Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Humpolecké sdružení Castrum pořádá 5. ročník festivalu Film a dějiny

2. 8. 2006 -, Econnect

Humpolecká obecně prospěšná společnost Castrum se již řadu let zabývá ušlechtilými činnostmi. Jejím hlavním cílem je péče o památkové dědictví na Humpolecku, jeho údržbu a zpřístupňování veřejnosti. Společnost Castrum však vyvíjí i další zajímavou aktivitu kterou je pravidelné každoroční srpnové pořádání festivalu a semináře Film a dějiny, jehož 5. ročník proběhne v termínu 12.-19. srpna 2006 na hradě Orlíku u Humpolce.

Stejně jako při předchozích čtyřech ročnících půjde především o přehlídku historických filmů, tedy hraných filmů dějově zasazených do minulosti. Loni byla tématem festivalu 2. světová válka a filmy zaměřené do této doby, v roce 2004 byl festival věnován době středověku a o rok dříve období raného novověku.

Letošním tématem festivalu je venkov ve středoevropské perspektivě. Jako ve všech čtyřech konaných ročnících i letos opět půjde o promítání filmů, které zastupují uvedený žánr. Ne všechny vybrané snímky ale jsou typickým zástupcem tematického okruhu – dnes ale rozhodně reprezentují dějiny, vypovídají o době svého vzniku a klimatu tehdejší společnosti. Především pro mladou generaci tak mohou být velmi vhodným doplňkem dějepisných znalostí z doby naší nedávné minulosti.

Pořadatelé festivalu letošní téma nezvolili z důvodu prvoplánovité líbivosti. Téma bylo zvoleno především pro svoji závažnost. Zahrnuje totiž i mimořádně složitou dobu, v níž byla např. prováděna násilná kolektivizace venkova v 50. letech minulého století. K vidění bude např. film Všichni dobří rodáci režiséra Jasného z roku 1968 či Kachyňův o rok starší snímek Noc nevěsty. V rámci semináře se bude hovořit o dvou závažných kauzách z 50. let – babickém případu a tzv. čihošťském zázraku.

Z ideologicky zaměřených filmů bude uveden např. Nástup nestora českých filmových režisérů O. Vávry z roku 1952 zachycující osídlování našeho pohraničí po 2. sv. Válce. Nebude chybět ani Lipského výborná parodie Tajemství hradu v Karpatech z roku 1981. Zcela záměrně ovšem budou chybět Menzlovy komedie z venkovského prostředí (Postřižiny, Vesnička středisková) z důvodu jejich častého reprízování v televizním vysílání.

Pro návštěvníky festivalu je důležitý také ten fakt, že stejně jako v letech předchozích se bude odehrávat ve spíše venkovském stylu, skromně, ale v pohostinném, romantickém prostředí hradu Orlík u Humpolce.

Společnost Castrum vznikla v roce 1996. Primárně se věnuje zřícenině hradu Orlíka u Humpolce (zde se pravidelně konají vždy začátkem července dvoudenní středověké slavnosti – letos proběhl již desátý jubilejní ročník této veřejností hojně navštěvované akce). Společnost se také rozhodla zachránit zříceninu melechovské tvrze ležící nedaleko Lipnice nad Sázavou.


Program festivalu:

12. 8. – 21:00 Film Podhorská vesnice (1928)
      23:00 Film Všichni dobří rodáci (1968)

13. 8. – 21:00 Naši furianti (1937)

14. 8. – Venkov ideologický: 
	  17:00 Přednáška Petra Slintáka o čihošťském zázraku a jeho filmové propagandě.
	  23:00 Film Nástup (1952)

15. 8. – Žena na venkově: 
	  21:00 Film Fronta (1954)
	  23:00 Film Noc nevěsty (1967)

16. 8. – Film Velká samota (1959)

17. 8. – Film Mír jejich duši (2004)
      Film Čest a sláva (1968)

18. 8. – 21:00 Film Tajemství hradu v Karpatech (1981)
	  23:00 Film Vaterland-lovecký deník (2004)

19. 8. – 16:00 Přednáška o „venkovských“ dílech seriálu 30 případů majora Zemana Babice a Studna, 
	  přednáší Petr Blažek.
	  21:00 Film Jan Cimbura (1941)
	  23:00 Film Kuře melancholik (1999)

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Stránky společnosti Castrum

O Autorech

Miroslav Pořízek

Autor je externím redaktorem Econnectu.

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz