Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

UNICEF: Gruzie porušuje mezinárodní úmluvy na ochranu práv dětí

11. 10. 2006
Vladimir Berdzenishvili - Sdružení pro obnovu demokratické Gruzie [Sdružení pro obnovu demokratické Gruzie] -


Městský soud v Tbilisi odsoudil za pokus o vraždu na 10 let do vězení čtrnáctiletého chlapce Georgi Zerekidze. V těchto dnech se bude projednávat odvolání obžalovaného. Podle prohlášení zástupců organizace UNICEF a také nevládních organizací se v případě odsouzení Zerekidze bude jednat o porušování mezinárodních norem.

Necitlivé rozhodnutí soudců z června tohoto roku vyvolalo ve veřejnosti vlnu nevole. Podle trestního zákonu Gruzie mohou být nezletilí od 16 do 18 let odsouzeni na 10 až 15 let do vězení za těžké zločiny. Třiadvacetiletý muž, kterého napadl Zerekidze, byl zranen, ale zranění nebyla smrtelná. Přitom v červnu tohoto roku byli odsouzeni 4 důstojníci ministerstva vnitra za brutální vraždu bankovního uředníka Sandro Girgvliani na 7 a 8 let. Tento rozsudek vyvolal velkou vlnu protestů.

Po vyhlášení rozsudku nad Zerekidzem zástupci tbiliské pobočky UNICEF prohlásili, že Gruzie nedodržuje mezinárodní Konvence na ochranu práv dětí, kterou podepsala v roce 1994. Ve státě neexistují soudy pro nezletilé. Soudci nemají jinou možnost než poslat nezletilé do začátku procesu do vězení.

Podle prohlášení Human Rights Watch ze září tohoto roku čeká zhruba 179 dětí už rok ve vězení na soudní jednání. Tyto problémy souvisí se zvyšujícím se počtem dětských bezdomovců nebo dětí, které vyrůstají za hranicí chudoby. Dětské domovy odmítají ubytovat děti čekající na soudní proces. Ve vězení děti nemají dostup k psychologické konzultaci, školskému vzdělání a jiným způsobům podpory. Policie porušuje práva dětí a vyslýchá je bez přítomnosti rodičů či příbuzných.

Jak oznámili zástupci tbiliské pobočky UNICEF, mnoho soudců v Gruzii nemá ponětí o mezinárodních normách ve světě. Standardní pravidla OSN týkající se soudu nad nezletilými (tzv. Pekingská úmluva), nařizuje zatčení nezletilého jako poslední možnost, ale s omezenou dobou. Když zástupci UNICEF upozornili jednoho ze soudců na Pekingskou úmluvu, tak odpověděl: ,,Mě vůbec nezajímá, co se děje v hlavním městě Číny.”

Někteří soudci by chtěli pozměnit soudní systém týkající se nezletilých. Avšak vzhledem k tomu, že gruzínské nevládní organizace nevěnují dostatečnou pozornost trestně stíhaným nezletilým a soudní systém nepracuje dostatečně rychle, je zřejmé, že nelze čekat v blízké době zásadní reformy.

Informace jsou použité z gruzínských informačních serverů Civilgeorgia a Newsgeorgia.

Vladimir Berdzenishvili - Sdružení pro obnovu demokratické Gruzie

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Občanská společnost - návod k použití
Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz