Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Společenská diskriminace lesbických žen, gay mužů a bisexuálů v České republice

16. 4. 2004
Zuzana Patočková [Econnect] -


V úterý 13. 4. 2004 byla v pražském Klubu v Jelení představena studie s názvem Společenská diskriminace lesbických žen, gay mužů a bisexuálů v České republice, kterou připravil Ivo Procházka z organizace Gay iniciativa.

Základem studie se stal výzkum, jehož cílem bylo zaznamenat zkušenosti homosexuálů a bisexuálů s jednotlivými formami diskriminace (zkušenosti s fyzickým násilím, s verbálním obtěžováním, s diskriminací v zaměstnání, v ozbrojených silách, ve zdravotnictví, v místě bydliště, ve službách, církvi nebo rodině). Podobné výzkumy byly iniciovány mezinárodní organizací gayů a lesbiček ILGA-Europe a uskutečněny i v dalších nově přistupujících zemích Evropské unie.

Studie tedy nabízí zajímavé srovnání: „Naši respondenti byli podstatně otevřenější, přesto míra diskriminace nebyla zvýšená, což vypovídá o relativně tolerantním společenském prostředí, které se podařilo za čtrnáct let od revoluce gay a lesbickým hnutím vybojovat. Verbální obtěžování dokonce bylo v České republice nejméně častým jevem ze všech zúčastněných. Relativně časté však byly v naší zemi zkušenosti s obtěžováním v zaměstnání a vyhánění z rodiny. Problémy spojené se sexuální orientací vedou k úvaze o emigraci čtvrtinu až polovinu gayů a lesbiček ve všech kandidátských zemích s výjimkou České republiky, kde to je mnohem méně,“ píše Ivo Procházka v závěrečné zprávě. Se studií se můžete blíže seznámit na internetových stránkách Gay iniciativy.

Zuzana Patočková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

19. 4. 2004
20. 4. 2004

-
Související odkazy
 • Gay iniciativa

 • ILGA Europe

  O Autorech

  Zuzana Patočková

  Autorka je externí spulupracovnicí redakce. Studuje třetí ročník Vyšší odborné školy
  publicistiky v Praze.

  -

  Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
  Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
  Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz