Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Libanon/Izrael: Útoky nesmí zasáhnout civilní obyvatele

20. 7. 2006
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva. [HRW/Econnect] -


Hizballáh a Izrael nesmí za žádných okolností útočit na civilní obyvatele v Izraeli a Libanonu. Toto žádá mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW). HRW žádá všechny strany zapojené do konfliktu, aby bez výjimky respektovaly jednoznačný zákaz neútočení na civilisty či pokračovaly v útocích, které by mohly mít dopady na civilisty.

„Hizballáh a Izrael musí učinit ochranu civilistů svojí prioritou a útočit pouze na vojenské cíle,“ řekl Joe Stork z Human Rights Watch.

Podle HRW jsou útoky na civilisty či podobné jednání jasným porušením mezinárodních humanitárních zákonů a může vést k válečným zločinům, i v případě, že by se jednalo o odvetu za útok na civilisty jedné strany.

Izrael zahájil vzdušný a raketový útok proti cílům v Libanonu poté, co Hizballáh unesl dva izraelské vojáky. Útoky byly směřovány na mezinárodní letiště v Bejrůtu a mosty a dálnice na jih od hlavního města a rovněž zahájil vzdušnou, námořní a pozemní blokádu. V uplynulých dnech také uskutečnil vojenskou pozemní operaci na území jižního Libanonu.

Izraelské vojenské úřady a vůdci Hizballáhu si navzájem vyhrožují útoky na oblasti, ve kterých žijí civilisté. „V Libanonu není žádné bezpečné místo, takhle to prostě je,“ řekl izraelský generál Dan Halutz. Hizballáh oznámil již na počátku konfliktu, že v případě útoků na Bejrůt bude bombardovat Haifu a okolí.

Mezinárodní humanitární zákony vyžadují, aby vojenské síly za všech okolností rozlišovaly mezi bojovníky a civilisty a mezi vojenskými a civilními objekty. Mezinárodní zákony také zakazují plošné útoky či útoky, které způsobí rozsáhlé škody s cílem získat vojenskou převahu.

Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz