Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

První květnový den na Letné

9. 5. 2006 - Anna Voňavková

První máj, svátek práce, lásky čas. Jsou tři způsoby, jak strávit prvomájový slunečný den: Jako den sváteční - tedy v klídku doma, na chalupě s dětmi, odpočinkem, to je verze První máj. Druhá možnost je oslavit první květnový den jako svátek práce – inu politicky. A třetí po máchovsku, romanticky, pod třešňovou a někdo pod březovou haluzí, to podle rodinné tradice.

Žádná romantika to nebyla

V Praze se v pondělí slavilo všemi třemi způsoby, nejčastěji jejich kombinací. Ten druhý způsob, po politicku, byl tradičně nejviditelnější. Zatímco zamilovaní museli v zastavěné Praze složitě hledat rozkvetlou větev již zmíněných dřevin, na Palackého náměstí se místo mávátky s trikolórou, jak to bývávalo, vlálo vlajkami neonacistického Národního odporu. Naproti bandě nicnežnárodů vlála anarchistická hesla a sem tam vítr přivál nějaké to rajské či vodou naplněnou PET láhev.

Na Palackého náměstí si dali dostaveníčko také policejní těžkooděnci. Ti oslavili první máj nemáchovsky pracovně - ochranou neonacistů a anarchistů před rajčaty. Přesto, že se někteří z nich dostavili romanticky na koních, žádná romantika to nebyla. V hluku neo a antinacistických hesel „nacismus zabíjí“ a „antifa ha ha ha“ zanikl jakýkoliv pokus o hrdliččin hlas.

Političtí vězni na Letné

Příznivci komunistů, kteří se od roku 1996 zase tradičně scházeli na Letné, se sem po deseti letech poprvé nevešli. Letnou dříve než komunisti zamluvili členové Konfederace politických vězňů (KPV), aby tu uspořádali „První máj bez komunistů a nikdy jinak“. Na otázku, proč si pro akci vybrali zrovna Letnou, odpovídá předseda pražské pobočky KPV Mirko Šťastný: „Protože nechceme, aby na místě, kde byl v roce 1989 komunistický režim svržen, každý rok vystupovali současní komunisté.“

Akci KPV nazvala dobře – bez komunistů, s výjimkou jednoho vyobrazeného na billboardu, skutečně byla. Zato nebylo nijak obtížné setkat se se zástupci mnoha dalších stran a to nejen v politickém stanu. Koho politika nezajímala, mohl se jí pokusit uniknout, ač se mu to definitivně nikdy podařit nemohlo. Cukrová vata, žužu a malované perníčky, možnost přispět africkým dětem, aby se mohly lépe vzdělávat, případně fronta na chemické záchodky, daly na politiku na chvíli zapomenout.

Po zemi klidná síla

Zatímco rodiče podepisovali petice proti zatýkání a týrání příznivců hnutí Falun Gong v Číně, děti zabavily hříčky, které připravili členové hnutí Junák – svaz skautů a skautek ČR. Házely rudou hvězdou do popelnice nebo z brambor poslepu sbíraly amerického brouka, někdejšího nositele imperialismu. Při přesunu od jednoho stánku k druhému, nevyhnuli jste se po zemi poházeným čepicím klidné síly (KDU-ČSL), jejíž příznivci, hromadně navezeni autobusy, se sem nahrnuli dopoledne na začátek akce.

Tu zahájila předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, bývalá žačka Milady Horákové, varováním před bolševiky a připomenutím zmlácenému komunistovi Dolejšovi, že s ním sice soucítí, ale že oni, političtí, podobné a mnohem horší situace dobře znají. Když osazenstvo Letné odpoledne omládlo (političtí a politici odešli a dorazili ti, které zajímala spíš hudba), zbyly po křesťanských demokratech jen ty poházené papírové čepice.

Pal vocuď

Antikomunismus na člověka vanul ze všech stánků, snad vyjma cukrovinek. Podepisovala se petice zrusmekomunisty.cz, pod kterou bylo na začátku května podepsáno 66000 lidí. Mnozí na Letné nakoupili trika proti komunismu, výrobky chráněných dílen, shlédli nabídnuté filmy a divadelní představení, prohlédli mapu míst, kde byly komunistické lágry a vyslechli písně kapelami posílané komunistům. Jednou takovou byl song „Pal vocuď, který na adresu KSČ (a také M) poslala Hudba Praha.

Na Letné se na Prvního máje bez komunistů podle pořadatelů za celý den vystřídalo asi 12000 návštěvníků. Ti, kteří první květnový den pojali jako den svátečního klidu, přišli s rodinou kvůli hudbě a odpočinku. Jiní přišli s politickými cíli – chtěli upozornit na to, že zločiny komunismu jsou stále živé a nemělo by se na ně zapomínat. Na Letné byla jistě také k nalezení nějaká ta rozkvetlá větvička pro ty, kteří využili třetí způsob trávení volného pondělka. Žádné třešně byste ale na prvního máje na Letné nenašli.

Autorka je externí spolupracovnice Econnectu.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz