Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Reuters: USA bojují proti změnám klimatu lépe než Evropa, tvrdí Bílý dům

9. 2. 2007
Hugo Charvát [EcoMonitor] -


Bílý dům prohlásil, že USA lépe zvládají snižovat emise skleníkových plynů, než Evropská unie. Na starém kontinentě je přitom americký prezident dlouhodobě kritizován za svůj odmítavý postoj ke klimatickým změnám, píše agentura Reuters.

Bushova vláda prý přijala účinné kroky, které „ukazují skutečnou vážnost, ne jenom pouhá prohlášení, ale skutečná opatření“, prohlásil tiskový mluvčí Bílého domu Tony Snow. Ještě dodal: „Pracujeme na snížení emisí lépe než v Evropě“. Podle něj není pravda , že by americká administrativa nerozuměla ekologickým argumentům nebo nebrala vážně otázku pevných emisních limitů, napsala agentura Reuters.

Zatímco celá řada ochránců životního prostředí velmi dlouho volá po zavedení emisních limitů, podobně jako je to v Evropě, prezident Bush limity odmítá a sází na rozvoj nových technologií, které by měly pomoci snížit závislot země na ropě. „Chtěl bych zdůraznit, že v Evropě sice zavádějí přísné limity na skleníkové plyny, jenže lépe se daří snižovat jejich produkci tady v USA,“ prohlásil Snow. Bílý dům argumentuje daty Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle kterých mezi lety 2000 až 2004 vzrostly emise oxidu uhličitého v USA o 1,7 % zatímco za stejnou dobu narostly emise v Evropě o 5 %.

Podle Snowa prezident Bush uznává vztah mezi klimatickými změnami a lidskou činností a také proto inicioval „nejagresivnější program výzkumu a nových technologií“ zaměřený na tento problém. Spojené státy také poskytují nové technologie rozvojovým zemím, které nejsou součástí Kjótské dohody. Ta nařizuje pětatřiceti vyspělým zemím snížit do roku 2012 emise oxidu uhličitého nejméně o pět procent oproti stavu v roce 1990. Spojené státy se této dohodě nepřipojily.

Mezivládní panel OSN o klimatických změnách vydal v minulém týdnu varování, že lidská činnost jako je spalování fosilních paliv v automobilech nebo elektrárnách vede k celosvětovým změnám klimatu. Na to reagovaly oficiální místa zlehčováním amerického příspěvku ke změnám klimatu, navzdory tomu, že plnou čtvrtinu celosvětových emisí oxidu uhličitého produkují USA a také spotřebovávají plnou čtvrtinu veškeré produkce ropy.

Ve snaze předvést zájem o ochranu životního prostředí, navštívil George Bush národní park Shenandoah ve Virgínii, aby zatlačil na kongres, který má schválit rozpočet pro chráněná území ve výši 2, 4 miliardy dolarů. Navýšení příspěvku má být nejvyšší v americké historii, napsala agentura Reuters.

Podle článku internetového zpravodajství Reuters 07. 02. 2007.

Hugo Charvát

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Press servis
Snadné zasílání tiskových zpráv NNO do médií.
Využijte internetovou službu Econnectu pro Vás.
http://press-servis.ecn.cz/

Press Service - snadné zasílání tiskových zpráv

Související články

  • 21.11.07 Ropu za každou cenu - Vliv společnosti ExxonMobile na životní prostředí a lidská práva
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz