Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čína: Policie zatkla tři cyberaktivisty a zavřela webové stránky

20. 9. 2006
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva. [Reportéři bez hranic/Econnect] -


Organizace Reportéři bez hranic vyzvala čínskou vládu, aby propustila tři čínské cyberaktivisty, kteří byli zatčeni v uplynulých dvou týdnech - Zhang Jianhong, Yang Maodong a Chen Shuqing. Organizace podporující svobodu slova po celém světě také protestuje proti stále silnější vlně internetové cenzury.

„Současný zátah na prodemokratické a lidskoprávní aktivisty, jehož součástí jsou nátlak, hrozby a svévolná zatčení, vyvolává velké obavy,“ uvedli zástupci organizace Reportéři bez hranic. „Úřady se také pokoušejí umlčet cyberaktivisty tím, že zavřely jejich on-line média. Dokonce šly tak daleko, že začaly tvrdit, že všechny zakázané webové stránky byly nějak propojeny s kriminálními aktivitami, avšak je zcela zřejmé, že se jedná o politicky motivovanou cenzuru.“

Osmačtyřicetiletý spisovatel a básník užívající pseudonym Li Hong Zhang byl zatčen 6. září a obviněn z „podněcování vzpoury proti státní úřadům“. Do jeho domu přišlo dvacet policistů se zatykačem a zabavilo mu harddisky z jeho dvou počítačů a telefonní adresář. Policisté také vyslýchali jeho manželku Dong Min ohledně jeho vlastní firmy a článků, které zveřejňoval na zahraničních stránkách.

Zhang, který je členem čínské pobočky mezinárodního svazu spisovatelů PEN, už dříve strávil rok a půl v pracovním táboře kvůli „kontrarevoluční propagandě“ poté, co se v roce 1989 zúčastnil prodemokratického hnutí. V srpnu 2005 založil webové stránky o literatuře Aiqinhai.org a byl jejich editorem až do března následujícího roku, kdy byly zavřeny státní mocí. Pravidelně také přispíval na stránky jeko Boxun a The Epoch Times.

Spisovatel a aktivista bojující za občanská práva Yang, častěji známý pod jménem Guo Feixiong, byl zatčen ve svém domově 14. září. Policie u něj udělal domovní prohlídku a zabavila mu tři jeho počítače a osobní poznámky. Byl obviněn z „nezákonného podnikání“ kvůli údajnému publikování a prodeji 20 tisíc knih, přičemž měl založit falešné nakladatelství a používat bez svolení značku ISBN.

Čtyřicetiletý Yang je kromě jiného známý pro svojí podporu venkovské komunity v obci Taishi, která loni v září proti korupci místní vlády. Poté, co byl obviněn „osobního vedení demonstrantů s cílem svrhnout místní vládu“ byl zatčen a propuštěn po třech a půl měsících bez soudu. Od té doby byl neustále pod nátlakem policie a třikrát dokonce zbit.

Chen, který je členem zakázané Čínské demokratické strany (CDP) byl zatčen 14. září. Podobně jako Zhang byl obviněn z „podněcování ke vzpouře proti státním úřadům“. Policie u něj doma udělal domovní prohlídku a zabavila mu harddisky z počítačů a jeho osobní dokumenty. Chen byl ve vazbě už v roce 1999 na čtyři měsíce kvůli účasti na založení CDP.

Vládní tisková agentura citovala čínské ministerstvo vnitra, jehož mluvčí uvedl, že bylo zavřeno 320 „ilegálních“ webových stránek a z internetu odstraněno 15 tisíc „článků s nebezpečnými informacemi“ od 6. do 8. září. Většina z nich byla údajně napojena na kriminální aktivity, ale podle Reportérů bez hranic se v některých případech jednalo o politicky motivovanou cenzuru.

Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Občanská společnost - návod k použití
Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz