Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dva roky do Pekingu 2008: MOV selhal, aktivisté vyzývají sportovce a sponzory k akci

10. 8. 2006
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva [Olympics Watch/Econnect] -


-Demonstrace v Dublinu- Dva roky před tím, než mají v Pekingu začít olympijské hry 2008, vydala společné prohlášení mezinárodní koalice organizací za lidská práva - Olympic Watch (OW), Reportéři bez hranic (RSF), Mezinárodní společnost pro lidská práva (ISHR/IGFM), Solidarité Chine a Laogai Research Foudnation. Říká v něm, že Mezinárodní olympijský výbor (MOV) selhal při obraně olympijských ideálů, a vyzývá k akci národní olympijské výbory, sportovce a sponzory.

Autoritativní čínská vláda pokračuje i nadále v udělování trestů smrti – každoročně je tam popraveno více lidí než ve zbytku světa; vězní a mučí lidi, kteří nenásilně trvají na svém právu na svobodu projevu a shromažďování; pronásleduje tibetské buddhisty, ujgurské muslimy, čínské křesťany a členy hnutí Falun Gong; odmítá diskutovat o autonomii pro Tibet; ohrožuje demokratické procesy na Tchajwanu a i jinde ve východní Asii. Lidská práva jsou porušována dokonce i přímo v souvislosti s přípravou na olympijádu – statisíce obyvatel Pekingu jsou bez kompenzace vystěhováváni ze svých domovů, přičemž ti kteří protestují jsou často pronásledováni.

Začíná být jasné, že olympijáda v Pekingu má být nástroj pro domácí a zahraniční propagandu čínské komunistické strany – nikým nezvolené menšiny, která už vzdala pokus ideologicky legitimizovat svojí nadvládu nad čínským lidem a nyní zoufale hledá jiné způsoby, jak legitimizovat svojí politickou moc.

MOV se podle své charty zavazuje, že bude chránit olympijské ideály „harmonického lidského vývoje“, „lidskou důstojnost“ a „mír“ a bránit, aby politická propaganda zneužívala hry. „Vzhledem k významu olympijských her pro čínskou komunistickou stranu by mohlo být pro MOV snadné, aby hry využil pro pozitivní ovlivnění situace v Číně. Učinili jsme maximum, abychom k tomuto kroku MOV přiměli, ten však odmítá čelit realitě, ve které se hry v roce 2008 uskuteční,“ říkají aktivisté.

Podle aktivistů by měl MOV minimálně požádat, aby pekingský organizační výbor olympijských her, nebyl personálně spojen s porušovateli lidských práv, tedy čínskou komunistickou stranou. „Jestliže prezident MOV Jacques Rogge bude neustále odmítat čelit realitě a bude pouze opakovat tvrzení pekongských vůdců o „pokroku“, tak prokáže, že je buď příliš cynický nebo nekompetentní či obojí, aby chránil olympijské ideály a zaujal jasný postoj vůči porušování lidských práv v Číně,“ uvedli aktivisté.

Mezinárodní koalice organizace organizací za lidská práva proto žádá Národní olympijské výbory a jednotlivé sportovce, aby začali hledat způsoby, jak protestovat proti podmínkám, ve kterých se mají konat hry v roce 2008. Aktivisté uvažují o těchto možnostech:

  • naprostý a veřejně deklarovaný bojkot pekingských Olympijských her v roce 2008
  • uspořádat mírové protesty v Pekingu v průběhu her
  • začlenit čínské, tibetské a ujgurské exulanty do jejich týmů a delegací
  • navštívit obránce lidských práv ve vězení

Korporátní sponzoři olympijského hnutí a her v roce 2008 mají podle OW také příležitost potvrdit svoje závazky ohledně sociální zodpovědnosti korporací. Měli by dát olympijskému výboru najevo, že jejich obchodní filozofie není slučitelná s propagnadistickým zneužíváním her a porušováním lidských práv.

Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Občanská společnost - návod k použití
Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz