Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Referendum v Litvínově - nezávazný úspěch

1. 12. 2006 - PRAHA [Econnect / Hnutí Duha]

V Litvínově dnes proběhlo referendum o postoji města k prolomení těžebních limitů. K volebním urnám přišlo 38% voličů, z nichž 95 % vyjádřilo svůj požadavek, aby radnice všemi dostupnými prostředky usilovala o zachování současně platné hranice těžby. Výsledek však pro vedení města nemá právní závaznost, protože nepřišla volit nadpoloviční většina.

Hlasování probíhalo dnes mezi 10. a 21. hodinou. Hlasování se mohl zúčastnit každý, kdo má na území města Litvínova trvalé bydliště a dosáhl věku osmnácti let. Hranice voličské účasti pro zákonnou platnost referenda je 50%. V případě, že se alespoň polovina voličů hlasování nezúčastnila, jeho výsledek je právně nezávazný.

Místní občanské sdružení Kořeny i ekologické organizace vítají, že lidé v Litvínově podpořili své sousedy a odmítli bourání Horního Jiřetína a Černic kvůli rozšiřování uhelných dolů. Jana Doležalová z litvínovského občanského sdružení Kořeny uvedla: „Jsem strašně ráda, že pětadevadesát procent hlasujících spoluobčanů odmítá žít na hraně důlní jámy. Pro radnici z toho vyplývá velmi jasný mandát, aby aktivně vystupovala proti prolomení územních ekologických limitů.“

„Lidé v Litvínově nejenže dali přednost zelené krajině a čistému vzduchu v okolí svého města před doly. Především podpořili své sousedy v Horním Jiřetíně a Černicích, kterým kvůli těžbě hrozí vystěhování. Potvrdilo se, že rozšiřování dolů je na Ústecku neskutečně nepopulární plán. Místním lidem budeme i nadále pomáhat, budou-li to potřebovat,“ komentuje výsledek Roman Klecker z Hnutí Duha Ústí nad Labem.

Zástupci české pobočky Greenpeace, která dnes pořádala na Litvínovem let horkovzdušným balonem, si výsledek referenda pochvalují: "„Výsledky referenda považujeme za jednoznačný úspěch. Doufáme, že krajští i pražští politici budou místní lidi respektovat,“ sdělil Jan Rovenský.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz