Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zveřejněna deklarace o průmyslové zóně Nošovice

20. 11. 2006
Michal Štingl [Econnect] -


-obr. použit z publikace Krajského úřadu Moravskoslezského kraje- Na dnešní tiskové konferenci byla zveřejněna Deklarace porozumění mezi společností Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o., Moravskoslezským krajem, ministerstvem průmyslu a obchodu a agenturou CzechInvest na jedné straně a nevládními organizacemi aktivně vystupujícími proti záměru investice na straně druhé. Konference se účastnili hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský, zástupci organizací Ekologický právní servis, Půda pro život, Beskydčan a Děti Země, a zástupci státu a investora.

Dohoda byla uzavřena minulý týden v Praze a do dnešního dne byla tajná.

V minulosti se vedly spory mezi místními obyvateli a ochránci životního prostředí a zastánci projektu z kraje a ministerstva průmyslu. Někdejší premiér Paroubek dokonce navrhoval vyvlastnění pozemků. V kauze byly podány žaloby místními občany zastoupenými Ekologickým právním servisem.

Nyní by stavbě průmyslového centra již nemělo nic stát v cestě. Investor se ve smlouvě zavázal minimalizovat dopady na životní prostředí a proto také požádat o vydání integrovaného povolení ještě před zahájením zkušebního provozu. Rovněž má financovat fond na podporu občanské společnosti a komunitních programů.

Stát se zavázal k provedení regenerace starých průmyslových zón (tzv. brownfileds) a omezení výstavby tzv. na zelené louce.

Nevlání organizace zase nebudou klást překážky v povolovacích řízeních. "Když jsme zjistitli, že Huyndai má zájem se s nevládními organizacemi dohodnout na kompromisu, neboť slibované termíny minulou vládou se ukázaly nereálné, tak jsme se exkluzivně dohodli jen na monitorování všech řízení," uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Ekologický právní servis stáhne žalobu, kterou podal na rozhodnutí o vlivech na životní prostředí, ale až poté, co krajské zastupitelstvo schválí změnu územního plánu, z něhož vyjme průmyslové zóny Dolní Lutyně a Šilheřovice. Ty se na základě dohody nebudou realizovat.

Plný text smlouvy - viz souvisejicí dokument
Michal Štingl

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

Michal Štingl

Autor je redaktorem Econnectu pro oblast životní prostředí.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz