Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dokumentární film Nepříjemná pravda upozorňuje na zlověstné důsledky klimatických změn

27. 10. 2006
Tomáš Tetiva [Econnect] -


-Nepříjemná pravda- Dokumentární film Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima, který je inspirovaný multimediální přednáškou Al Gora o klimatických změnách a jejich důsledcích, se ve středu promítal v české premiéře na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Film získal ocenění na festivalu Sundance a přijala ho i většina vědecké obce.

„Každý filmař sní o látce silné tak, že ho okamžitě pohltí a přinutí ho natočit o ní film. Já jsem to díky tomuto projektu zažil,“ tvrdí Guggenheim. Jedinou obavu měli tvůrci z toho, jak přijmou diváci poněkud kontroverzní spojení „bývalého budoucího prezidenta Spojených států“ a celosvětové klimatické krize.

Snímek je v podstatě záznamem multimediální přednášky politika Al Gora, který je kromě své politické činnosti známý také svým pozitivním postojem vůči ochraně životního prostředí. Al Gore je také autorem populární knihy Earth in the Balance. Ecology and the Human Spirit, která vyšla v češtině pod názvem Země na misce vah a stejnojmenné knihy An Inconvenient Truth (Nepříjemná pravda).

Al Gore předkládá veřejnosti fakta týkající se klimatických změn a jejích dramatických dopadů na svět prostřednictvím grafů, animací a fotografií, které velmi dobře doplňují jeho emotivní projev. Historie vzniku a důsledků klimatických změn je zároveň přerušována vstupy do Al Gorova osobního života, kde vzpomíná na zásadní momenty, které ho přiměly se zabývat ekologickou problematikou.

Po české premiéře v Jihlavě následovala debata, které se účastnil vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský, klimatolog Ladislav Metelka, pedagožka a environmentalistka Hana Librová a předseda strany Zelených Martin Bursík.

„Neměli bychom zapomenout, že i Česká republika přispívá ke změnám klimatu. V rámci celé EU jsme totiž na čtvrtém místě ohledně emisí klimatických plynů. V současnosti se navíc uvažuje o prolomení těžebních limitů v severních Čechách, což by kromě zničení několika obcí znamenalo emise ve výši 1,3 miliardy tun CO2 v případě spálení vytěženého uhlí,“ uvedl Jan Rovenský z Greenpeace.

Podle předsedy a poslance strany Zelených Martina Bursíka je pro něj tento film mezníkem v celé jeho kariéře, kdy se zabývá problematikou životního prostředí. Podle něj by se už veřejná debata neměla vracet k tomu, zda se lidstvo na klimatických změnách podílí či ne a vyvolávat další pochybnosti, ale hledat účinná politická a technologická řešení. „Fakta ve filmu jsou jasná, nezpochybnitelná a přesvědčivě podaná,“ dodal Bursík.

Film ocenila i ekologická organizace Hnutí Duha. Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha, řekl: „Pokud jde o vědecká fakta, film je až na pár drobností přesný a seriózní. Odborníci vesměs oceňují jeho korektnost. Dokument prezentuje praktický problém, který má praktické důsledky i praktická řešení. Politici musí podniknout konkrétní opatření a v České republice, která patří mezi rekordmany v exhalacích, to platí dvojnásob.“

Autentičnosti snímku napomohla i sama příroda. V průběhu natáčení totiž na Spojené státy udeřila největší katastrofa v jejich moderních dějinách – hurikán Katrina. Tvůrci tak získali nejen aktraktivní záběry, ale také zároveň pádný argument pro svá tvrzení. „Některé pravdy se špatně poslouchají, protože ve chvíli, kdy si je připustíte a uznáte, že na nich něco je, víte, že se budete muset změnit. A změna může být docela nepříjemná,“ vysvětluje Al Gore.

Premiéru si Nepříjemná pravda odbyla letos na nezávislém filmovém festivalu Sundance ve Spojených státech, kde ho publikum ocenilo ovacemi ve stoje.

Tomáš Tetiva

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

27. 11. 2009

-
Informační partner oblasti Životní prostředí
Ekolist
Deník o životním prostředí

O Autorech

Tomáš Tetiva

Autor je redaktorem Econnectu. Zaměřuje se na oblast kultury, globalizace a zodpovědnosti korporací.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz