Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Festival Der Film nabídne německy mluvené filmy

2. 10. 2006 -, Econnect

-foto-
-foto-
Zhruba 20 celovečerních filmů a dokumentů z produkce Německa, Rakouska a Švýcarska se představí na prvním ročníku festivalu současných německy mluvených filmů „Der Film“. Chybět nebude ani doprovodný program zaměřený na německou hudbu organizovaný ve spolupráci s festivalem Stimul a pražským Cross Clubem. Festival společně připravily Goethe-Institut v Praze, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví.

Festival, který by se měl do budoucna stát pevnou součástí pražského kulturního života, zahájí ve středu 4. října předpremiéra nejúspěšnějšího německého snímku tohoto roku Životy těch druhých (Das Leben der Anderen, režie Florian Henckel-Donnersmarck). Příběh z dob, kdy bývalé východní Německo paralyzoval strach z tajné policie Stasi, posbíral několik filmových ocenění: mimo jiné byl vyhlášen nejlepším německým filmem letošního roku a nezávislou odbornou porotou byl vybrán do soutěže o Oskara za nejlepší zahraniční film.

Organizátoři chtějí touto přehlídkou upozornit na skutečnost, že se filmová tvorba našich sousedů v klasické kinodistribuci prakticky neobjevuje. „Spojovat si německou nebo rakouskou kinematografii jen se seriálovou tvorbou, která je k vidění v televizi, by byla chyba,“ říká koordinátor festivalu Jiří Šebesta. „Za našimi hranicemi totiž vznikají kvalitní filmy, které si zaslouží naši pozornost,“ dodává dramaturg festivalu Radim Habartík.

Během festivalu proběhne i premiéra dokumentu Dělníkova smrt (Workingman´s Death) rakouského filmaře Michaela Glawoggera. Festival dále nabídne pražským divákům mimo jiné filmy Kammerflimmern (rež.: Hendrik Hölzemann), V cizí kůži (Fremde Haut, rež.: Angelina Maccarone), dokument Touch the Sound (rež.: Thomas Riedelsheimer), rakouský snímek Blue Moon (rež.: Andrea Maria Dusl) či švýcarský film Následné otřesy (Nachbeben, rež.: Stina Werenfels). Festival navštíví i celá řada herců a tvůrců jednotlivých filmů.

Ojedinělým počinem bude uvedení němého filmu Záhady lidské duše (Geheimnisse einer Seele, režie: Georg Wilhelm Pabst) z roku 1926, jehož projekce v kině Aero bude opatřena živým hudebním doprovodem, speciálně zkomponovaným právě pro tuto příležitost.

Festival také nabídne doprovodný program, jehož společným jmenovatelem bude rovněž německý jazyk, tentokrát však v hudební formě. Připraveny jsou speciální večírky zaměřené na rakouskou a německou hudbu v produkci celoročního festivalu jiné hudby STIMUL a pražského klubu Cross. Zahrají zde například vycházející hvězda rakouské gramofonové alternativy Dieb13, německý Dj Sticky DoJah či drumandbassový Dj Mat z Rakouska.

„Realizací projektu bychom rádi založili tradici pravidelných každoročních přehlídek současné německy mluvené filmové tvorby, která je v ČR téměř neznámá,“ uzavírá Radim Habartík. „Přitom se jedná převážně o kinematografii sousedního státu Německa, s kterým Českou republiku pojí četné historické vazby,“ dodává.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Program festivalu Der Film

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz