Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Společnost Tady a teď hledá cesty z českých ghett

9. 1. 2007
Tomáš T. Kůs [Econnect] -


Obecně prospěšná společnost Tady a teď, která se dříve ještě jako občanské sdružení věnovala především organizaci vzdělávacích a volnočasových aktivit pro děti z ústavní výchovy, za poslední dva roky své aktivity významně rozšiřuje. V říjnu minulého roku na sebe sympatickým způsobem upozornila deskovou hrou Cesta z ghetta, jejíž realizace proběhla ve spolupráci s Člověkem v tísni. Novinkou v činnosti společnosti jsou pro tento rok kurzy capoiery.

Společnost Tady a teď vznikla v roce 2004 jako nástupnická organizace Sdružení pro vzdělávání znevýhodněných dětí. Původním cílem byla podpora a organizace vzdělávacích, výchovných a volnočasových aktivit pro znevýhodněné děti. Zvláštní ohled byl přikládán především na děti pocházející z ústavní výchovy a dětských domovů Plzeňského kraje.

Rok 2004 přinesl rozšíření aktivit

Již jako obecně prospěšná společnost se organizace začala orientovat i na podporu vzdělávání výchovného personálu dětských domovů a výchovných ústavů. Podílí se i na přípravě podpůrných didaktických materiálů určených cíleně pro prostředí ústavní výchovy a usiluje o systémové změny ve jmenované oblasti. V roce 2004 začala společnost realizovat své aktivity také v prostředí sociálně vyloučených enkláv v Plzni.

Tento krok považuje výkonná ředitelka Tady a teď Michaela Hirtová za logické vyústění dosavadní činnosti: „Vzděláváním dětí ze sociálně vyloučených lokalit se mimojiné snažíme předejít odebrání dětí do ústavní výchovy. Mezi naše hlavní aktivity v tomto směru patří organizování a koordinace individuálního doučování dětí ze sociálně vyloučených lokalit a dětských domovů, ale také seberealizační pobyty pro děti z ústavní výchovy.“

O individuální vyučování zaznamenala společnost Tady a Teď obrovskou poptávku

„Začínali jsme v nechvalně známé Jateční ulici, pak v Resslově, Plachého, na Lochotíně, Slovanech a pořád přibíráme další lokality,“ komentuje situaci Hirtová.

Dle Společnosti Tady a teď jsou děti z cílové skupiny primárně socializované do uzavřeného a specifického prostředí sociálně vyloučené enklávy. Pro tu jsou charakteristické vlastní vzorce chování a společenské normy, které dětem znesnadňují integraci do majoritní společnosti. Jsou například znevýhodněny na trhu práce či v oblasti bydlení. Jde o to, nejen zlepšit prospěch dětí, ale do mimoškolní přípravy aktivně zapojit i jejich rodiče. Proto je doučování realizováno přímo v rodině doučovaného dítěte.

Novinkou pro letošní rok budou kurzy capoiery

„Na začátku roku budeme pokračovat v našich současných aktivitách, a to zejména v poskytování podpory vzdělávání sociálně vyloučeným rodinám v Plzni. Stali jsme se odborným garantem v zavádění této služby v organizaci Člověk v tísni a služba je dnes zaváděna i do dalších měst v republice,“ popisuje začátek nového roku v Tady a teď Michaela Hirtová.

Na tuto aktivitu navazují další činnosti, jako jsou např. volnočasové aktivity pro děti zapojené do projektu Podpory vzdělávání – Klubíčka. Jde v nich hlavně o rozvoj komunikačních a sociálních dovedností. Některé z dětí byly také přihlášeny do klasických zájmových kroužků, probíhajících mimo vlastní izolovanou lokalitu. Zde budou mít možnost poznat jiné vzorce chování a nestane se tak, že by se problém „konzervoval.“

Potom, co na sebe Společnost Tady a teď v říjnu minulého roku sympatickým způsobem upozornila deskovou hrou určenou pro školy - Cesta z ghetta, jejíž distribuce bude nadále probíhat, přichází organizace s novou aktivitou. Budou jí kurzy capoiery probíhající pod vedením Brazilce, který vyučuje toto bojové umění pod jménem Carlinho Delegado. Kurzy jsou věnované především „odrostlejším dětem.“

Tomáš T. Kůs

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

11. 1. 2007
11. 1. 2007

-
Občanská společnost v EU - návod k použití
http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti
Související odkazy
 • Společnost Tady a teď
 • O Autorech

  Tomáš T. Kůs

  Autor je externím redaktorem Econnectu.

  -

  Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
  Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
  Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz