takže vlastně rodič doma „vychovává“ pouze mladší dítě. A to pomíjím výhody „dědění“ oblečení, hraček, sportovních a jiných potřeb, možnost hlídání staršího dítěte prarodiči, příbuznými (což u kojených dvojčat samozřejmě možné není)…
Upozornění na to, že dávka rodičovského příspěvku je náhrada mzdy matky, naopak nahrává přijetí tohoto návrhu – ten, kdo vykonává druhé zaměstnání, má také nárok na druhou mzdu… Rodiče dvojčat pro stát vychovají dvě pracovní síly a požadují „jen“ jedenapůl násobek této náhrady mzdy!
Přestože v Senátu pozměňovací návrh senátora Mejstříka neprošel, věříme, že se problematikou specifických potřeb rodin s dětmi z vícečetných porodů konečně začnou politici zabývat. Zvýšení rodičovského příspěvku by mohl být první krok.
(Autorka je předsedkyní Českomoravské asociace Klubů dvojčat a vícerčat - www.dvojcata.cz)