Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Food not Bombs rozdávali veganský guláš bezdomovcům a kolemjdoucím

27. 4. 2006 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Econnect]

Českobudějovická pobočka volného sdružení Food not Bombs (FnB) opět zdarma rozdávala veganský guláš bezdomovcům i kolemjdoucím, kteří o něj projevili zájem. Snažila se tak upozornit na problémy plýtvání potravinami a velkých zbrojních investic v kontrastu se vzrůstajícím problémem světového hladu. Šest dobrovolníků navařilo a během hodiny a půl rozdalo asi 20 litrů guláše, polévky a některým bezdomovcům i staršího oblečení. Rozdávání se koná na Lannově třídě každé druhé úterý v měsíci od 15 hodin.

Českobudějovická pobočka, kterou tvoří zejména studenti zdravotně sociální a pedagogické fakulty, se k již existujícím spolkům v Praze, Plzni, Kolíně a dalších městech přidala na podzim roku 2005. Poslední rozdávání veganského jídla bylo již páté v pořadí. "Zdrojem surovin jsou pro sdružení místní obchody zdravé výživy, supermarket Billa, polévku zbylou z oběda dodala menza Jihočeské univerzity, nicméně hlavními sponzory zůstáváme stále my sami,“ uvedla Jana Jurigová, koordinátora aktivit FnB. Cílem sdružení je časem rozdávat jídlo alespoň dvakrát do měsíce.

Dosavadním vrcholem činnosti bylo uspořádání benefičního koncertu, který proběhl v únoru. "Naším plánem je lidem bez domova umožnit větší kontakt s "normálními" lidmi a "normální” zábavou,“ vysvětluje záměr koncertu Edita Karlová, další z koordinátorek FnB. Na koncertu zahrálo pro víc než 50 návštěvníků, včetně několika bezdomovců, široké spektrum kapel, sahající od šamanské hudby až po punk. Všichni bez nároku na honorář. Nesměl chybět veganský guláš a prodával se i časopis Nový prostor. "Na benefiční koncert bychom rádi navázali letním hudebním festivalem, nejspíš na přelomu srpna a září,“ doplnila další plány Jurigová.

Při své bohulibé činnosti se FnB snaží minimalizovat svůj vliv na životní prostředí, a tak své produkty rozdává do darovaných, čistých kelímků od jogurtů, margarínů a dalších potravin. "Upozorňujeme lidi, aby nám odkládali kelímky, když dojedí, do připraveného pytle, takže recyklace je téměř 100 %,“ vysvětluje systém Jurigová. Umyté kelímky a čisté oblečení lze dobrovolníkům předávat na pravidelném rozdávání jídla, nebo se informovat na webových stránkách sdružení. Podporou je samozřejmě i ochutnání navařeného jídla.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz