Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česko požaduje zastavení komerčního lovu velryb na Islandu

5. 11. 2006 -, Econnect / Greenpeace

-foto-
-foto-
Česká republika se přidala k diplomatickému protestu proti obnovení komerčního lovu velryb na Islandu. Poprvé od osmdesátých let porušil Island moratorium na lov velryb a povolil ulovit v následujícím roce 39 kytovců. Tento krok kritizuje Evropská komise a 25 zemí, včetně Británie, USA, Austrálie, zaslalo islandské vládě protestní nótu.

Česká republika se přidala k diplomatickému protestu proti obnovení komerčního lovu velryb na Islandu. "Chtěli bychom poukázat na významné ekonomické a sociální přínosy, které Island získává z rostoucího průmyslu, který se rozvinul kolem pozorování velryb ve volné přírodě a vyjádřit názor, že obnovení komerčního lovu velryb by mohlo vážně ohrozit tyto zisky. Domníváme se, že rozhodnutí obnovit komerční lov velryb vysílá neblahý signál a mohlo by poškodit rostoucí průmyslu pozorování velryb ve volné přírodě," stojí v prohlášení, které minulý týden společně zaslalo islandské vládě celkem pětadvacet zemí, včetně Británie, USA, Austrálie, České republiky a Slovenska.

Island porušil moratorium na komerční lov velryb. Místní rybáři ulovili v sobotu poprvé od 80. let ohroženého plejtváka myšoka. Velrybu dlouhou 20 metrů usmrtili s použitím harpun u západního pobřeží. Island, který není členským státem Evropské unie, povolil začátkem minulého týdne po dvacetileté přestávce limitovaný lov 39 velryb pro komerční účely. Do srpna příštího roku by mělo přijít o život 39 velryb, které podle islandského zdroje budou využity pro vědecké účely. Severská země zdůvodnila obnovení komerčního lovu množící se velrybí populací a také zájmem na zachování velrybářského průmyslu.

Evropská komise vyjádřila politování nad rozhodnutím Islandu pokračovat v komerčním lovu velryb. V členských zemích je komerční lov zakázán. Pokud by rozhodnutí záleželo jen na EU, komerční lov by byl navždy zakázán. „Velryby jsou citlivým prvkem biologické rovnováhy mořské flóry, která je ohrožena jejich lovem jako i dalším zásahem člověka, zejména znečišťováním životního prostředí,“ uvádí se v prohlášení Evropské unie. Brusel podporuje a dodržuje všeobecné moratorium na lov velryb, o kterém rozhodla Mezinárodní velrybářská komise a není důvod jej zrušit.

Na Islandu, v Norsku i v Japonsku je nadbytek velrybího masa, o které není zájem. Na Islandu se dosud ani nepodařilo prodat velrybí maso z posledních „vědeckých“ lovů. Podle průzkumu společnosti Gallup z minulého měsíce, který si objednala organizace IFAW (International Fund For Animal Welfare), „pouhých 1,1 procenta Islanďanů konzumuje velrybí maso jednou či vícekrát týdně, zatímco 82,4 procent mladých lidí ve věku 16 až 24 let ho nikdy nekonzumuje.“

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

5. 11. 2006
31. 12. 2009
31. 12. 2009
31. 12. 2009
31. 12. 2009
31. 12. 2009

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz