Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Amnesty vyzývá: pište dopisy do Súdánu

15. 12. 2006
-red- [Amnesty International / Econnect] -


Amnesty International se obává o bezpečnost šesti súdánských civilistů, kteří byli 15. listopadu uneseni milicemi Janjawid z dobytkářského tábořiště zvaného Qadir v Severním Darfúru. Bakhit Hamed al-Thayer, Ibrahim Hamed al-Thayer, Aqib Hamed al-Thayer, Abdallah Suleiman Hamed al-Thayer, Adam Daf'allah a Idris Hussein Zaghawa jsou ohroženi mučením a špatným zacházením. Mezinárodní organizace pro lidská práva proto apeluje na veřejnost, aby se o případ zajímala a pomohla tak zabránit porušování lidských práv zajatých civilistů.

Všichni ze šesti zajatých mužů jsou vlastníky dobytka nebo najatými pastevci. Súdánské ozbrojené síly (SAF) dorazily uvedený den do oblasti s milicemi Janjawid ve velkém počtu vozidel. Během zahájení útoku SAF na ozbrojenou opoziční základnu v Bir Maza dorazil Janjawid do Quadirského dobytkářského tábořiště a zajal onu šestici mužů.

Amnesty International shromáždila výpovědi lidí, kteří přežili zadržení Janjawidem. Následující výpověď učiněná masalitským mužem z Neuahu v Západním Darfúru demonstruje, jak je zacházeno s lidmi, kteří jsou nezákonně zadrženi milicemi Janjawid:

„Janjawid mne zajal. Svázali mne. Měli oblečené khaki uniformy a byli vyzbrojeni samopaly. Měli osedlané velbloudy a koně. Ukořistili dobytek od lidí. Byl jsem nucen napojit dobytek. Byl jsem také donucen zabít kozu. Posléze mi svázali ruce a táhli mne za velbloudem. Byl jsem jako otrok. Poté na mne postavili velký kámen a opustili mne. Nějaké ženy mne našly a vysvobodily. Vezly mne na oslu do vesnice Habila a odtud do nemocnice, kde jsem byl ošetřen. Stále trpím bolestmi.“

Amnesty International se proto obává, že šestice mužů jmenovaných výše je ve značném nebezpečí, že bude mučena, bude s nimi špatně zacházeno, nuceni k práci nebo nezákonně zabiti.

Protipovstalecká strategie: útoky proti civilistům

Od roku 2003, kdy Hnutí za spravedlnost a rovnost (JEM) a Súdánská osvobozenecká armáda (SLA) pozvedly zbraně proti Súdánské vládě v Darfúru, začala súdánská vláda vyzbrojovat a podporovat lokální milici, známou jako Janjawid, jako zastupující sílu proti rebelům. Súdánská vláda a Janjawid vědomě útočí na civilisty stejného etnika jako jsou skupiny rebelů jako součást protipovstalecké strategie. Skupiny rebelů také útočí na humanitární konvoje a pracovníky. Amnesty International i OSN považují útoky provedené v Darfúru za trestné činy proti lidskosti a válečné zločiny.

"Pošlete své dopisy tak, aby došly co nejdříve, v angličtině nebo ve Vašem vlastním jazyce," apeluje proto Amnesty International. "Odsuďte zadržení šesti civilistů z vesnice Qadir v Severním Darfúru milicemi Janjawid, které doprovázely súdánské ozbrojené síly při útoku na ozbrojenou opozici v Bir Maza 15. listopadu. Dovolávejte se u súdánské vlády zajištění okamžitého propuštění šesti civilistů a vyzvěte súdánskou vládu k odzbrojení Janjawidu," vyzývají obránci lidských práv.

Adresy pro zaslání dopisů ministrovi vnitra a prezidentovi jsou následující: Prof. Al-Zubair Bashir Taha, Minister of Internal Affairs, Ministry of Interior, PO Box 281, Khartoum, Sudan; Lieutenant-General Omar Hassan Ahmad al-Bashir, President and Commander-in-Chief of Armed Forces, President's Palace, PO Box 281, Khartoum, Sudan. Kopie dopisů je vhodné poslat také na adresu Dr. Abdel Moneim Osman Taha, Advisory Council for Human Rights, PO Box 302, Khartoum, Sudan.

Co jsou to Urgentní akce?

Poté, co Amnesty International obdrží zprávu o někom, kdo je vystaven nebezpečí, příslušný výzkumný tým Mezinárodního sekretariátu připraví text takzvané Urgentní akce, který obsahuje konkrétní informace o vězni a také informace, které mají přiblížit situaci v dané zemi. Na základě těchto informací mají být zasílány faxy, telegramy, dopisy členům vlády a dalším politikům v zemi, ve které je vězeň zadržován.

K rozhodujícím faktorům této metody patří rychlost. V některých případech obdrží vláda apely do 24 hodin od zatčení tedy v době, kdy je velké riziko možného mučení. V dalších případech dochází apely po uplynutí několika dnů od zatčení.

Dalším rozhodujícím faktorem úspěšnosti je zapojení lidí z mnoha zemí do práce na stejném případě. V současné době tvoří síť Urgentních akcí více než 80 zemí.

Existují pádné důkazy o tom, že apely mají na vlády často významný vliv. Podle odhadu Amnesty International ve více než v jedné třetině případů, o které se organizace ročně zajímala, došlo ke zlepšení situace vězně. To znamená, že byl vězen propuštěn, vězeň vedený jako "zmizelý" byl nalezen, trest smrti byl nahrazen trestem mírnějším, nemocnému vězni byla poskytnuta potřebná léčba, která mu byla odepírána, neoprávněné zadržování skončilo a nebo byl příbuzným a právníkům povolen přístup k vězni.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Občanská společnost - návod k použití
Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz