Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Shell poškozuje životní prostředí na Sachalinu, ekologové a ruská vláda protestují

25. 8. 2006
Tomáš Tetiva [Econnect/Bankwatch/RAN] -


-foto- Snímky pořízené ekologickou organizací Sakhalin Enviroment Watch v červnu tohoto roku ukazují, že projekt nadnárodní společnosti Shell na těžbu ropy a zemního plynu na ruském ostrově Sachalin se i nadále potýká s vážnými problémy s erozí. Na ekologické problémy poukazuje také další organizace Rainforest Action Network a dokonce i ruská vláda.

Na fotkách lze vidět, že při pokládání potrubí neustále dochází k erozi půdy, aniž by docházelo k adekvátní nápravě. Snímky ukazují hluboko zerodované kanály a odtoky splachující bláto do řek, kde žijí divocí lososi, obnažené potrubní koridory, špatná opatření kvůli erozi a v některých případech vůbec žádná.

Vážné problémy s erozí mohou vést ke zhroucení některých potrubních sekcí a úniku ropy. Jak eroze tak únik ropy by měl velmi negativní dopad na divoké lososy, kteří žijí výhradně v čistých a průzračných vodách. Kromě toho znehodnocení populace lososů může také citelně zasáhnout ekonomiku ostrova, která je silně navázaná na rybolov.

„Fotografie potvrzují, že Shell potíže s erozí nezvládá, přestože se mezinárodní společenství stále více zajímá o ekologické problémy při výstavbě tohoto projektu. Shell neustále dokazuje, že svoji ekologickou zodpovědnost nebere vážně,“ řekl Dimitry Lisitsyn ze Sakhalin Watch. Fotografie byly zveřejněny v době, kdy Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj a další finanční instituce zvažovaly další půjčky v hodnotě miliard euro na podporu projektu.

Podle ekologické organizace Rainforest Action Network bude těžbou ropy a zemního plynu ohrožena také populace západních šedých velryb, lososů a dalších druhů žijících v moři.

„Oblast Sachalinu má důležitý význam ohledně migrace a chovu významných druhů jako losos, krab nebo sleď, na nichž závisí existence rybářského průmyslu. Stejně tak je region důležitý z hlediska výskytu tresky, která má podstatné místo v tradiční stravě původních obyvatel,“ uvádí Rainforest Action Network.

Nedávno vystoupila proti projektu i ruská vláda, jejíž ministr pro přírodní zdroje nařídil společnosti Shell, aby zastavila pokládání potrubí kvůli velkému riziku sesuvů půdy.

„Shell by měl zastavit výstavbu ropovodu do doby, než budou hotové ekologické a bezpečnostní studie. Vláda plánuje žalobu na společnost Shell, aby si tento požadavek vynutila,“ uvedl Oleg Mitvol, zástupce ředitele agentury pro životní prostředí na ministerstvu.

Ruská vláda podává žalobu ohledně projektu z více důvodů, avšak jedním z nich je také skeptický názor na celkové náklady projektu. V loňském roce Shell náhle vystoupil s tvrzením, že celkové náklady budou dvojnásobné – více než 20 miliard USD – což přičítal větším výkyvům na finančních trzích a také vzestupu cen oceli.

Tomáš Tetiva

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

13. 10. 2006

-
Občanská společnost v EU - návod k použití
http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

O Autorech

Tomáš Tetiva

Autor je redaktorem Econnectu. Zaměřuje se na oblast kultury, globalizace a zodpovědnosti korporací.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz